Nutempiamų automobilių savininkai transporto priemonių Kaune nepasigenda

Ne vieno Kauno daugiabučio kieme aptiksime palikto metalo laužo – neeksploatuojamų automobilių. Už jų nutempimą atsakingas Kauno miesto savivaldybės viešosios tvarkos skyrius pastebi, jog išvežamų automobilių savininkai dažniausiai net nepasigenda savo transporto priemonių.

Nors nenaudojami automobiliai daugybę metų užima vietą kiemuose, stovėjimo aikštelėse ir kitose viešose vietose, praėjusių metų kovą pasikeitė šių automobilių išvežimo tvarka.

2024 m. vasarį Kauno miesto savivaldybės administracija priėmė įsakymą „Dėl Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojų veiksmų priimant sprendimus priverstinai nuvežti transporto priemones ir organizuojant transporto priemonių priverstinį nuvežimą tvarkos aprašo patvirtinimo“.

Šis įsakymas nulemia, jog nuo praėjusių metų kovo, sprendimas priverstinai nuvežti transporto priemonę atiteko į viešosios tvarkos skyriaus darbuotojų rankas. Gyventojai gali kreiptis į savivaldybę ir prašyti, kad nenaudojami automobiliai būtų nutempti.

Pagal priimtą įsakymą, automobiliai gali būti priverstinai nutempiami šiais atvejais:

  • kai sustoja arba stovi vietose, kuriose pagal Kelių eismo taisykles (KET) tai daryti draudžiama;
  • kai yra neleistinai palikti vietose, pažymėtose ženklu „Neįgalusis“ ir neturi leidimo ten stovėti;
  • kai transporto priemonė trukdo kitų eismo dalyvių judėjimui, saugumui, kai kelia pavojų kitų žmonių sveikatai ar gyvybei, bei kai kitaip pažeidžia asmens teises.

Pastarasis punktas palieka daugiau vietos interpretacijoms – koks gi automobilis gali kelti pavojų „eismo dalyvių saugumui“ ar net žmonių sveikatai?

Kauno miesto Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Gintaras Gatulis nurodė jog tai yra transporto priemonė, „kuri dėl akivaizdžių trūkumų ar išorinių požymių nenaudojama ar negali būti naudojama“.

Taip pat išvežamos gali būti ir transporto priemonės, kurioms ilgiau kaip tris mėnesius yra sustabdytas ar panaikintas leidimas dalyvauti viešajame eisme, arba transporto priemonės, kurios yra ilgiau kaip tris mėnesius neįregistruotos ar išregistruotos.

Portalui „Kas vyksta Kaune“ pateikus užklausą, AB „Regitra“ atstovė spaudai Eglė Bačionytė nurodė, jog 2024 m. spalio 10 d. duomenimis, Lietuvoje buvo virš 500 tūkst. visų kategorijų transporto priemonių, kurioms buvo sustabdytas leidimas dalyvauti eisme. Tiesa, šis skaičius nėra visiškai tikslus.

„Reikia pabrėžti, kad šis skaičius yra nuolat kintantis, nes leidimo dalyvauti eisme sustabdymas gali trukti keletą metų, jei transporto priemonė yra nebeeksploatuojama arba gali būti momentinis. Kai kurių transporto priemonių sustabdymas dalyvauti eisme  galioja vos kelias valandas ir yra greit atstatomas. Pavyzdžiui, pasibaigus techninei apžiūrai ar civilinės atsakomybės draudimui“, – pabrėžė „Regitra“ atstovė.

2024 m. spalio 10 d. duomenimis, Lietuvoje buvo 319 tūkst. transporto priemonių, kurių leidimas dalyvauti eisme buvo sustabdytas ilgesniam nei 365 dienos periodui.

„Regitra“ pastebi tendenciją, kad daugiau sustabdytų leidimų būna šaltuoju sezonu, kai žmonės laikinai nevažinėja su motociklais, mopedais bei neeksploatuoja priekabų.

Už nenaudojamo automobilio palikimą bendro naudojimo vietose gresia piniginės baudos.

Štai pagal LR administracinių nusižengimų kodekso (ANK) 414 straipsnį, nenaudojamas (neeksploatuojamas) transporto priemones bendrojo naudojimo vietose laikantiems asmenims gali būti skiriama bauda nuo septyniasdešimt iki vieno šimto keturiasdešimt eurų. Už pakartotinį nusižengimą – bauda nuo vieno šimto keturiasdešimt iki trijų šimtų eurų.

Be to, teismo sprendimu tokios transporto priemonės gali būti konfiskuojamos.

Asociatyvi / DELFI nuotr.

Privalo įspėti

Anot G. Gatulio, savivaldybei gavus pranešimą apie ne vietoje paliktą automobilį, viešosios tvarkos skyriaus darbuotojas privalo įspėti automobilio savininką, palikdamas ant transporto priemonės priekinio stiklo informacinį pranešimą.

Tuomet visuomenė viešai informuojama apie ketinimą perimti transporto priemonę.

Šeimininkui neatsiliepus ir nepašalinus transporto priemonės, neeksploatuojama transporto priemonė priverstinai nuvežama ir saugoma, kol atsiras savininkas arba teismas priims sprendimą dėl jų pripažinimo bešeimininkiu turtu, aikštelėje, adresu Islandijos pl. 203, Kaune.

Savivaldybės pateiktame komentare nurodoma, jog 2024 m. iš bendrojo naudojimo vietų priverstinai išvežti 15 automobilių.

Beje, pranešimų apie ne vietoje paliktus automobilius Kauno miesto savivaldybės puslapyje – apstu.

Štai vienas toks pranešimas buvo paskelbtas straipsnio rašymo metu – prašoma patraukti Dainavos seniūnijoje bendro naudojimo vietoje paliktą „Kia“ markės automobilį, registruotą Lenkijoje.

Gruodžio mėnesio pabaigoje buvo skelbtas panašus pranešimas – apie taip pat Dainavos seniūnijoje, bendro naudojimo vietoje paliktą „Dacia“ markės automobilį. Beje, šis automobilis registruotas Lenkijoje.

Tiesa, nepaisant šių dviejų atvejų, G. Gatulis pastebi, jog dažniausiai nutempiami Lietuvoje registruoti automobiliai. Užsienyje registruotų automobilių nutempimas – retenybė.

Asociatyvi / Aplinkos apsaugos instituto nuotr.

Automobilius susigrąžina itin retai

Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas teigia, jog daugiausiai priverstinai nutemptų transporto priemonių buvo iš Gričiupio, Petrašiūnų ir Dainavos mikrorajonų.

Automobilių pasitaiko įvairių, visgi specialistas kaip dažniau pasitaikančius.  išskyrė „VW Golf“ ir „Opel“ markės automobilius.

Automobilių nutempimo paslaugos nėra nemokamos. Vienas automobilio nutempimas kartu su antstolio paslauga kainuoja 138,4 euro, o Transporto priemonės įvertinimas bešeimininkiu turtu – 96,8 euro.

Jei per 12 mėnesių laikotarpį nutempto automobilio savininkas nuspręstų jį susigrąžinti, šiuos mokesčius tektų sumokėti iš savo kišenės. Susimokėjus, belieka automobilį atsiimti iš saugojimo vietos.

Visgi, tokie atvejai – absoliuti retenybė, mat 2024 m. Viešosios tvarkos skyrių dėl nuvežtų transporto priemonių grąžinimo kreipėsi vos 2 transporto priemonių savininkai.

Gyventojai pastebėję ar užfiksavę neeksploatuojamą ar negalimą eksploatuoti transporto priemonę gali pateikti faktinius įrodymus (foto nuotraukas ar video įrašus) bei nurodyti galimo  pažeidimo datą, laiką ir galimai pažeidimą padariusius asmenis per policijos elektroninių paslaugų sistemą ePolicija.lt arba internetiniu adresu: https://epaslaugos.kaunas.lt/paslaugos/viesosios-tvarkos-pazeidimai/.

Taip pat galima pranešti Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriui (el. paštu [email protected], darbo valandomis telefonu Nr. 8 37 222530) būtinai nurodant automobilio valstybinį Nr. ir adresą, kur transporto priemonė yra laikoma.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA