Dokumentinio kino ciklą „Common People“ atidarys filmas apie Ukrainos žmonių gyvenimą – Kas vyksta Kaune

Dokumentinio kino ciklą „Common People“ atidarys filmas apie Ukrainos žmonių gyvenimą

Spalio 20 d. prasideda jau ketvirtasis Kauno menininkų namų ir platformos „Kitas kinas“ inicijuojamas dokumentinių filmų peržiūrų ciklas „Common People“. Šiemet jį atidarys filmas „Don’t Worry, the Doors Will Open“, kuriame atskleidžiamas ypač atviras paprastų Ukrainos žmonių gyvenimas. Ciklo kuratoriai teigia, kad šiandienos karo akivaizdoje šį filmą turėtų pamatyti kiekvienas.

Ketvirtus metus organizuojamas ciklas siekia pristatyti unikalius dokumentinius filmus, kurie siūlo išlipti iš socialinio burbulo ir sulaužyti nusistovėjusius stereotipus apie „paprastus žmones“ (angl. „Common People“). Jis kviečia kalbėti apie temas, kurios dažnai lieka dėmesio paraštėse – nuo translyčių bendruomenės integracijos mūsų visuomenėje iki sudėtingos nepasiturinčių žmonių kasdienybės.

Šiemet neatsitiktinai programos atidarymui pasirinkta Oksanos Karpovych kino juosta „Don’t Worry, the Doors Will Open“ (liet. k. „Nesijaudinkite, durys atsidarys“). Filmas jautriai atskleidžia sudėtingas posovietinės Ukrainos visuomenės realijas. Jis vaizduoja Ukrainos darbo klasės kasdienybę, keliaujant traukiniu iš aplinkinių miestelių į darbą Kyjive ir atgal. Kamera seka žmones ir jų istorijas nuo vagono prie vagono, iš stoties į stotį, iš nakties į dieną.

„Nors filmas vaizduoja Ukrainą 2019 metais, šiandien jis aktualus kaip niekad, nes parodo kiek kitokį šalies veidą. Dėl vykstančio karo pastaruoju metu mes Ukrainą matome tik iš vienos pusės, o ši kino juosta kviečia pažiūrėti plačiau, koks buvo paprastų šios šalies žmonių gyvenimas, kokią tapatumo krizę jie išgyveno. Filmas kalba apie savotišką konfrontaciją tarp vakarietiškos ir posovietinės Ukrainos, puikiai iliustruojant kryžkelę, kurioje šalis šiandien atsidūrusi“, – teigia projekto kuratorius Edvinas Grinkevičius.

Ukrainiečių tapatumo aktualumą pabrėžia ir filmą pristatysianti bei su renginio svečiais diskutuosianti pati  juostos režisierė Oksana Karpovych. Diskusijos metu bus bandoma atskleisti filmo svarbą dabartiniame karo kontekste ir pažvelgti į Ukrainos visuomenę kitu kampu.

Sh. Sen filmas „All That Breathes“./ Organizatorių nuotr.

Šių metų filmus vienijanti linija – kraštovaizdžiai

Šių metų dokumentinių filmų peržiūrų ciklo „Common People“ programa nagrinėja individo ir bendruomenių santykį su aplinkos erdve, kraštovaizdžiu, kuriame jie gyvena ir veikia.

„Kraštovaizdis – tai šių metų filmus vienijanti linija. Tačiau siekiame kalbėti ne tik apie teritoriją, bet ir platesnį kontekstą – socialinį ar politinį kraštovaizdį. Keliaudami nuo idiliškų provincijos vaizdų iki užterštų didmiesčių susitelksime į ekologines ir asmenines žmonių tragedijas bei aktualias socialines problemas, apie kurias būtina kalbėti garsiai“, – sako E. Grinkevičius.

Kruopščiai atrinktais „Common People“ programos filmais organizatoriai siekia parodyti, kad net ir skirtingos istorijos iš įvairiausių pasaulio kampelių nėra jau tokios nutolusios nuo mūsų patiriamos realybės čia, Lietuvoje. Nors filmų problematika absoliučiai skirtinga – nuo translyčių gyvenimo Ispanijoje iki Indijos kaime paukščius gydančių veterinarų – visi jie atskleidžia bendražmogiškas vertybes, svarbias kiekvienam paprastam žmogui.

Norėdami aktualiau perteikti filmų problematiką, viso ciklo metu organizatoriai kvies į pokalbius su įvairias filmuose atskleidžiamas temas aptarsiančiais ekspertais.

„Šios diskusijos tampa svarbia ciklo dalimi – jos priartina tolimas ir nepažįstamas (sub)kultūras ir socialines grupes prie mūsų kasdienybės, paverčia filmo patirtį gilesne ir artimesne kiekvienam renginio dalyviui“, – sako ciklo kuratoriai.

Dalyvavimas peržiūrose nemokamas, o jos visos vyks Kauno menininkų namuose (Putvinskio g. 56-1, Kaunas).

Viso „Common people“ programoje numatyti keturi filmai, kurie bus rodomi ketvirtadieniais, nuo spalio 20 iki lapkričio 24 dienos. Spalio 27 d. žiūrovai galės pamatyti Adrián Silvestre filmą „Sediments“, lapkritį dokumentinio kino mėgėjų lauks Shaunak Sen filmas „All That Breathes“ ir Katerinos Suvavrovos filmas „Sea Tomorrow“. Visi filmai bus rodomi originalo kalba su lietuviškais subtitrais, kurie pritaikyti kurtiesiems ir neprigirdintiesiems.

Visą repertuarą ir naujienas apie diskusijas sekite Kauno menininkų namų puslapyje www.kmn.lt ir socialiniuose tinkluose.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA