Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui, kad vaistai, kuriuos pakeitus kito gamintojo vaistais pacientams gali pablogėti ligos eiga arba padidėti rizika, keičiami galės būti tik gydytojo nurodymu.
Vyriausybės nutarime, kuriam šiandien, vasario 20 dieną, pritarė Ministrų kabinetas, numatyta, kad toks pakeitimas leistų užtikrinti pacientams kompensuojamųjų vaistų prieinamumą, kai jie dėl savo farmacinių savybių negali būti automatiškai keičiami to paties bendrinio pavadinimo vaistais, rašoma pranešime spaudai.
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, siekiant užtikrinti kompensuojamųjų vaistų prieinamumą ir gydymo kokybę, pacientai, kuriems pakeisti vaistai gali sukelti netinkamą reakciją, ir toliau galės vartoti to gamintojo vaistus, kuriuos vartojo iki šiol.
„Kalbame tik apie tuos vaistus, kurie net dėl nedidelio veikliosios medžiagos koncentracijos organizme nuokrypio gali turėti nepakankamą terapinį poveikį arba sukelti nepageidaujamas reakcijas. Šie vaistai galės būti keičiami kitais to paties bendrinio pavadinimo vaistais tik gydytojo nurodymu. Tokiems vaistams priskiriami vaistai epilepsijai gydyti, imunosupresantai“, – sako ministras A. Veryga.
Viceministrė Kristina Garuolienė primena, kad nuo 2018 m. liepos mėn. įsigaliojus didžiausios paciento priemokos reikalavimui, vaistai, kurių gamintojai nesumažina kainos iki nustatyto reikalavimo, neįtraukiami į Kompensuojamųjų vaistų kainyną.
„Pacientams vaistai, kurie yra mažo terapinio indekso, nes jie dėl savo farmacinių savybių, skirtingai negu kiti vaistai, nevisada gali būti automatiškai keičiami to paties bendrinio pavadinimo vaistais, tampa nekompensuojami“, – sako viceministrė K. Garuolienė.
Tad, pasak jos, imtasi priemonių, kaip šią situaciją spręsti ir tuo tikslu inicijuoti pakeitimai, atitinkantys pažangių Europos šalių gerąją praktiką, nors daugelis šalių jos netaiko. Pavyzdžiui, Olandijoje tais atvejais, kai pacientui tinka tam tikro gamintojo vaistas, priskirtinas mažo terapinio indekso preparatams, gydytojas nekeičia gydymo ir toliau tęsia gydymą šiuo vaistu.
Taigi vadovaujantis šiuo Vyriausybės nutarimu, bus pakeistas šių konkrečių vaistų grupavimas ir nustatyta, kad tokie vaistai įrašomi į Kainyną net ir tuo atveju, jei paciento priemoka už juos neatitinka didžiausios paciento priemokos reikalavimo.