Ar merui reikia „Stoties turgaus“? – Kas vyksta Kaune

Ar merui reikia „Stoties turgaus“?

Atnaujintas stoties turgus
Atnaujintas stoties turgus / R. Tenio nuotr.

Kauno miesto savivaldybė vis dar tebėra UAB „Stoties turgus“ 51 proc. akcijų savininkė, likusios priklauso verslo bendrovėms – privatininkams. Pastarieji neseniai vykusiame akcininkų susirinkime pasisiūlė išpirkti savivaldybės akcijas, arba drauge ieškoti sutarimo, kaip taikiai (nes iki šiol yra įvykęs ne vienas teismo procesas) spręsti susidariusią situaciją.

Jeigu savivaldybė nutartų atsisakyti su jos funkcijomis visai nesusijusio komercinio objekto akcijų, tai ir šio, likusio Kaune vienintelio vis dar neprivatizuoto, turgaus projektą vystytų verslininkai.

Pažadus prisimena tik tie, kuriems žadėta, tačiau žadėtojai linkę juos pamiršti

Vienas iš „Stoties turgaus“ akcijų turėtojų – verslo įmonės vadovas Gintaras Skobas, šį ketvirtadienį kalbėdamas su naujienų portalo „Kas vyksta Kaune“ žurnaliste, prisiminė, kaip prieš dešimtmetį jau buvo sutarta dėl turgaus prie Geležinkelio stoties tolesnio likimo. Bet netrukus pati savivaldybė tuos pažadus pamiršo.

„Kai atėjo į politiką Visvaldas Matijošaitis, jo pasirinktas savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Petrauskas labai geranoriškai žiūrėjo į mūsų siūlymus, kaip geriau išspręsti tą klausimą, kad būtų palikta galimybė smulkiesiems verslininkams prekiauti. Kad turgus išliktų. Mero požiūris irgi buvo toks, – gavome pažadą, kad verslui nebus trukdoma. Sutarėme turgų tvarkyti, kartu rasdami sprendimą, ir kaip pasielgti su nebaigta turgaus objektų statyba Šiaulių gatvėje.

Bet G. Petrauskas iš Kauno savivaldybės pasitraukė, jį pakeitė kitas direktorius – Vilius Šiliauskas, ir savivaldybės požiūris į „Stoties turgų“ kardinaliai pasikeitė. Apie akcijų atsisakymą kalbos jau seniai savivaldybėje nebėra. Atsirado kitoks perspektyvos matymas“, – sakė G. Skobas, nekonkretizuodamas, ką naujo verslininkai per pastarąjį akcininkų susirinkimą pasiūlė Kauno miesto savivaldybei, siekdami išpainioti susidariusią situaciją.

Jo nuomone, viską reikia spręsti teisingai ir laikytis žodžio. „Reikia daugiau netempti tos gumos ir išspręsti „Stoties turgaus“ reikalus taip, kaip turi būti.“

„Įstatymas pasikeitė, jau nebe savivaldybės direktoriaus teisė daryti gerus sprendimus. Šį teisė patikėta merui, o jis, tikiu, pasielgs protingai, paisydamas ir 49 procentus akcijų turinčio verslo atstovų interesų, ir kartu padės įgyvendinti tai, kas padės atnaujinti turgavietę“, – viliasi verslininkas.

Atnaujintas stoties turgus
Atnaujintas stoties turgus / R. Tenio nuotr.

Viltis, patys žinom, – kieno motina

„Kas vyksta Kaune“ nepavyko iš G. Skobo sužinoti, ar tikrai su akcininkų (verslininkų) pritarimu bus vystomas turgaus teritorijoje miesto savivaldybės inicijuotas ir apmokėtas statybų projektas, pagal kurį čia turėtų iškilti prekybos paviljonas ir kelių aukštų garažas, oficialiai vadinamas automobilių saugykla.

„Palaukim porą savaičių, kol savivaldybė duos atsakymą, tuomet detaliau bus galima pakalbėti apie „Stoties turgaus“ ateitį. Projektas yra, jis buvo viešai pristatytas ir manytume, visai neblogas. Tik dėl savivaldybės deklaruojamo nebaigtos statybos Šiaulių gatvėje būsimo panaudojimo gali kilti visokių abejonių.

Žinoma, kol kas nėra jokio aiškumo, ar mes komercinius pastatus statysime turgaus Čiurlionio gatvėje plote (kaip akcininkai), ar savivaldybė. Ji, beje, viešai dar yra sakiusi, kad Šiaulių gatvėje vaikų darželį atidarys nebaigtame statyti turgaus pastate. Bet ar jam ten tikrai tinkama vieta, – galima suabejoti. Juk niekas neorganizavo ta tema Kauno gyventojų diskusijų. Kaip iš tikrųjų planuojama (ar ketinama) panaudoti tą sklypą, ką jame norima pastatyti, nei savivaldybė, nei meras neatvirauja, bet anksčiau ar vėliau bus matyti“, – teigė G. Skobas.

Kauno turgaus paviljonas / UAB „G. Janulytės – Bernotienės studijos“ vizualizacija

Turgaus įmonės valdyba jau be vadovo A. Etnerio

Beje, akcininkų susirinkime nepasisekė buvusiam bendrovės „Stoties turgus“ valdybos pirmininkui Antanui Etneriui, kuris jau ne pirmus metus eina ir savivaldybės įmonės „Kauno energija“ stebėtojų tarybos pirmininko pareigas, ir sėkmingai su Kauno mero sūnumi ar kitais verslo partneriais vysto mieste NT statybų projektus. Viešojoje erdvėje jis jau buvo kauniečiams pristatomas ir kaip „Stoties turgaus“ projekto vystytojas.

„Mes jo dabar neišrinkome valdybos pirmininku, ir kol kas „Stoties turgaus“ bendrovės valdyba vadovo neturi“, – trumpai paaiškino žurnalistei G. Skobas.

Bet ir UAB „Stoties turgus“ direktorius, galima sakyti, – „nei pakartas, nei paleistas“, nes Kauno miesto savivaldybės taryba šį pavasarį (antrus metus iš eilės) nepatvirtino jo pateiktos metinės veiklos ataskaitos. Toks atvejis per keletą pastarųjų metų – bene vienintelis, nes visų kitų savivaldybės įsteigtų įmonių (netgi „Centrinio knygyno“, kurio patalpos išnuomotos komerciniam knygynų tinklui „Pegasas”) ataskaitos miesto tarybos posėdžiuose tvirtinamos „bendru sutarimu“ be jokių abejonių, klausimų bei atsakymų.

Turgaus įmonės, kur savivaldybė turi 51 procentą akcijų, direktoriaus Sauliaus Tumonio kadencija pasibaigė 2022 metų gruodžio 31-ąją. Naujas žmogus į šį postą oficialiai nėra pasiūlytas. Tikėtina, kad savivaldybė žino, ką norėtų jame matyti (gal nepamainomą, patikimą ir visais atvejais, kiai reikia „savo žmogaus“ tinkamą specialistą A. Etnerį?). Tačiau kitos dalies – 49 procentų – „Stoties turgaus“ akcijų savininkai direktoriaus S. Tumonio „nuėmimui“ nelinkę pritarti ir tuo klausimu nebalsuoja.

Reikėtų dar pridurti, kad sprendimai šioje bendrovėje, nuo pat jos įsteigimo, gali būti priimami tik tuomet, kai už juos balsuoja du trečdaliai akcininkų.

„Kauno miesto savivaldybė kreipėsi į Kauno apygardos teismą su ieškiniu atlikti juridinio asmens veiklos tyrimą, kurio pagrindas – juridinio asmens, juridinio asmens vadovo ir kitiems akcininkams atstovaujančių valdybos narių netinkama veikla. Be kita ko, teismo prašoma pašalinti UAB „Stoties turgus“ vadovą Saulių Tumonį iš UAB „Stoties turgus“ direktoriaus pareigų ir paskirti laikiną nepriklausomą UAB „Stoties turgus“ direktorių, eisiantį pareigas iki kol UAB „Stoties turgus” valdybos bus išrinktas naujas UAB „Stoties turgus” direktorius“, – tokią informacija miesto politikams pateikė Kauno savivaldybės administracijos Strateginio planavimo, analizės ir programų valdymo skyriaus Evelina Revuckaitė.

Stoties turgus
Nebaigtas turgaus pastatas Šiaulių g. / R. Tenio nuotr.

Abejojama įmonės perspektyva „dėl veiklos neapibrėžtumo“

„UAB „Stoties turgus“ veikla organizuojama neefektyviai, neturint aiškaus plano, vizijos, kaip organizuoti bendrovės veiklą pelningai“, – dar pridūrė Aiškinamajame rašte ne tik viso Kauno vystymąsi, bet ir vienintelio iki šiol likusio neprivatizuoto iki pabaigos (greta seniai privatizuotų apie 20 kitų miesto turgaviečių) turgaus ateitį strateguojančio savivaldybės administracijos skyriaus vadovė.

Jei 2022-ųjų turgaus prie Geležinkelio stoties veiklos ataskaitoje buvo nurodyti nuostoliai, tai 2023-aisiais būta ir nedidelio pelno (per 103 tūkst. eurų), gauto pardavus keletą NT mažareikšmių objektų M. K. Čiurlionio gatvėje. Kito pajamų šaltinio įmonė negali turėti, nes jų rinkimą iš turgaus prekeivių savivaldybė jau ne vienerius metus yra perdavusi savo biudžetinei įmonei „Parkavimas Kaune“.

„Bendrovės 2023 m. gruodžio 31 d. balanso straipsnyje „Ilgalaikis materialusis turtas, skirtas parduoti“ yra įtraukti nebaigti statyti statiniai 7,6 mln. eur. vertės. Bendrovė statybas yra sustabdžiusi, nes šis turtas pagal Kauno miesto savivaldybės sprendimą yra numatytas perimti visuomenės poreikiams. Dėl paminėtų aplinkybių egzistuoja reikšmingas neapibrėžtumas dėl Bendrovės galimybių šį turtą realizuoti. Atliekant audito procedūras, negalėjome patikimai įvertinti, kokia būtų šio turto galima realizavimo vertė, o turto vertės koregavimai turėtų poveikį balanso ir pelno (nuostolių) ataskaitos straipsniams“ (citata iš audito UAB „In salvo“ atlikto bendrovės „Stoties turgus“ 2023-ųjų veiklos finansinių ataskaitų rinkinio audito).

Auditorių dokumente nurodyta, jog ataskaitiniu laikotarpiu šios įmonės turto vertė iš viso siekė 8 mln. 395 390 eurų. Kiek milijonų verta žemė po tuo turtu (ir ar ne ji būtent šiuo atveju yra svarbiausias savivaldybės interesas), – jau kitas klausimas….

„Mes dabar laukiame savivaldybės atsakymo ir sužinosime, kaip ji reaguos į mūsų išdėstytus pasiūlymus. Jei Kauno savivaldybė nepriims jokio sprendimo dėl susidariusios situacijos, natūralu, kad mums, akcininkams, teks žengti kitus teisinius žingsnius, bet kol kas anksti apie juos kalbėti“, – taip užbaigė pokalbį telefonu su „Kas vyksta Kaune” žurnaliste verslininkas ir bendrovės „Stoties turgus“ akcininkas G. Skobas.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA