BALANDŽIO PIRMOSIOS POKŠTAS
Kauno meras Visvaldas Matijošaitis pradeda kovą su aplinkinėmis savivaldybėmis. Žmonės, deklaruojantys gyvenamąją vietą Kauno rajone, naudojasi miesto infrastruktūra, teikiamomis paslaugomis, o jų gyventojų pajamų mokestis įskaitomas į kitos savivaldybės sąskaitą. Su tuo taikstytis nenorintis Kauno vadovas žada rimtas permainas.
Naujieji pokyčiai labiausiai paliestų gyventojus, kurių atžalos lanko Kauno miesto ugdymo įstaigas, tačiau gyvenamąją vietą yra deklaravę ne miesto savivaldybės teritorijoje. Jiems tektų dosniai paremti miesto biudžetą, mat teks mokėti už darželių ir mokyklų lankymą.
Už darželius ir mokyklas teks mokėti kiekvieną mėnesį
Nors pagal Lietuvos įstatymus ikimokyklinis ir pradinis mokslas Lietuvoje nėra mokamas nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos, gerus santykius su Vyriausybe palaikantis miesto meras teikia įstatymo pataisas, kuriomis siekiama užtikrinti nemokamą mokslą tik deklaruotos gyvenamosios vietos teritorijoje ir jai priskirtose ugdymo įstaigose.
Tėvai, pasirinkę vaikus ugdyti kitose mokyklose, teks mokėti. Planuojama, jog dėl kiekvieno iš kitos teritorijos atvykstančio moksleivio ir darželinuko ugdymo, teks sudaryti sutartį su Kauno miesto savivaldybės švietimo skyriumi, kuris nustatys metinę ugdymo kainą. Darželiuose už vaiko ugdymą suma per metus turėtų nesiekti 700 eurų, už mokslą bendrojo ugdymo mokyklose tektų atseikėti 950 eur. Brangiausiai tektų mokėti gimnazijas lankantiems vaikams. Suma už metus turėtų siekti 1340 eur.
Kol kas įkainiai dar nėra patvirtinti, tačiau šiuo metu skaičiuojama, kiek tiksliai atsieina vieno vaiko ugdymas savivaldybei.
Kauno miesto gyventojams – nemokamos kultūros paslaugos
Nors žinios Kaune gyvenamosios vietos nedeklaravusiems nėra džiugios, kur kas labiau pasisekė miesto gyventojams. Kiekvienam kauniečiui žadama suteikti galimybę vieną kartą per metus apsilankyti bet kuriame miesto kultūriniame renginyje ar nueiti į spektaklį ir už tai nemokėti.
Šiuo metu Kauno savivaldybė pateikė užklausas į visas miesto kultūrines įstaigas, kad kiekviena jų pateiktų informaciją, kiek nemokamų bilietų gali suteikti miesto gyventojams per metus.
Taip pat deramasi ir su „Žalgirio“ arenos valdytojais. Norima, kad į kiekvienas „Žalgirio“ rungtynes, ne mažiau kaip 30% visų vietų būtų užpildytos nemokamais kvietimais, kuriuos gautų kauniečiai, sąžiningai mokantys mokesčius. Arenos vadovybė kol kas netrykšta noru kauniečiams suteikti nemokamą įėjimą motyvuodami tuo, kad kiekvienos lankytojo aptarnavimas kainuoja, todėl suteikti nemokamus bilietus yra problematiška.
Tuo tarpu Kauno meras V.Matijošaitis atkerta, kad miestas kiekvienais metais komandai skiria milijoninę paramą, todėl ir miesto gyventojai turi gauti naudą. „Žalgiris – mūsų visų komanda, todėl kiekvienas kaunietis turi būti to dalimi, nepriklausomai nuo to, turi pinigų bilietui į rungtynes, ar ne“, – komentavo miesto vadovas.
Planuojama, kad nemokamos kultūrinės paslaugos bus valdomos miesto elektroninio bilieto pagalba, tačiau tikslesnis mechanizmas, kaip kauniečiai galėtų pasirinkti norimas nemokamas paslaugas, dar nėra iki galo sukurtas.
Svarstoma apie ženklias viešojo transporto nuolaidas kauniečiams
Jei šiuo projektu būtų pasiekta, jog Kaune atsirastų daugiau gyvenamąją vietą deklaravusių žmonių ir į biudžetą būtų surinkta daugiau gyventojų pajamų mokesčio įmokų, apsiriboti kultūriniais renginiais neplanuojama.
„Kauno autobusai“ jau skaičiuoja, kiek miestui kainuotų Kauno mieste gyvenamąją vietą deklaravusiems kauniečiams suteikti lengvatas įsigijant viešojo transporto bilietus.
„Svarstome kelis variantus. Vienas jų – šiek tiek pakelti standartinę važiavimo kainą ir taikyti 50% nuolaidą gyvenamąją vietą Kaune deklaravusiems. Taip sudarysime galimybę vietos gyventojams važiuoti ženkliai pigiau, tuo tarpu Kauno apylinkių gyventojai turės mokėti pilną kainą“, – pasakojo bendrovės vadovas.