Ketvirtadienį atnaujintame paveiktų šalių sąraše liko Lichtenšteino Kunigaikštystė ir Šveicarijos Konfederacija bei trečiosios šalys, grįžtantiems iš Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystė bus taikomi izoliacijos tvarkos pakeitimai.
Sveikatos apsaugos ministro įsakyme yra numatoma, kad naujas sąrašas įsigalioja nuo sausio 4 d. Tuo tarpu jau nuo sausio 1 d. asmenys, atvykę ar grįžę iš Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės, išskyrus tranzitu per Lietuvos Respubliką vykstančius asmenis, ekipažų ir įgulų narius, kurie dirba tarptautinius komercinius vežimus vykdančiose įmonėse ar vykdo tarptautinius komercinius vežimus, privalės turėti ne senesnį nei prieš 48 val. iki atvykimo į Lietuvos Respubliką atliktą laboratorinį tyrimą koronaviruso (COVID-19) infekcijai nustatyti ir gautą neigiamą tyrimo atsakymą.
Jei atvykęs asmuo neturės reikalaujamo testo, tokiu atveju jis privalės per 24 val. nuo atvykimo į Lietuvos Respubliką kreiptis į Karštąją koronaviruso liniją tel. numeriu 1808 ar laboratorinius koronaviruso (COVID-19) infekcijos tyrimus atliekančią įstaigą ir užsiregistruoti tyrimo atlikimui.
Nepaisant to, kad atvykstant iš Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės privaloma atlikti laboratorinį tyrimą koronaviruso (COVID-19) infekcijai nustatyti, iš šios šalies atvykusiems žmonėms taip pat privaloma 10 dienų izoliuotis, išskyrus tam tikrų profesijų atstovus, kai vykstama darbo reikalais.
Atkreiptinas dėmesys, jog iš Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės atvykęs asmuo turės būti izoliuotas atskirame bute ar name, gerai izoliuotame kitame individualaus buto ar namo aukšte, atskirame izoliuotame kambaryje su atskiru sanitariniu mazgu.
Tose pačiose patalpose galės izoliuotis tik kartu iš Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės atvykę asmenys, kartu su izoliuotu asmeniu negalės gyventi kartu nekeliavę šeimos nariai ar kiti asmenys.
Tais atvejais, kai izoliuotis privalės iš Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės atvykęs nepilnametis asmuo, jis galės izoliuotis kartu su šeimos nariais, tačiau kartu gyvenantys asmenys turės izoliuotis tam pačiam laikotarpiui kaip ir nepilnametis asmuo.
Izoliacijos laikotarpiu nebus galima fiziškai susitikti su kitais asmenimis, išskyrus atvejus, kuomet bus gautas Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) leidimas. Izoliacijoje esantys asmenys negalės išeiti pasivaikščioti ir bendrauti su kitais, kartu nekeliavusiais, asmenimis.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad Jungtinėje Karalystėje nustačius naują COVID-19 ligos mutaciją, dėl kurios, manoma, virusas plinta greičiau, gruodžio 20 d. šalies Vyriausybė priėmė sprendimą uždaryti visus keleivinius skrydžius iš Jungtinės Karalystės.
Atsižvelgiant į sergamumą ir kitus rodiklius, šalys yra skirstomos į žaliąją, geltonąją, raudonąją ir pilkąją zonas. Lietuvai esant raudonojoje zonoje, paveiktomis šalimis laikomos tik pilkojoje zonoje esančios valstybės ir regionai.
Į pilkąją zoną patenka valstybės, kurios nepateikia duomenų Europos ligų prevencijos ir kontrolės centrui (ECDC) arba kuriose per 7 dienas atliekama 300 ir mažiau tyrimų 100 tūkst. gyventojų.
Į pilkąją zoną taip pat patenka ir visos trečiosios šalys (ne Europos ekonominės erdvės valstybės), kurios neįtrauktos į Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro žemėlapius, nuo 2021 m. sausio 1 dienos šiame sąraše bus Jungtinė Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos karalystė.
Iš paveiktų šalių atvykstantys arba per jas keliaujantys asmenys yra laikomi turėjusiais sąlytį ir jiems taikoma 10 dienų izoliacija arba prašoma turėti ne seniau kaip prieš 48 val. iki atvykimo į Lietuvą atliktą koronaviruso (COVID-19) testą ir gautą neigiamą atsakymą.
Atkreiptinas dėmesys, jog tyrimą galima atlikti ir atvykus į Lietuvą, tačiau izoliacija yra privaloma iki tol, kol bus gautas neigiamas koronaviruso tyrimo rezultatas. Iš trečiųjų šalių atvykę užsieniečiai tyrimo rezultatų atsivežti negali, o turi izoliuotis arba atlikti tyrimą Lietuvoje.
Tačiau, net ir turint neigiamą tyrimo rezultatą, rekomenduojama 10 dienų nuo grįžimo ar atvykimo į Lietuvą apriboti kontaktų skaičių, nesilankyti žmonių susibūrimo vietose. Turėjusiais sąlytį nelaikomi per paveiktas šalis keliaujantys oro transportu, kai neišeinama iš oro uosto tranzito zonos.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad keliaujantys vežėjų organizuojamais ir vykdomais tarptautinio susisiekimo maršrutais reguliariais, specialiais ir užsakomaisiais reisais visų rūšių transportu privalo užsiregistruoti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje ir prieš patenkant į transporto priemonę pateikti vežėjui užpildytos elektroninės anketos patvirtinimą (QR kodą), o kitais atvejais – ne vėliau kaip per 12 valandų nuo grįžimo ar atvykimo į Lietuvą momento privalo užsiregistruoti NVSC.
Paveiktų šalių sąrašas yra skelbiamas kiekvieną penktadienį, o įsigalioja pirmadienį ir galioja savaitę.
Paveiktų šalių virtualų žemėlapį, kurį pagal šviesoforo principą rengia Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras, galima stebėti čia.