Netradicinėje vietoje Kaune atidarytas naujas verslo centras: svečius pasitiko meno kūriniai – Kas vyksta Kaune

Netradicinėje vietoje Kaune atidarytas naujas verslo centras: svečius pasitiko meno kūriniai

R. Tenio nuotr.

Ketvirtadienio pavakarę verslininkai, savivaldybės ir meno pasaulio atstovai rinkosi Savanorių prospekte prie greitojo maisto užkandinės ir degalinės – tiesa, ne pilvus ar bakus papildyti, o pažymėti naujos biurų erdvės atidarymą. Viršutiniame Savanorių pr. 321C išdygusio verslo centro „Cube“ (liet. „Kubas“) aukšte netrūko džiaugsmingų kalbų – skambėjo jos tarp tapybos darbų, Le Corbusier citatų ir vaizdingų Eigulių panoramų.

Nuomininkai jau kuriasi

„Susirinkome į „Cube“ verslo centro ir tuo pačiu „Grafo“ galerijos parodos atidarymą. Pasirinkome netradicinę aplinką, bet ir mūsų pastatas netradicinis – nėra daug tokių ant kojų bevaikštančių. Manau, meno ir naujos architektūros sintezė čia puikiai tinka, – sveikino susirinkusius objekto vystytojo „Mikrovisatos valda“ generalinis direktorius Aivaras Kavaliauskas.

– Labai malonu buvo, kai iš idėjos, vizualizacijų, architektų brėžinių gimė tas pastatas – tikrasis kūnas. Šiuo metu čia jau dirba dvi informacinių technologijų (IT) įmonės – „Columbus Lietuva“ ir „Proringas“. Kitų bendrovių patalpos įrenginėjamos pagal individualius projektus – tikimės, kad iki metų pabaigos visas centras bus užpildytas.“

A. Kavaliausko teigimu, jau greitai nuomininkai užims visą „Cube“ / R. Tenio nuotr.

Pats statinys, kaip pristatė A. Kavaliauskas, yra aštuonių aukštų, 5 tūkst. kv. m ploto, su dviaukšte automobilių stovėjimo aikštele, dviračių saugykla, dušais, persirengimo kambariais, kaip ir dera, moderniomis oro vėdinimo sistemomis. Pasiektas A klasės energinis efektyvumas, t. y., pastatas beveik „žalias“, naudoja mažai išorinės elektros energijos ir šilumos. Iš viso į projektą investuota 7 mln. eurų, o kvadratinio metro nuomos kaina – 10 eurų.

„Mikrovisatos valda“ generalinis direktorius taip pat dėkojo prisidėjusiems prie pastato atsiradimo: Kauno miesto merui ir savivaldybės darbuotojams, „G. Natkevičius ir partneriai“ architektų studijai, statytojams „Conresta“, oro vėdinimo sistemų, langų, elektros ir interneto tiekėjams.

Sėkmingai įveikė minų lauką

Į pristatymą su Broške užsukęs Visvaldas Matijošaitis su „Cube“ architektu G. Natkevičiumi suskaičiavo, kad stato Kaune jau šeštą pastatą. „Ką, čia daugiau architektų nėra, tik vienas?!“ – juokavo Kauno meras.

„Iš tiesų, patalpų vystymas prasideda keistu laiku – visi plėtotojai, kurie bando kažką statyti, kaip sakau, lipa ant minų. Gauna iš Vyriausybės priekyje sudėtus minų laukus, kuriuos turi pereiti, teismus laimėti“, – situaciją apibūdino V. Matijošaitis, pasidžiaugęs, kad „Mikrovisatos valdos“ komanda nesustojo, siekė savo tikslo ir pasiekė.

„Džiaugiuosi už juos kaip žmogus, atėjęs iš verslo. Pavydžiu kaip žmogus, atėjęs iš verslo, nes aš sau negaliu leisti tokių lengvesnių procedūrų, kurias jie sau užsimerkę leidžia – pagal visas taisykles turime dirbti, bet iš tiesių džiaugiuosi, kad Kaunas pasikeitė“, – kalbėjo meras.

Su juo atkeliavę vicemerai Rasa Šnapštienė ir Povilas Mačiulis dėkojo naujojo verslo centro vystytojams už tai, kad prisideda prie miesto žydėjimo, keičia ir gražina būtent šią kiek neįprastą vietą bei randa su savivaldybe bendrą kalbą. Tuo pačiu A. Kavaliauskui įteikta šią vienybę simbolizuojanti Kauno miesto vėliava.

„Mikrovisatos valdos“ generaliniam direktoriui savivaldybės vadovai įteikė Kauno vėliavą / R. Tenio nuotr.

Kol visi traukė į centrą, ėjo priešinga kryptimi

Prieš svečius stojęs vienas pastato architektų Gintautas Natkevičius pažymėjo, kad šventė vyksta ne kažkur centre, o Savanorių vidury. „Tai jau antras Aivaro ir Mariaus (Strolio – „Kas vyksta Kaune“) pastatas. Kai šitie vaikinai sumanė statyti pirmąjį verslo centrą prie Kauno radijo gamyklos, visi, su kuo susitikdavome, rodydavo smičiumi – neva jie su protu susipyko. „Biurų pastatas kažkur – niekada gyvenime neišnuomosite.“ Jie pastatė, išnuomojo, viskas susitvarkė“, – pasakojo architektas.

G. Natkevičius su „Mikrovisatos valda“ dirba nebe pirmą kartą / R. Tenio nuotr.

Tada, jo žodžiais, visi nušokavo į centrą, kur vienas po kito kyla verslo centrai. „Ir galvojau, ką dabar darys „Mikrovisata“. O jie sako – „žinai ką, einame tolyn nuo centro“, ir taip atsidūrė dar toliau Savanorių prospekte. Štai pastatas jau stovi, dalis jo išnuomota. Aš labai didžiuojuosi šiuo projektu, džiaugiuosi, kad suvedė likimas ir dar kartu teko padirbti – buvo labai įdomu“, – šmaikštaus ir gero žodžio negailėjo G. Natkevičius.

Architektas prisiminė, kad užsakovai neskaičiavo vien tik atsipirkimo – visą laiką diskutuota apie estetiką, patogumą žmonėms, nuomininkams. „Tai labai džiugina, ir sakau – vaikinai, tęskite tokiam pat lygyje. Ačiū už bendradarbiavimą“, – skėlė G. Natkevičius, pridūręs, kad prie stambaus projekto prisidėjo ir kolegos Adomas Rimšelis bei Mantas Mickevičius.

Ant kojų stojo ne šiaip sau

„Kas vyksta Kaune“ prieš oficialų pristatymą pakalbintas G. Natkevičius pažymėjo, kad vieta verslo centrui parinkta kontroversiška – jos problema, galbūt, kad yra antroje Savanorių prospekto eilėje, tai nėra pagrindinis gatvės fasadas.

„Įdomumas čia ir glūdėjo – kaip padaryti, kad ofise nesijaustų nei šalia stūksančios degalinės, nei greitojo maisto restorano, kad pastatas matytųsi, ir iš jo matytum. Tad iškėlėme ant „kojų“, viskas labai racionalu – tai pagrindinis architektūrinis išskirtinumas“, – komentavo pašnekovas, o jo žodžius patvirtino aplink plytintys puikūs vaizdai ir per daug į akis nekrentantys artimiausi „Cube“ kaimynai.

Sprendimas kilstelėti pastatą priimtas atsižvelgus į artimą verslo centro kaimynystę ir nuotolį iki prospekto / R. Tenio nuotr.

Savanorių prospektas, anot G. Natkevičiaus, apskritai yra tarsi bandymų poligonas visokioms architektūrinėms avantiūroms. „Net Lietuvos architektų sąjungoje kažkada visi sakydavo „jūs Senamiestyje net nestatykite – eksperimentuokite Savanoriuose“. Taip ir yra – žiauru. Bet mes šįkart nuėjome labai paprastu, santūriu keliu“, – rezultatu patenkintas buvo projekto autorius.

Kaunas – gerame kelyje

Pirmąkart „G. Natkevičius ir partneriai“ studija bei „Mikrovisatos valda“ suvienijo jėgas statant verslo centrą „Mikrovisata“ Savanorių pr. 109, kuris užbaigtas 2015 m. Dar kartą su tais pačiais vystytojais rankomis sukirtęs architektas teigė, kad tai yra labai geri užsakovai. Jie klauso, išsako savo nuomonę, vyksta normalus dialogas be jokios prievartos, kankinimosi.

„Beje, tai yra reti vystytojai, kuriems svarbu ne tik kažkokia grąža, bet ir estetika. Manau, Kaunas šiuo požiūriu išvis yra gerame kelyje – su „Magnum“ ir „Arka“ viskas puiku. Pasižiūrėkime į kelis naujus pastatus Vilniuje – ką tik užbaigti objektai jau yra morališkai pasenę“, – lygino pašnekovas.

O iki galo neužbaigta verslo centro interjero apdaila – palikta terpė būsimiems nuomininkams. Jie galės kur nori pasistatyti pertvaras, įsirengti posėdžių kambarius, kabinetus, atviras erdves.

Architektūros ir meno sintezė – apie šiuolaikinį žmogų

Kartu su verslo centru aštuntajame pastato aukšte atidaryta šiuolaikinio meno paroda „Overall“, kuruojama „Grafo“ galerijos. Čia pristatyti jaunosios kartos menininkų – Arno Augučio, Eglės Pilkauskaitės, Algimanto Černiausko, Živilės Minkutės, Aistis Kavaliauskas – tapybos darbai, iliustracijos, fotografijos, grafikos kūriniai.

„Tai yra pirmas kartas, kai savo menininkus pristatome Kaune. „Grafo“ galerija įsikūrusi Vilniuje, autentiškuose XVIII a. rūsiuose ir ši paroda – puiki proga išeiti į netradicinę erdvę, – svarstė galerijos atstovė Gustė Skužinskaitė.

– Visi čia eksponuojami kūriniai tiek tematika, tiek technikos pasirinkimu labai skirtingi. Manau, bendras kūrybos taškas – kad šie menininkai kalba apie šiandieną, mus supančią aplinką, urbanistinį peizažą, kuris nuolat keičiasi ir įvairiai keičia mus, veikia mūsų sprendimus.“

„Cube“ atidarymą neabejotinai iš kitų išskyrė kartu atidengta „Grafo“ galerijos paroda / R. Tenio nuotr.

Panašiai, G. Skužinskaitės manymu, naujasis statinys ne tik atspindi kažkokį architektūros stilių, idėjas, tačiau ir šių dienų žmogaus gyvenimo poreikius, kokybę.

Gustės žodžiais, „pastate gerą harmoniją kurianti ir apie šiuolaikinį žmogų šiuolaikinėje visuomenėje kalbanti paroda“ visiems kauniečiams viršutiniame verslo centro „Cube“ aukšte bus atvira liepos 2-5 d.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA