Kauniečiai gyvena protesto nuotaikomis: savivaldybė elgiasi atvirkščiai nei nori žmonės – Kas vyksta Kaune

Kauniečiai gyvena protesto nuotaikomis: savivaldybė elgiasi atvirkščiai nei nori žmonės

Romainiai
R. Tenio nuotr.

Nors pirmoji po nepriklausomybės atgavimo Kaune pastatyta mokykla duris prieš kelerius metus atvėrė Romainiuose, skambiais lozungais pagardinti savivaldybės planai nespėja paskui šios miesto dalies gyventojų poreikius. Vaikus į tolimiausius kampelius vežiojančios jaunos šeimos stebisi, kodėl dideliame sklype vietoje mokyklos bus statomas darželis, o valdžia atsako – visi telpa esamose ugdymo įstaigose.

Tarptautinės pilietinio pasipriešinimo grupuotės būgnų Romainiuose dar nemuša ir išradingi plakatai nesiplaiksto, bet gyventojų nepasitenkinimo balsas skamba vis garsiau.

Prieš porą savaičių apleistus pastatus Medekšinės gatvėje papuošė įvairiaspalviai balionai, o plynoje pievoje Vijūkų gatvėje kilo popieriniai paukščiai. Šitaip gyventojai pareiškė pastarajame sklype norintys matyti mokyklą su stadionu, bet savivaldybė šiai teritorijai turi kitokių planų.

Vienintelis likęs tinkamas sklypas

Akcijos iniciatorė Lina Lukšienė „Kas vyksta Kaune“ sakė, kad dabar Romainiuose kuriasi šeštas privatus darželis – viename iš jų moteriai už du vaikus tenka pakloti 800 eurų, o valstybiės ikimokyklinio ugdymo įstaigos nėra nė vienos. Tuo metu mokykla Vijūkų gatvės sklype, romainiškės žiniomis, buvo planuojama nuo 1997 m., seniesiems gyventojams žadėta ir darželis, ir mokykla, numatyti bendrajame Kauno plane.

Pašnekovės svarsto, kad tai paskutinis sklypas, kurį beliko parduoti. Kitų jau nėra, tačiau kauniečiai mato pavojų, kad ir šio paskutinio neliks. Pagal dydį, sklypas vienintelis atitinka mokyklos projekto poreikius – gyventojai nuogąstauja, kad čia pastačius darželį, sklypas sumažės ir niekad nebebus nė vieno ploto, tinkamo mokyklai.

78-u numeriu pažymėtas sklypas šioje Romainių vietoje iš tiesų vienas nedaugelio gyvenamiesiems namams dar nesuraikytų sklypų / Registrų centro nuotr.

„Galbūt esama kokio giluminio plano, kad pastatę čia darželį pasigirs, kokie mes faini, gražūs, išpildėme jūsų norus, soriukas, bet mokyklai vietos nebėra. Likusius sklypus pasidalys ir parduos, kainos čia didelės. Rezgasi tokios mintys, nes kokia prasmė atskelti šio didelio sklypo gabaliuką, kai yra nuostabus sklypas Medekšinės gatvėje, kuris tiktų būtent darželiui“, – kalbėjo tris vaikus auginanti Eglė.

Žala vaikams ir našta miestui

„Bandykite suskaičiuoti, kiek yra šaligatvių, – juokėsi jaunos mamos, tačiau juokai čia menki. – Duobes tvarko, bet infrastruktūros problema didelė.“

Išties, ne tik šaligatvių Romainiuose stinga, bet ir asfalto dangos vietomis nerasta, o ištisų kvartalų gatvės atrodo kaip tolimoje provincijoje. Žinoma, kam reikšmingai kelti Kauno periferijos naujakurių gerbūvį, jeigu centrinių eismo arterijų tvarkymas duoda geresnių įvaizdžio dividendų?

„Turiu prabangą dirbti iš namų, bet įsivaizduokite, kiekvieną rytą 40 minučių turiu vaikus specialiai nuvežti ir vėliau parsivežti iš Šilainių. Jie yra per maži važiuoti patys, mokyklos šalia nėra, Veršvų gimnazijos pradinė mokykla mūsų dėl neaiškių priežasčių nepriėmė. Savivaldybė deklaruoja, kad tose keliose klasėse tilpo visi norintys, bet mes netilpome“, – teigė Eglė, kurios visi trys vaikai mokyklas lanko Šilainiuose.

Veršvų gimnazijos pradinės mokyklos atidarymas

L. Lukšienė liūdnai šyptelėjo, kad prioritetas turėtų būti skiriamas tokių šeimų vaikų švietimui, juk skatinama gimdyti kuo daugiau, bet Romainiuose viskas yra kitaip.

„Vis dėlto prie miesto Romainiai prijungti jau seniai, nuo 1997 m. čia buvo parengtas mokyklos projektas. Pagal švietimo reformą, pagrindinis rodiklis tokiai plėtrai yra efektyvus lėšų panaudojimas – jeigu kažkur Petrašiūnuose yra laisvų vietų, Kaunas išsprendė probemas, vežkite vaikus ten“, – paklausus, kodėl mokykla iki šiol neatsidaro, aiškino Lina.

Jos manymu, taip ignoruojama vaikų ir šeimų gerovė, nes romainiškiai užkemša Šilainių, centro ir kitas gatves. Iš Romainių į kitas Kauno dalis kasdien pajuda 3000 automobilių, o vakare grįžta. Tą laiką žmonės galėtų kokybiškai praleisti su vaiku, tačiau yra priversti sėdėti kamščiuose, kuriuos dėl ugdymo įstaigų stygiaus iš dalies patys ir formuoja, tuo metu savivaldybė sprendžia pasekmes.

Romainiai
Stoteles gožia augmenija, o šaligatvių Romainiuose stinga / R. Tenio nuotr.

„Labai bloga ir susisiekimo situacija, vaikams nėra saugu patiems grįžti namo. Sustoja autobusas (kuris važiuoja tik kartą per valandą), šaligatvių nėra, jie eina, o retas vairuotojas čia laikosi greičio ribojimų. Buvo paviešintas vaizdo įrašas, kaip mergaitė ėjo, sušlubavo ir parkrito tiesiai prieš automobilį. Jeigu vaikams nedirbtume taksistais ir tie 3000 mažųjų popiet vaikščiotų kelkraščiais, tikrai kiltų didelė nelaimių rizika“, – pridėjo Eglė.

Kauno savivaldybei adresavo raštą

L. Lukšienė Romainių gyventojų poziciją su visais įmanomais argumentais išdėstė ir oficialiame Kauno savivaldybės tarybos nariams, merui bei administracijos direktoriui adresuotame dokumente.

Jame pažymima, kad gyvenamąją vietą Romainiuose šiuo metu deklaravęs 10 451 asmuo, iš jų 2850 nepilnamečių. Kadangi dauguma gyventojų – jaunos šeimos, pareiškėjams akivaizdu, kad vaikų skaičius tik augs, tačiau mikrorajonas iki šiol neturi nei gyventojų poreikius tenkinančios mokyklos, nei valstybinio vaikų darželio.

„Savivaldybės 2008 m. gegužės 8 d. sprendimu Nr. T-218 patvirtintas 25 450 kv. m žemės sklypas tarp Vijūkų, Girios, Bivylių ir S. Banaičio gatvių bei detalusis planas. 2009 m. parengtas pagrindinės mokyklos techninis projektas, taigi jau išleistos solidžios mokesčių mokėtojų lėšos“, – mokyklos reikalingumą grindė L. Lukšienė.

Jos pateiktais duomenimis, 2021 m. vykdyta gyventojų apklausa parodė, kad mokyklos statybai su sporto kompleksu iš 600 apklausoje dalyvavusių respondentų pritaria 97,3 proc., o vaikų darželio statybai – 95.9 proc. Moteris vos per dieną taip pat surinko 274 parašus gyventojų, kurie norėtų, kad Vijūkų g. 78 būtų pastatyta mokykla, o darželis – Medekšinės g. 17A arba Medekšinės g. 6. Visi išvardyti sklypai priklauso valstybei.

Romainiai
Gyventojų manymu, darželis geriausiai tiktų vietoje apleistų pastatų Medekšinės gatvėje / R. Tenio nuotr.

„Mokykla spręstų ne tik vietos gyventojų socialines bei vaikų švietimo, bet ir Kauno spūsčių, globalias klimato kaitos problemas. Kito tokio sklypo mokyklai Romainiuose nėra ir nebus, o mokykla mikrorajonui būtina! Mes jus išrinkome, tai išgirskite pagaliau gyventojų balsą!“ – sušukimais, retoriniais klausimais ir statistikos „pyragais“ mėginta pasiekti Kauno valdžią, tačiau nepanašu, kad savivaldybės pozicija kistų.

Telpa visi ir vietų dar lieka

Pasiteiravus, kuo remiantis sklypas Vijūkų gatvėje skirtas darželiui, savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Ona Gucevičienė „Kas vyksta Kaune“ pateiktame komentare aiškino, kad šiuo metu Kauno bendrojo ugdymo mokyklų tinklo plane kol kas nenumatyta naujos mokyklos statyba Romainiuose, kadangi mieste esančios mokyklos esą sutalpina visus mokinius.

„Stebime situaciją ir darbus planuojame į priekį, kad suspėtume su augančio mikrorajono ir Kauno poreikiais, todėl jau labai greitai mažieji miesto gyventojai ir jų tėveliai galės džiaugtis nauju darželiu prie pat namų. Jo poreikis yra didesnis nei naujos mokyklos.

Taip pat noriu pabrėžti, kad miesto tikslas yra stiprinti ir užpildyti vaikais jau esamas mokyklas. Turime kvalifikuotus specialistus, itin daug stiprių įstaigų bei galimybes jose formuoti naujas grupes, todėl siekiame visiškai išnaudoti turimus išteklius“, – tvirtino O. Gucevičienė.

Pasak jos, pagal šią dieną turimus prašymus dėl vaikų priėmimo į mokykIas, Kaunas gali sutalpinti visus pageidaujančius mokinius ir dar turi laisvų vietų, todėl naujos ugdymo įstaigos statybos būtų neracionalus sprendimas. Tačiau Romainių vaikai esą nepaliekami likimo valiai – jiems sudaromos sąlygos rinktis iš plataus mokyklų, progimnazijų ir gimnazijų spektro.

Siūlo važiuoti į Šilainius

O. Gucevičienė pastebėjo, kad Romainiai yra priskirti Šilainių seniūnijai, todėl nemažai Romainių vaikų lanko mokyklas, esančias būtent šioje seniūnijoje. Tėvai, įtėviai arba vaikų globėjai gali pasirinkti iš dešimties bendrojo ugdymo įstaigų, kurios visiškai gali pasirūpinti skirtingo amžiaus vaikais. Sprendžiant, kurią mokyklą, gimnaziją ar progimnaziją lankys jų vaikas, jie gali teikti prašymus iš karto į dvi ugdymo įstaigas.

Kaip nurodė Švietimo skyriaus vedėja, Šilainių seniūnijoje veikia keturmetės (I–IV kl.) J. Basanavičiaus ir „Santaros“ gimnazijos, „ilgametė“ (1–8 ir I–IV kl.) J. Grušo meno gimnazija, trys progimnazijos – T. Ivanausko, Milikonių, Šv. Kazimiero. Taip pat mažamečius priima P. Mašioto ir „Ryto“ pradinės mokyklos. Šilainių seniūnijoje įsikūrusi ir nevalstybinė Kauno Jono Pauliaus II gimnazija.

Šilainiuose mokyklų netrūksta – valdžia siūlo leisti vaikus čia, tačiau transporto klausimas romainiškiams taip pat opus / „Kas vyksta Kaaune“ nuotr.

„Kauno Romainių mikrorajono teritorija pagal 1–8 klases priskiriama Kauno Milikonių progimnazijai, o pagal 9–10 klases – Kauno „Santaros“ gimnazijai. Abi įstaigos turi laisvų vietų ir laukia visų vaikų.

Kauno Veršvų gimnazijoje, Romainių g. 28 ir Inkaro g. 9A esančiuose pastatuose, sukomplektuotos šešios pirmosios klasės po 24 mokinius. Į šias klases buvo priimti išskirtinai tik Romainių mažamečiai. Iš viso – 144 mokinių. Kiekvienais metai analizuojame tėvelių teikiamus prašymus ir matome, kad tris pastatus turinti Veršvų gimnazija yra pajėgi priimti ir daugiau vaikų – virš 400 5–8 ir I–IV gimnazijos klasių mokinių“, – vardijo O. Gucevičienė.

Darželio statybas planuoja pradėti kitąmet

Priešingai nei norėtų „Kas vyksta Kaune“ kalbinti romainiškiai, savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja pažymėjo, kad nauja ikimokyklinio ugdymo įstaiga planuojama Vijūkų gatvėje, kadangi sklypas yra didesnis ir patogesnis ikimokyklinio ugdymo įstaigai negu Medekšinės g. 17A.

„Vijūkų gatvėje projektuojamas vieno aukšto darželis, kuriame veiks bent 14 lopšelio-darželio grupių. Paruošiamuosius darbus tikimasi užbaigti dar šiemet, o gavus finansavimą jau 2022 m. numatyti pirkti rangos darbus. Žinoma, galutinis ikimokyklinės įstaigos projektas bus pristatytas ir Romainių bendruomenei“, – patikino O. Gucevičienė.

Ji priminė, jog siekiant užtikrinti vaikų patekimą į Šilainių seniūnijoje esančias ugdymo įstaigas, Kuršių g. 49B įsikurs naujas 12 grupių darželis. Planuojama, kad jame bus keturios lopšelio grupės po 15 vaikų, šešios darželio ir dvi priešmokyklinio ugdymo grupės po 20 vaikų, iš viso – apie 220 vietų. Darželio atidarymas numatytas 2022 metais.

„Siekiame atidaryti ir lopšelį-darželį Vilijampolėje, Jūratės gatvėje. Šiuo metu pradėtas rangos pirkimas, o darbų užbaigimas planuojamas 2023 metais. Čia bus įrengtos dar devynios naujos grupės patiems mažiausiems“, – pridūrė O. Gucevičienė.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA