Viešojoje erdvėje kilo aršios diskusijos dėl uždarytos Vilniaus gatvės - Kas vyksta Kaune

Viešojoje erdvėje kilo aršios diskusijos dėl uždarytos Vilniaus gatvės

R. Tenio nuotr. / „Kas vyksta Kaune“ montažas

Vakar, liepos 12-ąją, apie startavusį Vilniaus gatvės kapitalinį remontą socialiniame tinkle „Facebook” pranešusi Kauno savivaldybė sulaukė nepasitenkinusių kauniečių komentarų antplūdžio. Viešojoje erdvėje kilo arši diskusija – gaila ir verslininkų, ir turistų, o miestiečių akimis Kaunas apskritai tampa „pinigų skalbykla”.

„Šiandien startavo Vilniaus gatvės kapitalinio remonto pirmasis etapas, apimantis atkarpą nuo Rotušės aikštės iki Birštono gatvės požeminės perėjos. Dėl sudėtingų darbų praėjimas šia susisiekimo arterija bus visiškai uždarytas bent iki Kalėdų”, – vakar pranešė savivaldybė.

Netrukus po įrašu ėmė komentuoti ir pykčio apimti kauniečiai, kurių teigimu, remonto darbams vasara nėra pats tinkamiausias metas, o pradėti rekonstrukciją būtent dabar, po karantino, tai negailestingas smūgis verslininkams.

„Šitas sprendimas valdininkų bukumo pavyzdys, mes nusprendėme ir taškas, jokio tarimosi, jokių alternatyvų. Taip, rekonstrukcijos reikia, bet ne tokia kaina. Vilniaus gatvės beatsigaunantiems verslininkams suduotas negailestingas smūgis, po kurio jie neatsigaus”, – komentavo kaunietis.

Anot jo, rekonstrukcijos padarinius pajus ir Rotušės aikštė, Santaka, ten galėję vasarą vykti renginiai. „Vasara toks laikas, kai labiausiai reikėjo ten nieko nedaryti. Nejau nebuvo galima palaukti rudens ir kol bus sutvarkytas žiedas prie Kauno pilies, nuimantis dalį problemos, iš abiejų pusių patenkant į Senamiestį. Nejau nebuvo galima tartis su tos vietos verslininkais, suteikiant jiems pagalbą laikinai, nuo rudens, perkelti jų verslą į kitą vietą”, – apmaudą liejo vyras.

Gaila ir turistų

Pasak viešoje erdvėje nuomonę išreiškusių kauniečių, vietiniai be senamiesčio gali pakentėti, bet ką daryti turistams, kurių Kauno senamiestyje vasarą apstu.

„Na didesnio debilizmo dar neteko matyt… Kai pats didžiausias turistų ir iš užsienio grįžusių lietuvių srautas, uždaroma pagrindinė gatvė, kur daugiausia kavinių… Nesuprantu, kaip Kauno meras galėjo pasirašyt po tokia nesąmone…”, – komentavo dar vienas kaunietis.

Kaunas – didelė eurų skalbykla

Dalis kauniečių visgi sutinka, kad seniausiai Kauno gatvei iš tiesų verkiant reikėjo remonto, tačiau baiminasi, kad iki Europos kultūros sostinės statuso miestas nespės apsidirbti, mat 830 metrų ilgio gatvę atnaujins rangos konkursą laimėjusi bendrovė „Autokausta“.

„Amžini remontai darosi panašūs į vėžį. Metas miestiečiams vienytis ir reikalauti skubiai nutraukti Kauno ardymo ir griovimo darbus”, – ragino kaunietis.

Kauno savivaldybės „Facebook” paskyroje susibūrė visa armija „Autokaustos“ darbu nepatenkintų miestiečių, jie pirštu baksnoja ir į daugiau nei metus trunkančia S. Daukanto gatvės rekonstrukciją, ir tiek pat laiko trunkantį Muzikinio teatro sodelio kapitalinį remontą.

„Kaunas dabar didelė eurų skalbykla”, – taip pradėtus ir dar nebaigtus viso miesto rekonstrukcijos darbus apibūdina kauniečiai.

Rekonstrukcija turėjo prasidėti pavasarį

Apie kapitalinį Vilniaus gatvės remontą „Kas vyksta Kaune“ pirmą kartą rašė 2018-ųjų gegužę. Savivaldybė tuomet sakė vasarą ketinanti turėti techninį atnaujinimo projektą ir paskelbti rangos konkursą, o realius darbus pradėti 2019-aisiais.

2018 m. spalį naujienų agentūra BNS patikslino, kad rekonstrukcijos vertė siektų apie 3 mln. eurų, baigti darbus planuota 2019-ųjų ir 2020-ųjų sandūroje. Vis dėlto rasti rangovo taip ir nepavyko. 2021-ųjų vasarį Kauno savivaldybė penktą kartą mėgino išrinkti rangovą Vilniaus gatvės rekonstrukcijai, o darbai užvirti turėjo pavasarį.

Visgi šių metų kovą Kauno savivaldybė ir konkursą laimėjęs rangovas turėjo padėti parašus.

Sutartyje dėl Vilniaus gatvės remonto parašus Kauno savivaldybė ir konkursą laimėjęs rangovas turėjo padėti šių metų kovą, tačiau vienas iš keturių konkurso dalyvių apskundė laimėtojo pasiūlymo vertinimą, todėl teismo sprendimu sutarties pasirašymas buvo sustabdytas.

Neturėjo laiko pasiruošti

Nors apie Kauno senamiesčio gatvės remontą kalbėta jau seniai, skubotas savivaldybės sprendimas darbus pradėti nedelsiant ne vieną išvertė iš koto. Vietos verslininkai teigia nė nesulaukę įspėjimų, o kai kurie tikino, kad informaciją apie rekonstrukciją sužinojo iš žiniasklaidos likus vos kelioms dienoms iki darbų pradžios. Gatvės uždarymui nespėję pasiruošti verslininkai jau praneša ir apie uždaromas parduotuves.

Kas vyksta Kaune” primena, kad apie naują rangovą ir pagrindinės Kauno senamiesčio gatvės remontą savivaldybė pranešė birželio 29 dieną, o pirmojo remonto etapo darbai pradėti liepos 12-ąją.

Kritiška nuomonė: darbus planavo tikri optimistai

Visuomeninio judėjimo „dirbam Kaunui“ atstovas, ekonomikos mokslų daktaras Gintautas Labanauskas taip pat išsakė savo kritišką nuomonę prasidėjusiems darbams. Anot jo – darbus planavo tikri optimistai.

„2022-ųjų birželis, Kauno senamiestis, Vilniaus gatvė. Vidury vienos iš trijų Europos kultūros sostinių – pats įkarštis. Čia triūsia dvi darbininkų brigados, rausia, kasa, kažką kala, kelia ir užsiima kitais įprastais kelininkų darbais. Paprastai tariant – ruošia deramą ir ilgalaikį pagrindą centrinei ir reprezentacinei Kauno senamiesčio gatvei. Kiekviename gatvės šone – po ilgą iš medžio drožlių plokščių sukaltą tunelį, kuriame prasilenkiant reikia pasisukti šonu. Nes tunelis vos pusmetrio pločio – tiek telikę vietos, paliktos statybininkų įprastai čia įsikūrusioms ir šurmuliuojančioms kavinėms“, – pareiškimą pradėjo jis.

Aktyvistas atkreipia dėmesį, kad artėja Kaunas Europos kultūros sostinė 2022 renginių puokštė kitais metais, o savivaldybė pasirinko netinkamiausią laiką pradėti tokio mąsto darbus. Savo nuomonę išsakęs vyras atkreipia dėmesį, kad reikia būti didžiam optimistui, mąstant, kad darbai vyks lengvai ir kad tikrai neprireiks archeologinių tyrimų ar darbininkai dirbs nepaisant visų stichinių negandų.

G. Labadinsko nuomone, dėl tokių skubotų sprendimų labiausiai kentės vietos verslininkai, kurie jau gan stiprų smūgį patyrė karantino laikotarpiu, kai ilgą laiką negalėjo vykdyti savo veiklų, o šis gali negrįžtamai priversti užverti duris.

„Dabar gi, Kauno senamiesčio verslininkai gavo antrą stiprų smūgį į paslėpsnius. Karantino išvargintos kavinės ir restoranai, smulkieji prekybininkai atsigauti ir taip turi mažai galimybių. Tačiau naujoji Kauno „metų statyba“ juos garantuotai privers nutraukti veiklą“, – teigė jis.

Atnaujins iš pagrindų

Kaip anksčiau informavo Kauno savivaldybė, 830 metrų ilgio Vilniaus gatvė bus sutvarkyta iš pagrindų, kad ateityje ilgus dešimtmečius čia nereiktų vykdyti jokių kasinėjimo darbų.

Bus atnaujintos visos reikiamos komunikacijos po žeme, bus vėl sudėti nulyginti esami grindinio akmenys, iškloti tamsaus akmens šaligatviai, kurie pakils vos porą centimetrų. Vilniaus gatvėje taip pat bus įrengti nauji šviestuvai ir kiti architektūros elementai.

Siūlo alternatyvius maršrutus – apeiti

Kol statybvietėje nebus galimybių užtikrinti saugių pėsčiųjų praėjimų, Kauno savivaldybė miestiečius ragina rinktis alternatyvius maršrutus ir tvarkomą gatvę apeiti renkantis Muitinės ir Kurpių gatves.

„O Kurpių ir Muitinės gatvės bus skirtos tik pėsčiųjų srautui ar reikės dalintis su automobiliais ir stumdytis ant tų siaurų ir neegzistuojančių šaligatvių?“, – situaciją komentavo internautai.

Kaip seniau skelbė savivaldybė, Liepos 12 d. pradėti Vilniaus gatvės rekonstrukcijos darbai planuojami baigti mažiau nei per metus. Požeminių komunikacijų darbus planuojama baigti iki Kalėdų, o visą projektą įgyvendinti – iki kitų metų vasaros.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA