Oficialu: atmestas Vyriausybės atstovo teikimas dėl Kauno darželių kainų

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Antradienį posėdžiauti susirinkusi Kauno taryba galiausiai apsvarstė Vyriausybės atstovo Andriaus Cechanavičiaus siūlymą nekeisti darželių kompensavimo mechanizmo kitose savivaldybėse registruotiems gyventojams. Balsavimas praėjo be siurprizų – Kauno valdžia pasiryžusi laikytis naujos ikimokyklinio ugdymo įstaigų kainų politikos, kurią toliau turės ginti jau teisme.

Sprendimo projektą tarybos nariams pristatė laikinoji savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Ona Gucevičienė. Iš opozicijos sulaukusi klausimų, ar nekompensuoti Kauno darželių kitose savivaldybėse registruotų vaikų tėvams tikrai teisinga ir pastebėjimų, kad šitaip skatinama priverstinė gyventojų migracija, ji išdėstė projekte jau nurodytus argumentus.

Pasak O. Gucevičienės, tam tikros gyventojų grupės nėra diskriminuojamos, mat visiems nustatytas vienodas mokestis (9,2 Eur), tik kompensuojama skirtingai. Visgi žmonės esą gali ir visai neleisti vaikų į darželius, auklėti juos šeimoje, nes ikimokyklinis ugdymas neprivalomas.

Galiausiai, savivaldybių rankose yra su jų biudžetu susijusių mokesčių rinkimas ir lengvatų taikymas, tad visos kitos savivaldybės yra laisvos įtvirtinti analogiškus kompensavimo mechanizmus tiems, kurie panaikinti ne Kaune gyvenamąją vietą deklaravusioms šeimoms. Teikimas keisti tvarką atmestas 28 tarybos nariams balsavus „už“, 4 susilaikius ir 4 pasisakius „prieš“.

Ketina skųsti teismui

Vyriausybės atstovas Kauno ir Marijampolės apskrityse Andrius Cechanavičius, kaip rašo BNS, toliau laikosi pozicijos, kad sprendimas yra diskriminuojantis dėl gyvenamosios vietos ir galimybių gauti paslaugas bei žada jį ginčyti teisme. „Teismas pasisakys ir suformuos praktiką, ar čia diskriminacija yra ar nėra pagal gyvenamąją vietą“, – žurnalistams antradienį sakė jis.

Jis savivaldybei siūlė keisti priimto sprendimo punktus, numatančius kompensavimo tvarką ir siejančius ją su gyvenamąja vieta. „Visi sprendimai turėtų būti priimami vaiko naudai. Ne biudžeto, miesto ar rajono naudai“, – BNS griežtai pasisakė A. Cechanavičius.

Antradienį priimtam Kauno tarybos sprendimui apskųsti Vyriausybės atstovas turi mėnesį laiko. Skundas turėtų būti nagrinėjamas Regionų apygardos administraciniame teisme.

Kaip anksčiau rašė „Kas vyksta Kaune“, A. Cechanavičius nurodymą atšaukti sprendimą branginti darželius ne mieste gyvenamąją vietą deklaravusiems asmenims savivaldybės administracijai išsiuntė pernai lapkričio 27-ąją. Vyriausybės atstovas Kauno apskrityje netruko pabrėžti, kad minėtas Kauno tarybos sprendimas liečia ne tik Kauno rajono gyventojus.

„Tarkime, emigrantai, kurių vienas yra deklaravęs išvykimą ir dirba užsienyje arba abu tėvai išvykę, o vaikas gyvena čia su seneliais – šiais atvejais darželiai taip pat brangsta. Valstybė iš vienos pusės skatina emigrantų sugrįžimą, tuo pačiu kita šalies institucija brangina ir apkrauna papildomais mokesčiais“, – rudenį kalbėjo A. Cechanavičius.

Kiek papilnės biudžetas, neaišku

Tuo tarpu Kauno vicemerė Rasa Šnapštienė antradienį žurnalistams sakė, kad miesto darželius lanko tik Kauno rajono vaikai, o kiek dėl sprendimo pasipildys savivaldybės biudžetas, tiksliai nežinanti – esą tiek, kiek kompensavimui numatęs rajonas.

Kaip primena BNS, informuodama apie naują tvarką, savivaldybė pernai spalio 4 d. pranešime spaudai teigė, jog sutaupytos biudžeto lėšos „bus skirtos spartesnei įstaigų plėtrai statant naujus darželius ir toliau didinant grupių skaičių“, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigos gyventojams būtų kuo patogiau pasiekiamos.

Tačiau R. Šnapštienė sako, jog naujosios tvarkos su gerėjančiomis sąlygomis darželiuose sieti nereikėtų. „Visiems vaikams, ne tik Kauno miesto gyventojų, bet visiems, lankantiems darželius, sąlygos gerės kaip visą laiką. (…) Jokiu būdu nesakome, kad dabar kompensavę vieniems, nekompensavę kitiems, mes padarysime kažkokį ypatingą išskirtinumą. Mes visą laiką stengiamės atnaujinti darželius“, – BNS cituojama vicemerė.

