Tragiškai pasibaigusi 15-mečio paieška: įvardijo, kaip veikė pareigūnai – Puslapis 2 – Kas vyksta Kaune

Tragiškai pasibaigusi 15-mečio paieška: įvardijo, kaip veikė pareigūnai

Lrytas.lt / Agnė Liubertaitė 2023/05/04 21:09
T. Bauro, socialinių tinklų nuotr. / „Kas vyksta Kaune“ montažas

Tris mėnesius trukusi 15-mečio Mykolo Davidonio paieška ir tragiška šios paieškos atomazga, regis, palietė visą Lietuvą. Paauglį surasti bandė ne tik gausios policijos pareigūnų ir kitų tarnybų pajėgos, bet ir neabejingi gyventojai, neskaičiavę nei savo laiko, nei jėgų.

Policijos atstovė naujienų portalui lrytas.lt savo ruožtu atskleidė, kaip vyko Mykolo paieška, kaip patys pareigūnai apskritai dirba tokių operacijų metu ir kokius svarbiausius mechanizmus, gavus pranešimą apie žmogaus dingimą, pajungti svarbu nedelsiant.

Nurodė, kaip vyko paieška

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Komunikacijos poskyrio vedėja Julija Samorokovskaja atkreipė dėmesį, jog kasmet šalyje dingsta šimtai žmonių, kurių ieško policija.

Visgi 15-mečio Mykolo istoriją, anot jos, tam tikra prasme būtų galima pavadinti išskirtine.

Jaunuolio paiešką nuolat vykdė ne tik atsakingos institucijos, bet ir paprasti Vilniaus gyventojai, savanoriai, rankų nenuleidę iki paskutinės akimirkos. Tikriausiai būtent dėl to ši nelaimė palietė tiek daug žmonių.

„Minėta istorija išsiskiria tuo, kad artimieji patys aktyviai kreipėsi į visas žinomas žiniasklaidos priemones bei socialiniais tinklais į pačią visuomenę su prašymu pasidalinti informacija apie dingusį be žinios asmenį. Nemažai visuomenės narių aktyviai prisidėjo prie paieškos veiksmų“, – komentavo policijos atstovė.

Paklausta, kokia yra policijos veiksmų grandinė, kai pareigūnai apskritai gauna pranešimą apie dingusį žmogų, J. Samorokovskaja dėstė, jog policija iš karto pajungia visus būtinus mechanizmus bei algoritmus. Tiesa, jei kyla įtarimas, kad dingęs žmogus gali būti ne Lietuvoje, nedelsiant skelbiama ir tarptautinė jo paieška.

„Kaskart gavus pranešimą apie dingusį asmenį, vertinama apie jį gauta informacija, aplinkybės, kuriomis jis dingo, ar žinoma konkreti jo dingimo vieta. Pavyzdžiui – ar tai miestas, ar miškas, ar kita vietovė, ar žmogus su savimi turi mobiliojo ryšio priemones.

Pareigūnai dirba pagal teisės aktais patvirtintus algoritmus, kurie pritaikyti skirtingiems atvejams. Pirmiausia bandoma nustatyti dingusio be žinios asmens vietą. Tada skelbiama oficiali asmens paieška (jei yra duomenų, kad asmuo galėtų būti užsienyje, skelbiama tarptautinė jo paieška), pradedamas ikiteisminis tyrimas“, – aiškino Vilniaus VPK atstovė.

Į 15-mečio paiešką nuo pat pirmųjų jo dingimų dienų įsitraukė gausus būrys savanorių – miškus ir Neries pakrantes jie šukavo tiek patys, tiek su savo apmokytais šunimis ar specialia įranga, valtimis bei dronais. Net menkiausiomis detalėmis, kurios galėtų turėti įtakos paieškų rezultatams, savanoriai dalijosi specialiai sukurtoje „Facebook“ grupėje „Mykolo paieška“.

Pirmosiomis vaikino dingimo savaitėmis šioje grupėje bene kiekvieną minutę buvo galima išvysti naujų komentarų ir pastebėjimų, dažnai – ir užuojautos žodžių bei palinkėjimų Mykolo artimiesiems išlikti stipriems. Šiuo metu minėtoje grupėje vis dar yra daugiau nei 26 tūkstančiai žmonių.

Būtent joje vėlų pirmadienio vakarą paauglio tėtis paskelbė ir tragišką žinią apie Valų kaime, prie Neries iš drabužių atpažintą savo sūnaus kūną.

Tiesa, būtent prie jaunuolio paieškos prisidėjusių savanorių dėka Neries pakrantėje dar pirmosiomis dienomis pavyko aptikti Mykolo daiktus – striukę, mobilųjį telefoną, banko kortelę, ausines. Pasak J. Samorokovskajos, policijos pareigūnų ir savanorių bendradarbiavimas vyko sklandžiai.

„Policija ir kitos specialiosios tarnybos vykdo paiešką pagal iš anksto planuojamus veiksmus. Savanoriai buvo nukreipiami apžiūrėti toliau nuo paties įvykio epicentro nutolusias teritorijas. Pareigūnai informavo savanorius, kad radus kažkokių reikšmingų įvykiui detalių, jų neliestų, informuotų pareigūnus“, – nurodė ji.

Maršrutus padiktavo ir miesto vaizdo kameros

Tiesa, pakomentuoti, ar netoli dingimo vietos surasti vaikino daiktai turėjo reikšmingos įtakos jo paieškai, J. Samorokovskaja negalėjo. Taip pat kol kas neaišku, ar policija apklausė Mykolo draugus, klasiokus ar kitus su juo susijusius bendraamžius.

„Atliekamas ikiteisminis tyrimas“, – paaiškino ji.

Pasak sostinės policijos atstovės, dingus žmogui svarbi yra kiekviena valanda, todėl būtent pirmosiomis valandomis ir minutėmis atliekami veiksmai yra ypač svarbūs.

„Gali grėsti pavojus dingusiojo sveikatai ar gyvybei, todėl aktyvūs veiksmai pirmosiomis valandomis labai svarbūs. Esant galimybei prie paieškos aktyvių veiksmų pajungiami ir kitų tarnybų pareigūnai, kinologai, šauliai, savanoriai, keliami dronai.

Visiems paskiriamos atskiros užduotys, renkama kuo daugiau informacijos, kurią vėliau pareigūnai apdoroja ir panaudoja vykdant paiešką“, – portalui lrytas.lt kalbėjo specialistė.

Paklausta, kaip buvo sudarinėjami maršrutai ir buvo nuspręsta, kur ieškoti dingusio paauglio, J. Samorokovskaja pažymėjo, jog tam tikrą kryptį padiktavo ir mieste išdėstytos vaizdo kameros.

„Intensyvus pareigūnų darbas nagrinėjant vaizdinę medžiagą, gautą iš Vilniaus mieste įrengtų kamerų, leido pareigūnams susidaryti tam tikrą vaizdą, kuria kryptimi vykdyti paieškas. Vykstant ikiteisminiam tyrimui, detalių komentuoti negalime“, – teigė ji, pridurdama, jog tyrimą atlikdami pareigūnai visgi gali panaudoti visas įstatymų jiems leidžiamas priemones bei veiksmus.

Vilniaus VPK Komunikacijos poskyrio vedėja taip pat pabrėžė, jog šiandien, vis dar vykstant tyrimui, policijos pareigūnai neturi galimybės atskleisti galimų įvykio versijų.

„Atlikus visas ekspertizes, nustačius visas aplinkybes, pareigūnai visuomenę informuos apie tyrimo pabaigą ir rezultatus“, – patikino J. Samorokovskaja.

Tris mėnesius trukusi operacija

„Pranešame, jog šiandien po beveik trijų mėnesių paieškų buvo rastas mūsų sūnaus Mykolo kūnas. Nuvykę į vietą atpažinome savo vaiko rūbus. Vyksta ekspertizė, po jos policija patvirtins.

Esame dėkingi už jūsų visų pagalbą, palaikymą ir linkėjimus. Labai prašome išlaikyti rimtį ir ramybę“, – tokiais žodžiais pirmadienio vakarą tragišką paauglio dingimo istoriją užbaigė jo tėvas Mindaugas Davidonis.

Vaikino paieškos vyko nuo vasario pradžios. Paauglio kūnas rastas pirmadienį ties Valų kaimu, esančiu Trakų rajone. Kūną ištraukę pareigūnai pastebėjo, kad jis gana ilgą laiką buvo vandenyje, buvo jau irimo stadijoje.

Į įvykio vietą, kur buvo rastas iš pradžių nenustatytos tapatybės skenduolis, nuvyko Mykolo tėvai, kurie tą pačią dieną paauglį atpažino iš jo drabužių bei batų.

M. Davidonio tėtis Mindaugas tv3.lt portalui teigė, kad šioje vietoje kūno ieškota ne vieną kartą.

/ V. Skaraičio nuotr.

„Tai tikrinom, daug kartų plaukėm. Ir PGT plaukė penktadienį, tikrinta… Kaip tikrinta, praplaukta nemažai kartų ta vieta buvo. Buvo ir echolotais, bet ne faktas, kad toje vietoje jis ir buvo čia visą laiką.

Tik dabar jį rado šioje vietoje, o kur jis buvo, kai ten buvo tikrinta su echolotais, niekas ir nepasakys, nes greičiausiai, ne vienoje vietoje. Greičiausiai iki ten kažkaip keliavo“, – tv3.lt sakė žuvusio paauglio tėvas.

15-mečio vaikino tėvai pasigedo vasario 4 d. vakarą, kuomet jis taip ir nepasirodė namuose po draugo gimtadienio. Tėvams bandant susisiekti su sūnumi, šis neatsiliepė į skambučius, netrukus jo telefonas buvo išjungtas. Kitą dieną prie dingusio nepilnamečio paieškos prisijungė didelės savanorių gretos. Tąkart buvo aptikta jaunuolio kuprinė ir striukė.

/ V. Skaraičio nuotr.

Kitą dieną savanoriai aptiko dar daugiau svarbių asmeninių vaikino daiktų: ausines, ausinių dėklą, banko kortelę. Beveik visi nepilnamečio daiktai aptikti Neries pakrantėje, netoli Žirmūnų tilto. Toje pat teritorijoje paskutinį kartą fiksuotas ir vaikino mobilaus telefono signalas.

Policija kėlė įvairias įvykio versijas, vis didindami paieškos plotą po apylinkes naršė ugniagesių narai, į pagalbą pasitelkę ir kolegas iš kitų miestų. Neries vagą tikrino šuo, specialiai apmokytas ieškoti žmonių kūnų, virš vandens skraidė dronai, savanoriai šukavo upės pakrantes, miškus aplink Vilnių, apleistas atokias vietas.

Paieškos nusidriekė net iki Kauno, kur buvo patikrintos Neries ir Nemuno pakrantės. Tai buvo viena didžiausių pastarojo meto paieškos operacija, trukusi kelias savaites.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA