Alytuje trečiadienį įsiplieskęs didžiulis gaisras padangų perdirbimo įmonėje – viena didžiausių ekologinių nelaimių pastaruoju metu, žala gamtai gali siekti 5 mln. eurų, teigia Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.
Ministras BNS trečiadienio pavakarę sakė, kad šiuo metu renkami duomenys įvertinti, kiek degančiose patalpose galėjo būti padangų, kiek jų buvo perdirbta.
Be to, anot ministro, siekiama nustatyti, kiek iki gaisro įmonėje „Ekologistika“ atlikta patikrinimų ir kiek pažeidimų nustatyta.
„Mūsų specialistai yra pastatę mobilią laboratoriją, ima mėginius, tikrina oro taršą ir, aišku, bus paskaičiuota žala aplinkai. (…) Leidimą įmonė turėjo 2 tūkst. tonų padangų tvarkymui, preliminariais duomenimis, praktiškai beveik visa maksimali kvota galėjo būti išnaudota“, – kalbėjo K. Mažeika.
„Kalbant maksimaliai skaičiais, tai žala gali siekti iki 5 mln. eurų“, – pridūrė jis.
Jis tvirtino, kad į gaisro vietą yra atvežtos apšvietimo sistemos. Anot jo, ugniagesiai planuoja nakčiai papildomai apsirūpinti vandeniu.
Ministerijos išplatintame pranešime teigiama, kad bus siekiama nustatyti šio gaisro priežastis ir nubausti kaltininkus.
„Aplinkosaugininkai laboratoriniams tyrimams paėmė gaisrui gesinti naudoto vandens mėginius ir įspėjo įmonę „Dzūkijos vandenys“ imtis atsargumo priemonių, nes dalis šio vandens patenka į nuotekų tinklus, ir tai gali kelti pavojų nuotekų valyklos darbui“, – rašoma ministerijos išplatintame pranešime.
Tikslią gaisro priežastį turės nustatyti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento specialistai.
Dėl kilusio gaisro skelbiama ekstremali padėtis, bus sprendžiama dėl laikino mokyklų uždarymo.
„Dar dabar ugnis nelokalizuota, o gesinimas gali vykti savaitę ir daugiau. Yra įtrauktos ne vieno, o kelių rajonų pajėgos ir tarnybos. Yra atvykę net Šiaulių ugniagesiai. Tuo remiantis buvo paskelbta ekstremali padėtis“, – BNS sakė Alytaus miesto savivaldybės vicemeras Šarūnas Klėgeris.
Anot jo, paskelbus ekstremalią padėtį, gaunamas „įvairus palaikymas“ iš Vyriausybės. „Dabar jau tai pereis į kitą lygį“, – teigė vienas miesto vadovų.
Jis taip pat pridūrė, kad ketvirtadienio rytą Ekstremalių situacijų komisija spręs, ar stabdyti ugdymo procesą mieste esančiose ugdymo įstaigose.
„Rytoj, pusę septynių ryte, bus sprendžiama, ar bus stabdomas mokyklose ugdymo procesas, taip pat dėl vandens tiekimo, nes yra sutrikimų. Jeigu pasisuktų vėjas, galimos evakuacijos. Kol gaisras nelokalizuotas, kol vyksta nuodingų medžiagų išmetimas į atmosferą, tai čia visko gali būti“, – sakė Š. Klėgeris.
Jis teigė pasiūlęs gyventojams masiškai dalinti respiratorius, tačiau kol kas Ekstremalių situacijų komisija nusprendė to nedaryti.
Kaip BNS sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kanapickas, kai paskelbta savivaldybės lygio ekstremali situacija, savivaldybė gali naudotis valstybės rezervo resursais.
„Galima naudotis valstybės rezerve esančiomis priemonėmis: technika, įranga, gali būti numatomi sutvarkymo darbai, kompensacijos, – teigė M. Kanapickas.
Dėl gaisro ir aplinkai bei žmonėms kenksmingų dūmų evakuotas šalia esantis Medicininės reabilitacijos ir sporto centras, namo darbuotojus paleido ir aplink esančios įmonės.
„Visa pramonė stoja dėl šito įvykio. Viską darome, kad rytoj prabudę alytiškiai pamatytų švarų dangų ir grįžtų į normalų ritmą“, – BNS sakė miesto meras Nerijus Cesiulis.
Šiuo metu gaisro plitimas sustabdytas, jį gesina didelės ugniagesių pajėgos iš Alytaus ir aplinkinių miestų.
„Kas vyksta Kaune“ skaitytojas teigė, kad Aleksoto dangų uždengė Alytaus gaisro dūmai. Vyras pranešė, kad yra jaučiamas specifinis kvapas ir dangus gan greitai užtemo bei debesys atslinko nuo Garliavos (Alytaus) pusės.
Noreikiškių stotyje jau fiksuojamas vidutinis užterštumas kietosiomis dalelėmis, Petrašiūnų stotyje – aukštas užterštumas, matyti interaktyviame Aplinkos apsaugos agentūros oro taršos žemėlapyje.
Aplinkos apsaugos agentūros specialistai trečiadienio vakarą „Kas vyksta Kaune“ neskubėjo patvirtinti ryšio tarp ekologinės nelaimės Alytuje ir išaugusios kietųjų dalelių koncentracijos Kaune. Petrašiūnuose tarša dažnai šokteli dėl čia veikiančių pramonės įmonių, o tiksliau įvertinti situaciją, pasak AAA Vidurio Lietuvos aplinkos tyrimų skyriaus vedėjo Vidmanto Palubeckio, bus galima rytoj.