Kaip skelbiama sausio 24-ąją registruotame teisės akto projekte, Kauno taryba nepritaria A. Cechanavičiaus teikimui dėl darželių apmokėjimo tvarkos pakeitimo. Laikinai savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjos pareigas einančios Astos Keruckės pasirašytame projekto aiškinamajame rašte dėstoma, kad ikimokyklinio ugdymo lengvatos padengiamos išskirtinai Kauno biudžeto lėšomis, todėl „absoliučiai pagrįsta, kad (…) kompensacijų atveju šios lėšos gali būti panaudotos Kauno miesto gyventojų reikmėms“.

Jau anksčiau savivaldybė davė suprasti besilaikysianti savo pozicijos ir esanti pasiruošusi už ją kovoti teisme. R. Šnapštienė praėjusių metų gruodžio 17-ąją po tarybos posėdžio sakė, kad neplanuojama sprendimo atšaukti ar persvarstyti, o Vyriausybės atstovas jį gali duoti teismui.

Numetė naštą neįgalių vaikų tėvams

„Kas vyksta Kaune“ primena, kad Vyriausybės atstovo teikimu klausimas dėl darželių kompensavimo tvarkos turėjo būti svarstytas dar pernai gruodžio 17-ąją vykusiame Kauno tarybos posėdyje. Tąkart miesto valdžia sušvelnino, anot priešininkų, diskriminacinius naujos tvarkos bruožus užtikrinusi ikimokyklinio ugdymo kompensavimą didelius raidos ar sveikatos sutrikimus turintiems vaikams nepriklausomai nuo tėvų deklaruotos gyvenamosios vietos.

Minėtas teisės akto pataisymas galioja tiems, kurie lanko Kauno Prano Daunio ugdymo centrą, Kauno kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centrą bei Kauno specialiąją mokyklą.

Pataisa argumentuota tuo, kad dėl mažo neįgaliųjų vaikų skaičiaus kitose savivaldybėse nėra ir neplanuojama steigti jų ugdymui reikalingų specialiųjų įstaigų.

Praradę kompensacijas, mokės 16 kartų daugiau

„Kas vyksta Kaune“ primena, kad didžiulį rezonansą sukėlė spalio 15 d. priimtas Kauno tarybos sprendimas drastiškai branginti miesto darželius ne Kaune gyvenamąją vietą deklaravusiems žmonėms: iki šiol 58 centus siekęs dienos mokestis už darželį keliamas iki 9,2 euro.

Miestiečių vaikams šis mokestis bus kompensuojamas, todėl jie ir toliau mokės tik 58 centus, tačiau tiems tėvams, kurie mieste nedeklaruoti, reikės mokėti visą kainą – vidutiniškai 200 eurų už vieną ikimokyklinę ugdymo įstaigą Kaune lankantį vaiką. Sprendimas įsigaliojo nuo šių metų sausio 1 d.

Atsakomųjų veiksmų netrukus ėmėsi Kauno rajono savivaldybė – gruodį nuspręsta rajono gyventojams kompensuoti didesnę dalį mokesčio už ugdymą miesto darželiuose, nors rajono atstovai pabrėžė, kad sprendimas laikina. Tėvams reikės mokėti 0,65 Eur – tiek, kiek kainuotų viena diena valstybiniame Kauno rajono darželyje.

Mokestis kompensuojamas tik Kauno rajone gyvenantiems ir čia į darželį nepatekusiems vaikams. Abu santuokoje gyvenantys vaiko tėvai ir vaikas turi būti deklaravę gyvenamąją vietą Kauno rajone iki 2019 m. gruodžio 31 d., o vaikas turi būti įtrauktas į laukiančiųjų eilę iki 2019 m. birželio 1 d. ir nepatekęs į norimą įstaigą.

Kauno ikimokyklinio ugdymo įstaigas iš viso lanko daugiau kaip 14,5 tūkst. vaikų. Pasak miesto savivaldybės, šiemet per 500 vaikų nepateko į darželius, dar daugiau kaip 2 tūkst. vaikų nepateko į tuos darželius, kuriuos pageidavo lankyti. Teigiama, kad įvedamas mokestis pagerins ikimokyklinio ugdymo įstaigų prieinamumą.

22 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Garsiam Kauno fotografui – #metoo kaltinimai

Policija prašo pagalbos: iš Kauno klinikų dingo sunkiai besiorientuojantis vyras

„Kauno švaros“ šiukšliavežiui Taikos prospekte smarkiai nepasisekė

Minia kauniečių išlydėjo poetą K. Navaką į amžinojo poilsio vietą

„Swedbank“ klientai gali susidurti su paslaugų trikdžiais: bus atnaujinamos IT sistemos

Atsiradusius keliasdešimt milijonų svarstoma skirti elektriniams autobusams

Kauno pareigūnai sulaikė sunkiu nusikaltimu įtariamą aplinkosaugininką

Kauno klinikose atsidūrusio berniuko mušeika bausmės išvengė: atsakomybę turės prisiimti tėvai

Popiežius Pranciškus paskyrė naują Kauno arkivyskupą

Trečiadienio rytą Kauno rajone aptiktas šiurpus radinys