Savanorių prospekte iškils dar vienas geidžiamiausio Kauno architekto kūrinys – Kas vyksta Kaune

Savanorių prospekte iškils dar vienas geidžiamiausio Kauno architekto kūrinys

„G. Natkevičius ir partneriai“ nuotr.

Pagrindinėje Kauno transporto arterijoje žiojinčioje „švarplėje“ greit turėtų išdygti naujas architektų biuro „G. Natkevičius ir partneriai“ projektuotas pastatas. Nedažnas atvejis – statinį išskirtinai savo prekybos salonui užsakė viena bendrovė. O vienas žymiausių šalies architektų Gintautas Natkevičius pastaruoju metu Kaune projektuoja tiek, kad tik spėk skaičiuoti.

Statys netoli judrios sankryžos

Kaip nurodoma Kauno savivaldybės viešintuose projektiniuose pasiūlymuose, kuriems pritarta paskutinę praėjusių metų dieną, prekybos paskirties pastatas turėtų iškilti adresu Savanorių prospektas 219C, netoli Utenos gatvės sankryžos. Jo užsakovas – prekyba apdailos medžiagomis užsiimanti bendrovė „Linea“, projektui vadovauja Tomas Jūras, o architektūrinės dalies šefas – G. Natkevičius.

Salonas projektuojamas 1038 kv. m ploto sklype, pagal dokumentus nuosavybės teise priklausančiam užsakovui. Statinio „kaimynais“ taps nedidelis prekybos ir biurų paskirties pastatas bei buvęs DNB banko (vėliau „If“ draudimo) padalinys, dabar – verslo centras.

Projektiniuose pasiūlymuose taip pat pažymima, kad sklypui nustatytos specialiosios naudojimo sąlygos – jame yra saugotinų medžių ir krūmų, augančių ne miškų ūkio paskirties žemėje, nustatytos įvairių miesto inžinerinių tinklų apsaugos zonos. Visgi sklypas „nepatenka į saugomas teritorijas ir su jomis nesiriboja“.

Kompaktiška parduotuvė su požemine automobilių aikštele

Minėtame sklype projektuojamas taisyklingo stačiakampio formos pastatas, skirtas interjero ir apdailos medžiagų ekspozicijos bei prekybos salonui. Vos didesnio nei 765 kv. m bendrojo ploto ir 6,6 m aukščio parduotuvei nustatyta ypatingojo statinio kategorija.

Antžeminis pastato aukštas, nurodoma projektiniuose pasiūlymuose, skirtas ekspozicijos ir prekybos erdvėms, darbuotojų kabinetams ir pagalbinėms patalpoms. Tuo metu požeminėje automobilių saugykloje numatyta 10 automobilių stovėjimo vietų bei vieta buitinių atliekų konteineriams.

Įtrauktas asketiškų formų pastato fasadas žvilgsnį kreipia vidun / „G. Natkevičius ir partneriai“ nuotr.

Pagrindinis gausiai įstiklintas pastato fasadas bus atsuktas į Savanorių prospekto pusę. Dantyta šio fasado linija perregimomis ir tinkuotomis vertikalėmis pagal projektą įtraukta į statinio vidų, apdailai planuojama naudoti pilkos spalvos tinką su aliuminio ir stiklo konstrukcijomis.

Nori prisivyti Vilniuje iškeltą kartelę

„Kas vyksta Kaune“ susisiekus su „Linea“ Kauno filialo vadybininku, šis apie numatomas statybas nedaugžodžiavo – esą investicijas ir kitas detales bus galima komentuoti salonui ėmus kilti nuo žemės paviršiaus. Tuo metu G. Natkevičius „Kas vyksta Kaune“ sakė, kad Savanorių prospekte projektuojamam pastatui jau gautas statybos leidimas, ruošiamasi pradėti darbus. Architekto teigimu, gana retas atvejis, kad prekybos paskirties statinį užsakytų viena bendrovė, kuri jame ketina įsikurti.

Čia laikytasi neišsišokimo, santūrumo principo – dėl to ir daug stiklo nuo gatvės matomuose fasaduose, kurie atspindi aplinkinius objektus, o praleisdami žvilgsnį vidun lengvina pastato tūrį.

