Nacionaliniam M. K Čiurlionio dailės muziejui padovanota likusi dalis A. ir P. Galaunių namų – Kas vyksta Kaune

Nacionaliniam M. K Čiurlionio dailės muziejui padovanota likusi dalis A. ir P. Galaunių namų

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Nacionalinį M. K. Čiurlionio dailės muziejų šių metų birželio 1 dieną pasiekė žinia, kad po ilgų metų Pauliaus Galaunės dukra, Dalia (Galaunytė-Kaupas) Adele Augunas, gyvenanti JAV, Floridoje, apsisprendė padovanoti likusią pastato, kuriame įsikūręs A. ir P. Galaunių namas-muziejus, dalį, kuri vis dar priklausė p. Daliai. Dovanojimo sutartis buvo pasirašyta liepos 13 d.

Ši neįkainojama dovana leis muziejui ne tik toliau puoselėti Galaunių šeimos vertybes, pristatyti jų palikimą visuomenei, tačiau ir žymiai plačiau aktualizuoti modernizmo, XX a. muziejininkystės idėjas, operos istoriją, knygos meno istoriją įrengiant modernias edukacines, renginių, susitikimų bei parodų erdves, rašoma Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus pranešime žiniasklaidai.

Po Pauliaus Galaunės mirties 1988.10.18, Dalia Augunas drauge su tėvo našle Kazimiera Galauniene (1924–2016) aktyviai siekė, kad jos tėvų kultūrinis palikimas (virš 12 tūkst. spaudos vnt. biblioteka, grafikos ir memorialinių daiktų rinkinys (2856 vnt.), fototeka (2312 vnt.), archyvas (5755 vnt.)) būtų sugrąžinti į jų lėšomis 1932 m. statytą ir 1941 m. nacionalizuotą namą ir padovanoti P. Galaunės kurtam bei 25-erius metus vadovautam M. K. Čiurlionio dailės muziejui su sąlyga, kad jame būtų įkurtas Adelės ir Pauliaus Galaunių memorialinis muziejus-namai, galintys tęsti kultūrinę veiklą.

Dalia Augunas su vaikais Jurate ir Algiu JAV 1980 / Muziejaus archyvo nuotr.

Tai buvo padaryta 1990.08.27 Dalios Augunas oficialiu raštu Kauno miesto savivaldybės turto grąžinimo komisijai. Toliau Dalios Augunas suteiktu juridiniu įgaliojimu turto grąžinimo reikalais rūpinosi Kazimiera Galaunienė, todėl 1992.07.21 Kauno miesto valdybos potvarkiu nuosavybės teisė į namą Kaune ir žemės sklypą buvo atstatyta Kazimieros Galaunienės vardu.

1992.08.31 minėto namo 0,77 dalį K. Galaunienė dovanojo Valstybiniam M. K. Čiurlionio dailės muziejui, o jo dalį, – 0,23 (butą III aukšte) dukrai Daliai Augunas, kuri iki šiol leido šiuo plotu neatlygintinai naudotis muziejaus reikmėms.

Paulius Galaune su dukra Dalia Galaunyte jos viešnagės Lietuvoje metu, Vilnius, 1973 m. / Muziejaus archyvo nuotr.

Namą restauravus valstybės lėšomis, į jį iš I. Kanto g. 34-34, kuriame nuo 1971 m. gyveno K. ir P. Galaunės, buvo sugrąžintas kilnojamasis A. ir P. Galaunių kultūrinis turtas ir 1996.12.14 buvo atidarytas muziejus.

Didžiausias K. Galaunienės ir D. Augunas siekis buvo ir yra, kad tiek kilnojamas, tiek nekilnojamas A. ir P. Galaunių kultūrinis palikimas nebūtų išsklaidytas. Dalia Augunas, kartu su A. ir P. Galaunių vaikaičiais Algiu Kaupu ir Jūrate Kaupas nuolat domisi ir rūpinasi A. ir P. Galaunių namų veikla ir, kiek galėdami, ją remia.

Dalia Adelė Augunas (Galaunytė, Augunas; g. 1923.02.04 Kaune), pedagogė, muziejininko Pauliaus Galaunės ir operos solistės Adelės Galaunienės duktė. Mokėsi Kauno „Aušros“ gimnazijoje, studijavo Vytauto Didžiojo universitete.

Dalia Augunas, Paulius ir Kazimiera Galaunės svečiuose S. ir A. Jučių namuose, Vilnius, 1973 m. / Muziejaus archyvo nuotr.

1944 m. pasitraukusi į Vokietiją, studijavo Tiubingeno ir Freiburgo universitetuose. Persikėlusi į JAV, Wayne valstybiniame universitete Detroite, Mičigano valst., įgijo vokiečių filologijos ir socialinių mokslų bakalauro laipsnį.

Dirbo Detroito lituanistinės mokyklos mokytoja, dėstė vokiečių kalbą ir psichologiją Lake Shore mokykloje, Mičigano valst., buvo šios mokyklos Kalbų skyriaus vedėja. 1985–1995 buvo Lietuvos dukterų organizacijos Juno Beach, Floridos valst., pirmininkė.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Rekomenduojami video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.