Prieš keletą metų paveldėjau vieno kambario butą. Esu susituokus, bet su sutuoktiniu jau negyvenu keletą metų. Su dukra nuomojamės kitą butą, nes paveldėtas butas per mažas. Dėl šių priežasčių noriu jį parduoti. Ar man reikės sutuoktinio sutikimo, jei turtas registruotas mano vardu?
Į klausimą atsako advokatė Raimonda Lazauskienė:
Asmenine sutuoktinių nuosavybe pripažįstamas turtas sutuoktiniui dovanotas ar jo paveldėtas po santuokos sudarymo, jeigu dovanojimo sutartyje ar testamente nėra nurodyta, kad turtas perduodamas bendrojon jungtinėn sutuoktinių nuosavybėn. Todėl jei testamente nebuvo nurodyta, jog paveldėtą turtą perduoda Jums kartu su sutuoktiniu, turite teisę butu disponuoti asmeniškai, tai nėra sutuoktinių bendrosios jungtinės nuosavybės teise valdomas turtas, kurio dalis priklausytų sutuoktiniui. Atitinkamai sutuoktinio rašytinio sutikimo parduoti turtą nereikia.
Tačiau minėtina, jog jei šis butas būtų vienintelis šeimos valdomas nekilnojamasis turtas, kuriame gyvena nepilnametis vaikas, šiam turtui būtų taikomas šeimos turto teisinis režimas. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.84 straipsnio 2 dalimi, neatsižvelgiant į tai, kurio sutuoktinio nuosavybė iki santuokos sudarymo buvo ar po jos sudarymo yra, šeimos turtu pripažįstama šeimos gyvenamoji patalpa, kurioje šeima faktiškai gyvena. Teismų praktikoje pripažįstama, kad šeimos gyvenamąja patalpa reikėtų laikyti tokią patalpą, kurioje šeima iš tikrųjų gyvena, faktiškai naudojasi kaip savo būstu.
Kiekvienu atveju šeimos turtas turi būti naudojamas tik bendriems šeimos poreikiams tenkinti. Sutuoktinis, kuris yra nekilnojamojo daikto, priskirto šeimos turtui, savininkas, gali perleisti nuosavybės teisę į jį, įkeisti ar kitaip suvaržyti teises į jį tik gavęs kito sutuoktinio rašytinį sutikimą. Jeigu sutuoktiniai turi nepilnamečių vaikų, nekilnojamojo daikto, kuris yra šeimos turtas, sandoriams sudaryti būtinas teismo leidimas.
Šeimos turto teisinis režimas pasibaigia nutraukus santuoką, ją pripažinus negaliojančia ar sutuoktiniams pradėjus gyventi skyrium (separacija).
Klausimus, į kuriuos pageidaujate advokatės atsakymų, galima siųsti el.paštu kaunas@kasvyksta.lt.
Dėl asmeninių konsultacijų ir teisinių paslaugų suteikimo atvykite į advokatų kontorą „ADVOCATERA“ Kaune, prieš tai suderinus atvykimo laiką telefonu 8 671 29151.
Daugiau naudingos informacijos galima rasti ir advokatų kontoros „ADVOCATERA“ interneto svetainėje.tesi