„Šį projektą rengėme nuo pradžios ir jis pilnai baigtas, belieka pradėti darbus – terminai jau priklauso nuo statytojo“, – kalbėjo G. Natkevičius, pažymėjęs, kad statybos leidimo galiojimo laikas apskritai neribotas, tačiau firma esą pažangi, užsakovai suinteresuoti įsikurti naujose patalpose, tad darbai turėtų prasidėti netrukus.

„Linea“ apdailos medžiagų rinkoje tokie labai kultūringi. Jie turi gražų saloną Vilniuje, Žvėryne, tad nori visiškai specializuotą pastatą tik sau turėti ir čia. Buvome Italijoje pas įmonės parduodamų medžiagų tiekėjus, tai net jie – pasaulinio lygio gamintojai – nekantriai laukia, kada bendrovė Kaune atidarys naują saloną. Visi laukia, nori išsieksponuoti“, – pasakojo architektas.

„Arches“ projektuotas „Linea“ salonas Žvėryne, Vilniuje / L. Garbačausko nuotr.

Šiuo metu „Linea“ Kaune įsikūrusi netoli planuojamo salono vietos, Savanorių prospektu kelis žingsnius paėjus link miesto centro. O Vilniuje 2015-aisiais duris atvėrė „Arches“ studijos projektuota parduotuvė, pelniusi bendruomenės apdovanojimą „Už pagarbą senojo Žvėryno dvasiai“. Medinuko dvišlaičiu stogu formą atkartojančio pastato pagrindiniai fasasdai stikliniai, savotiško intensyvumo įneša netolygiais tarpais išdėstytos horizontalios „lentos“.

Kaune projektuoja vieną po kito

Ne vieną išskirtinį gyvenamąjį namą Kaune suprojektavęs G. Natkevičius pastaruosius kelerius metus palieka itin ryškų pėdsaką ant Kauno veido didelių verslo centrų ir viešbučių forma.

Jau užbaigtas SEB banko padalinio pastatas Karaliaus Mindaugo prospekte, toje pačioje gatvėje prie „Akropolio“ pernai atidarytas verslo centras „Arka“, bebaigiamas statyti „Sqveras“, Savanorių prospekte 2018-aisiais atidarytas ir verslo centras „Cube“.

Kaune atidarytas pirmas aukščiausio energinio naudingumo verslo centras 35 nuotr.

Visa tai – G. Natkevičiaus ir jo komandos kūriniai. Kaip ir Maironio gatvėje kylantis „Marriott“ tinklo viešbutis „Moxy“ bei Kęstučio gatvėje vietoje „Britanikos“ projektuojamas viešbutis. Šio architekto galvoje gimė Kauno oro uosto naujojo keleivių terminalo formos – be abejo, G. Natkevičius projektuos ir terminalo priestatą, kurį numatoma užbaigti 2022 m.

Oficialiai pradėtos vieno didžiausių Kauno viešbučių statybos 27 nuotr.

Lietuvos architektūros žvaigždė taip pat pridės rankas prie Nemuno saloje užsienio kolegų projektuojamos „Mokslo salos“. Nemažai diskusijų sukėlė Šančiuose, netoli geležinkelio tilto G. Natkevičiaus suprojektuoti trys 16 aukštų gyvenamieji namai, sulaukę kritikos dėl nekontekstualumo ir NT ekspertų dvejonių dėl realizavimo. Pats architektas gegužę portalui buvo užsiminęs, kad statybų šioje vietoje formalumai sparčiai juda pirmyn.

Šančiuose projektuojami 16 aukštų daugiabučiai / „G. Natkevičius ir partneriai“ nuotr.

Turi tai kokį nors efektą ar ne, rodosi, G. Natkevičius palankiai vertinamas ir Kauno savivaldybės. Štai Miesto planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas Nerijus Valatkevičius jo projektus yra sugretinęs su pasaulinio garso architektės Zaha Hadid darbais. Nepaisant reaktyvių Kauno architektų replikų, G. Natkevičius laikomas vienu geriausių šios profesijos atstovų Lietuvoje, o užsakymų stygiumi jo biuras tikrai nesiskundžia.

„Bandome kažką daryti, o ne šnekėti, – pastebėjus apie projektų gausą, „Kas vyksta Kaune“ tarstelėjo architektas. – Už tai irgi gauname.“

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA