Kaune nuo vasario mėnesio veikia „Maisto banko“ atiduotuvė, aptarnaujanti 9 tūkstančius mažiausias pajamas gaunančių Kauno miesto ir rajono gyventojų. Kaip jai sekasi? Užsukame apsidairyti.
Pluša nuo pat ryto
Lietuvoje nuo 2023 m. „Maisto bankas“ atidarė 42 maisto atiduotuves. Paskutinė jų 2024 m. vasarį duris atvėrė Kaune, prekybos miestelyje „Urmas“, geltonosios galerijos 1-oje salėje. Čia nuomuojama 490 kvadratų patalpos maisto sandėliavimui ir išdavimui gyventojams. Šalia įsikūręs administracijos darbuotojų biuras.
„Idėja – unikali, nes žmogus pats renkasi, kokio maisto nori. Čia yra ne tik suaukoti, bet ir nuo išmetimo išgelbėti produktai. Pasaulyje kitur tokių atiduotuvių nėra“, – pabrėžė labdaros ir paramos fondo „Maisto bankas“ Kauno regiono vadovė Martyna Žirgulė.
Ji pasakojo, kad veiksmas sandėlyje užverda nuo 8 val. ryto, kai atvyksta pirmieji vairuotojai – darbuotojai ir savanoriai. Jie įsikrauna į autobusiukus dėžes ir pagal sudarytus maršrutus keliauja į prekybos tinklus paimti maisto produktų. Iš viso sąraše yra 70 parduotuvių, o per dieną aplankomos tądien numatytos trys. Pakrovus maistą į autobusiukus, šie iškeliauja į maisto atiduotuvę ir apie 11 val. jau būna vietoje. Tuomet maistas atnešamas į sandėlį, išrūšiuojamas, peržiūrima, ar nėra sugedusių produktų, ar maisto data dar galiojanti, mat gyventojams dalinamas tik kokybiškas maistas.
Po išrūšiavimo maisto produktai sukraunami į atiduotuvės lentynas. 13-15 val. aptarnaujami žmonės, kurie čia turi registruotis iš anksto ir atvykti savo laiku. Per dieną aptarnaujami 135 gyventojai.
Reikia užsiregistruoti
Anot M. Žirgulės, Kaune gyvena daug maisto stokojančių asmenų. Atiduotuvės pagalba galima paremti tik mažą jų dalį.
„Į atiduotuvę atvykti gali mažiausias pajamas gaunantys asmenys: apie 240 eurų/mėn. asmeniui. Norėtume paremti ir tuos, kurie šiek tiek viršija, bet kol kas neturime galimybės“, – kalbėjo M. Žirgulė.
Kas gali gauti paramą maistu vertina seniūnija, tad pirmiausia reikia kreiptis į savo seniūniją, parašyti prašymą. Jei atsižvelgus į gaunamas pajamas yra skiriama parama, tuomet su pažyma registruojamasi Kauno maisto atiduotuvėje. Ten pasirenkamas norimas laikas, apie sėkmingą registraciją patvirtinama sms žinute. Vienas asmuo maisto krepšelį gauna 1 k./per tris 3 mėn. Kiek šeimą sudaro asmenų, tiek krepšelių per tą laikotarpį ir gaunama.
Atvykęs numatytu laiku žmogus atiduotuvėje darbuotojams patvirtina savo tapatybę ir tuomet pasiėmęs krepšelį keliauja rinktis maisto.
„Eina per kategorijas ir pats renkasi, ko nori, kaip senovinėje parduotuvėje“, – pažymi M. Žirgulė. Galutiniame taške krepšelis yra pasveriamas, į jį reikia įsidėti produktų už ne mažiau, nei 5 kg. Galiausiai žmogus pasirašo sistemoje ir su produktais keliauja namo.
Gyventojai čia atvyksta ir iš tolesnių vietovių: Batniavos, Zapyškio ir kt., tad svarstoma ateityje nutolusiose seniūnijose gyvenantiems žmonėms, turintiems negalią ar senjorams – maistą pristatyti tiesiai į namus.
Renkasi įdomesnius produktus
Ką atvykę gyventojai renkasi? Pasak darbuotojos, dalis išbando tai, ko negalėtų įpirkti, nebūtinai pirmo būtinumo prekes: brangesnius vaisius, pyrago gabaliuką, sūrelį vaikui.
„Man įsiminė dar prieš penkerius metus nutikusi istorija, kai paramos atvyko pasiimti mama su dviem vaikais. Buvom sudėję maisto paketą, ant viršaus buvo uždėtas vienas varškės sūrelis. Žinau, kaip pasiutusiai vaikai juos mėgsta! Sūrelis vienas, o vaikų du, dar pora laukia namuose. Pasidarė taip gaila, pradėjau ieškot dar sūrelių, bet daugiau nebeturėjome, tad atsiprašiau tos mamos. O ji liepė nesijaudinti, sakė, kad vaikai pasidalins, nes įpratę. Man buvo taip gražu, kad didžioji dalis žmonių būna dėkingi už tai, ką gauna“, – kalbėjo M. Žirgulė.
Labiausiai šiuo metu atiduotuvėje stinga šaldytų produktų (mėsos, pieno), nes prekybos tinklai nusprendė tokius produktus pardavinėti iki paskutinės minutės. Anksčiau paskutinę galiojimo dieną jie dar atkeliaudavo į „Maisto banką“.
Kauno maisto atiduotuvėje yra ir vaikų žaidimų kampelis, tad kol tėvai laukia savo eilės, mažieji turi veiklos.
Kovoja su maisto švaistymu
Pašnekovė akcentavo, kad „Maisto bankas“ kovoja su maisto švaistymu.
„Maisto švaistymas yra didžiulė problema pasaulyje. Daugiausia maisto produktų išmetama namų ūkiuose, tik po to keliauja mažmenos sektorius, gamyba, didmena. Svarbu, ką su likusiais produktais darai: išmeti ar atiduoti stokojančiam asmeniui“, – susimąstyti ragino M. Žirgulė, pridūrusi, kad išgelbėti nuo išmetimo maisto produktai ir atsiduria Kauno atiduotuvės lentynose.
Nuo išmetimo „Maisto bankas“ išgelbėja 7 000 tonų maisto produktų per metus. Žmonėms atiduotuvėje dalinamas ne tik iš prekybos tinklų surinktas maistas, bet ir gamintojų, ūkininkų, didmenininkų, distributorių bei žmonių suaukoti produktai.
„Atiduotuvėje galime žmogui suteikti tik 1 krepšelį per ketvirtį. Tai labai, labai mažai. Norėtume ir antrą, trečią, ketvirtą maisto krepšelį suteikti, kad žmogus galėtų visavertiškai prasimaitinti, bet šiuo metu tokių galimybių nėra“, – teigė M. Žirgulė.
Lietuvoje iš „Maisto banko“ paramą gauna apie 200 tūkst. žmonių. Prieš šventes, ypač Kalėdas, pastebimas maisto antplūdis, saldumynų pagausėjimas, tad gyventojai gali ir pasmaližiauti.
„Stengiamės iš parduotuvių išgelbėti kiek įmanoma daugiau produktų ir perduoti juos žmonėms. Matau, šiandien gavome nemažai duonos, aliejaus, gal mažiau daržovių, bet dar tik rūšiavimo pradžia, po kelių valandų bus aiškiai matyti, kiek, ko turime. Gauname ir pyragų, šakočių, tortų. Žmonėms norisi ir paskanauti“, – kalbėjo Kauno maisto atiduotuvės sandėlio vadovė Karolina Bajoraitienė.
Kviečia savanoriauti
Kauno maisto atiduotuvėje nuolat kas nors savanoriauja. Lankantis čia lapkričio 22 d. maisto rūšiavime talkinti ėmėsi įmonės „Compotexa“ kolektyvas.
„Džiaugiamės, kad dalyvaujame tokioje veikloje, kad galime pagelbėti. Šiandien pradėjome ryte, o baigsime apie 15.30 val., taigi, darbuosimės visą dieną. Prasminga padėti žmonėms taip, kaip tuo metu įmanoma: vieni aukoja maistą, kiti jį rūšiuoja, treti dalina. Svarbu nešvaistyti maisto. Gera širdy, kad su kolektyvu šiandien prasmingai praleisime dieną“, – kalbėjo atiduotuvės savanorė įmonės „Compotexa“ darbuotoja Renata Grigonienė.
Savanoriauti Kauno maisto atiduotuvėje kviečiamos ne tik verslo įmonės, mokyklos, bet ir šeimos, senjorai, pavieniai asmenys.
„Kviečiame ateiti ir pamatyti, kaip viskas vyksta iš arti. Kad galėtume normaliai dirbti, per dieną mums reikia 25 asmenų. Tai vairuotojai, rūšiuotojai, administratoriai, biuro atstovai, lipdukų klijuotojai ir pan. Veiklos visada yra, tikime, ir geraširdžių rankų nepritrūks“, – viltingai atsisveikino labdaros ir paramos fondo „Maisto bankas“ Kauno regiono vadovė Martyna Žirgulė.