Apklausa parodė, kad skiepytis nuo COVID-19 sutiktų daugiau nei pusė šalies gyventojų

Pradedama kauniečių vakcinacija
Vakcinacija / R. Tenio nuotr.

Europos Sąjungoje patvirtinta vakcina nuo COVID-19 sutiktų skiepytis 64 proc. šalies gyventojų. Norą skiepytis labiausiai lemia baimė susirgti koronavirusu ir užkrėsti aplinkinius bei tikėjimas, kad vakcina yra vienintelis ir efektyviausias būdas kovojant su šiuo klastingu virusu.

Tokius rezultatus parodė Sveikatos apsaugos ministerijos užsakymu rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanijos „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi visuomenės nuomonės apklausa.

Sveikatos apsaugos viceministrės Živilės Simonaitytės teigimu, vakcina yra vienas svarbiausių ginklų siekiant įveikti pandemiją, kuris mums padės greičiau sugrįžti į įprastą gyvenimą, susitikti su draugais, apkabinti artimuosius bei keliauti, ilsėtis, sportuoti – daryti tai, ko kiekvienas pasiilgome.

„Džiugina tai, kad beveik du trečdaliai šalies gyventojų suvokia vakcinų teikiamą naudą. Siekiant neapsisprendusiems žmonėms suteikti daugiau informacijos apie vakcinas, išsklaidyti visas baimes ir abejones, turėjome išsiaiškinti, kas žmones neramina, kodėl jie dvejoja, kokie pagrindiniai klausimai jiems kyla. Ši informacija padės mums informaciją viešinti kryptingai“, – sako viceministrė Ž. Simonaitytė.

Apklausos rezultatai rodo, kad neapsisprendusių žmonių dalis siekia 16 proc. Tuo tarpu 10 proc. respondentų sako, kad greičiausiai nesiskiepys, o dar tiek pat yra nusiteikę apskritai nesiskiepyti, rašoma Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime žiniasklaidai.

Nelinkę skiepytis apklausos dalyviai nurodė, kad nenori skiepytis, nes bijo būti „bandomuoju triušiu“ (26 proc.), „nepasitiki vakcina“ (18 proc.), „nerimauja dėl šalutinio poveikio, kuris gali pasireikšti po vakcinos (16 proc.).

Vakcinacijos svarba tiki ir tyrimą atlikusios kompanijos „Spinter tyrimai“ vadovas Ignas Zokas.

„Vakcinacija aktuali ne tik Lietuvai, bet ir visam pasauliui, todėl natūralu, kad viskas, kas svarbu tampa įvairių diskusijų, interpretacijų ir netgi sąmoningų manipuliacijų taikiniu. Šiandien, rodos, visi turi nuomonę apie vakcinas, tad tyrimu siekėme objektyviai pamatuoti visuomenės nuotaikas, įvertinti ore sklandančių motyvų, nuogąstavimų, baimių ar netgi sąmokslo teorijų „svorį“, – pabrėžia I. Zokas.

Atliekant tyrimą, buvo siekiama išsiaiškinti žmonių nuostatas apie vakciną nuo koronaviruso ir apie patį virusą. Įsitikinimas, kad vakcina yra gera, bet trumpas jos išbandymo laikas, kelia nuogąstavimų 60 proc. apklaustųjų. Tuo tarpu 44 proc. apklausoje dalyvavusių žmonių nurodė, kad nuo vakcinos sukūrimo praėjo per mažai laiko, kad ja būtų galima skiepyti žmones.

Rezultatai taip pat atskleidė, kad didžiausią įtaką gyventojų nuostatoms dėl vakcinų nuo COVID-19 turi viešumoje pasisakančių šios srities mokslininkų ar ekspertų komentarai – tai nurodė 62 proc. respondentų. 47 proc. apklaustųjų įtaką daro viešumoje pasisakantys gydytojai, o 33 proc. gyventojų svarbiausios tik jų asmeninės žinios.

Bendrovė „Spinter tyrimai“ sausio 25–vasario 7 dienomis apklausė 1015 respondentų iš visos Lietuvos. Respondentų amžius – 18–75 metai.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA