Nuo sausio 1 dienos įsigalioja mokestiniai pakeitimai, kuriais kiekvieno dirbančiojo atlyginimas „ant popieriaus“ turės būti padidintas 1,289 karto. Tokiam pokyčiui darbuotojo parašo ant sutarties nė neprireiks, tačiau apie tai turėsite būtinai būti informuotas iki Naujųjų metų dienos.
Nuo 2019 metų sausio 1 dienos apjungiami darbuotojo ir darbdavio mokami mokesčiai konsoliduojant juos darbuotojo pusėje. Tai reiškia, kad darbuotojo atlyginimas turės padidėti „ant popieriaus“, tuomet bus matomi visi nuskaičiuojami mokesčiai. Dėl šio pakeitimo atlyginimo realus dydis „į rankas“ nekis.
Šie pokyčiai lemia ir tai, kad įmonės turi pakeisti visų darbuotojų darbo sutartis iki sausio 1 dienos.
„Perskaičiuotas, padidintas darbuotojo darbo užmokestis turi būti mokamas jau nuo 2019 m. sausio 1 d. Darbdaviai, perskaičiuodami ir atitinkamai keisdami su darbuotojais sudarytas darbo sutartis, turi atkreipti dėmesį, kad dėl darbo užmokesčio perskaičiavimo ir dalies socialinio draudimo įmokų perkėlimo darbuotojui, darbuotojo neto darbo užmokestis, buvęs iki Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pakeitimų įsigaliojimo, sumažėti negali“, – nurodo advokatų kontoros „Glimstedt“ teisininkė Laura Tunkevičiūtė.
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) buvo informavusi, kad yra du būdai, kaip gali būti pakeičiamos darbo sutartys. Vienas iš būdų tinkamai ir laiku informuoti darbuotoją apie perskaičiuotą darbo užmokestį – pasirašyti su juo darbo sutarties pakeitimą iki 2019 sausio 1 dienos. Kitas būdas – pakeisti sutartį vienašališkai, įteikti darbuotojui jo darbo sutarties pakeitimo egzempliorių ir tinkamai informuoti darbuotoją apie darbo užmokesčio dydžio perskaičiavimą, taip pat turėti įrodymus, kad darbuotojas buvo informuotas. Darbuotojas gali būti informuojamas ir elektroniniu paštu. VDI specialistai taip pat nurodo, kad jeigu perskaičiavusi darbo užmokesčio dydį įmonė jį apvalins, geriau būtų apvalinti į didesnę pusę.
Keičiant darbo sutartį galima nurodyti tik nuo sausio 1 d. taikomą 1,289 karto padidintą darbo užmokesčio sumą, pavyzdžiui, vietoje 1 000 Eur sumos įrašyti 1 289 Eur ir nerašyti jokių paaiškinimų.
Išimtys, kai darbo sutarties keisti nereikia
Yra ir pora išimčių, kam darbo sutarčių keisti visiškai nereikia ir informuoti apie tai nebūtina. Pavyzdžiui, jeigu darbo sutartyje nėra nurodytas konkretus darbo užmokesčio dydis. Tai yra, darbo sutartyje yra nuorodos į kitus teisės aktus ar dokumentus, tuomet keisti reikia būtent pastaruosius dokumentus o ne darbo sutartį.
Taip pat darbo sutarčių keisti nereikia ir tiems darbuotojams, kurių darbo užmokestis sutartyje nurodytas ne konkrečia pinigų suma, o kitokiais dydžiais, kurie bus perskaičiuojama. Tarkime, nurodyta, kad yra mokama minimali mėnesinė alga (MMA), minimalus valandinis atlygis (MVA). Šia dydžiai nuo Naujųjų kis ir yra jau patvirtinti – MMA sieks 555 Eur, o MVA – 3,39 Eur. Dėl to papildomų perskaičiavimų įmonei daryti nereikia.
Įmonėms sutarčių keitimo darbai tęsis iki sausio galo
Darbymetis įmonių buhalterijos skyriams truks iki pat sausio galo, mat iki sausio 31 dienos reikės pakeisti įmonės vidaus dokumentus, perskaičiuoti juose nurodytus užmokesčio už darbą dydžius, pakeisti mokėjimo už darbą ir premijavimo nuostatus, įmonės vadovo įsakymus ir nustatytas priedų skyrimo tvarkas bei taisykles, mokėjimo už darbą sistemą, jeigu tokia įmonėje yra. Pakeitimus galima padaryti iki pirmojo 2019 metų darbo užmokesčio apskaičiavimo.
„Atkreipiame dėmesį, kad atitinkamai pakeitus darbo sutartis darbdaviams taip pat kyla pareiga peržiūrėti darbovietėje patvirtintas darbo apmokėjimo sistemas, kitus vietinius norminius teisės aktus, jeigu juose numatyti darbo užmokesčio dydžiai pateikti absoliučiais bruto vienetais.
Primename, kad darbo apmokėjimo sistemą privalu patvirtinti tuomet, kai darbovietėje nėra galiojančios, apmokėjimo sistemą nustatančios kolektyvinės sutarties, o vidutinis darbuotojų skaičius darbovietėje yra dvidešimt ir daugiau“, – prideda teisininkė L. Tunkevičiūtė.
Parengiant darbo užmokesčio apskaitos sistemą iki sausio 31 dienos, joje reikės nurodyti naujus darbdavio ir darbuoto „Sodros“ įmokų tarifus, įvesti naujus 15 ir 20 proc. gyventojų pajamų mokesčių (GPM) tarifus, kurie bus taikomi 2019 metais išmokėtam darbo užmokesčiui ir ligos pašalpoms, pakeisti neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) formulę ir individualius NPD dydžius, nustatyti NPD proporcinį paskirstymą tarp darbo užmokesčio ir ligos pašalpų, mokamų iš darbdavio lėšų, padaryti 2019 metų vidutinio darbo užmokesčio (VDU) apskaičiavimo pakeitimus, kai įtraukiamos 2018 metų darbo užmokesčio sumos.
Daugiau naujienų skaitykite čia.