Nacionaliniam M. K Čiurlionio dailės muziejui padovanota likusi dalis A. ir P. Galaunių namų – Kas vyksta Kaune

Nacionaliniam M. K Čiurlionio dailės muziejui padovanota likusi dalis A. ir P. Galaunių namų

Nacionalinį M. K. Čiurlionio dailės muziejų šių metų birželio 1 dieną pasiekė žinia, kad po ilgų metų Pauliaus Galaunės dukra, Dalia (Galaunytė-Kaupas) Adele Augunas, gyvenanti JAV, Floridoje, apsisprendė padovanoti likusią pastato, kuriame įsikūręs A. ir P. Galaunių namas-muziejus, dalį, kuri vis dar priklausė p. Daliai. Dovanojimo sutartis buvo pasirašyta liepos 13 d.

Ši neįkainojama dovana leis muziejui ne tik toliau puoselėti Galaunių šeimos vertybes, pristatyti jų palikimą visuomenei, tačiau ir žymiai plačiau aktualizuoti modernizmo, XX a. muziejininkystės idėjas, operos istoriją, knygos meno istoriją įrengiant modernias edukacines, renginių, susitikimų bei parodų erdves, rašoma Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus pranešime žiniasklaidai.

Po Pauliaus Galaunės mirties 1988.10.18, Dalia Augunas drauge su tėvo našle Kazimiera Galauniene (1924–2016) aktyviai siekė, kad jos tėvų kultūrinis palikimas (virš 12 tūkst. spaudos vnt. biblioteka, grafikos ir memorialinių daiktų rinkinys (2856 vnt.), fototeka (2312 vnt.), archyvas (5755 vnt.)) būtų sugrąžinti į jų lėšomis 1932 m. statytą ir 1941 m. nacionalizuotą namą ir padovanoti P. Galaunės kurtam bei 25-erius metus vadovautam M. K. Čiurlionio dailės muziejui su sąlyga, kad jame būtų įkurtas Adelės ir Pauliaus Galaunių memorialinis muziejus-namai, galintys tęsti kultūrinę veiklą.

Dalia Augunas su vaikais Jurate ir Algiu JAV 1980 / Muziejaus archyvo nuotr.

Tai buvo padaryta 1990.08.27 Dalios Augunas oficialiu raštu Kauno miesto savivaldybės turto grąžinimo komisijai. Toliau Dalios Augunas suteiktu juridiniu įgaliojimu turto grąžinimo reikalais rūpinosi Kazimiera Galaunienė, todėl 1992.07.21 Kauno miesto valdybos potvarkiu nuosavybės teisė į namą Kaune ir žemės sklypą buvo atstatyta Kazimieros Galaunienės vardu.

1992.08.31 minėto namo 0,77 dalį K. Galaunienė dovanojo Valstybiniam M. K. Čiurlionio dailės muziejui, o jo dalį, – 0,23 (butą III aukšte) dukrai Daliai Augunas, kuri iki šiol leido šiuo plotu neatlygintinai naudotis muziejaus reikmėms.

Paulius Galaune su dukra Dalia Galaunyte jos viešnagės Lietuvoje metu, Vilnius, 1973 m. / Muziejaus archyvo nuotr.

Namą restauravus valstybės lėšomis, į jį iš I. Kanto g. 34-34, kuriame nuo 1971 m. gyveno K. ir P. Galaunės, buvo sugrąžintas kilnojamasis A. ir P. Galaunių kultūrinis turtas ir 1996.12.14 buvo atidarytas muziejus.

Didžiausias K. Galaunienės ir D. Augunas siekis buvo ir yra, kad tiek kilnojamas, tiek nekilnojamas A. ir P. Galaunių kultūrinis palikimas nebūtų išsklaidytas. Dalia Augunas, kartu su A. ir P. Galaunių vaikaičiais Algiu Kaupu ir Jūrate Kaupas nuolat domisi ir rūpinasi A. ir P. Galaunių namų veikla ir, kiek galėdami, ją remia.

Dalia Adelė Augunas (Galaunytė, Augunas; g. 1923.02.04 Kaune), pedagogė, muziejininko Pauliaus Galaunės ir operos solistės Adelės Galaunienės duktė. Mokėsi Kauno „Aušros“ gimnazijoje, studijavo Vytauto Didžiojo universitete.

Dalia Augunas, Paulius ir Kazimiera Galaunės svečiuose S. ir A. Jučių namuose, Vilnius, 1973 m. / Muziejaus archyvo nuotr.

1944 m. pasitraukusi į Vokietiją, studijavo Tiubingeno ir Freiburgo universitetuose. Persikėlusi į JAV, Wayne valstybiniame universitete Detroite, Mičigano valst., įgijo vokiečių filologijos ir socialinių mokslų bakalauro laipsnį.

Dirbo Detroito lituanistinės mokyklos mokytoja, dėstė vokiečių kalbą ir psichologiją Lake Shore mokykloje, Mičigano valst., buvo šios mokyklos Kalbų skyriaus vedėja. 1985–1995 buvo Lietuvos dukterų organizacijos Juno Beach, Floridos valst., pirmininkė.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA