„Kas vyksta Kaune“ skaitytoja kreipėsi į redakciją, siekdama išsiaiškinti dėl santuokos nutraukimo alternatyvų, kai šalys nėra apsiprendusios dėl bendro gyvenimo nutraukimo visam laikui.
„Jau dešimt metų su vyru gyvename santuokoje, tačiau santykiai yra itin atšalę, galvojame ilgesnį laikotarpį pagyventi atskirai, tačiau dar nesame pilnai tikri ar norime nutraukti santuoką visam laikui, abu tikimės, kad pertrauka gali padėti abiems labiau suprasti situaciją ir priimti bendrą ir apgalvotą, o ne skubotą sprendimą. Savo aplinkoje girdėjau apie galimybę „sustabdyti“ santuoką teismo keliu. Norėčiau sužinoti apie tai daugiau iš teisinės perspektyvos, ar tokia galimybė egzistuoja ir kokios to pasekmės?“ – plačiau klausimą advokatei pateikė skaitytoja.
Į klausimą atsako advokatų kontoros „ADVOCATERA“ advokatė Raimonda Lazauskienė.
Susipažinus su skaitytojos klausimu, tikėtina, kad jos aplinkoje pasitaikęs atvejis buvo konkretus teisinis instrumentas – sutuoktinių gyvenimas skyrium (separacija). Pažymėtina, kad skaitytojos atveju iš jos pateiktų aplinkybių, šis sprendimo būdas yra tinkamiausias teisinis kelias prieš priimant drastišką sprendimą nutraukti santuoką visam laikui. Šį teisinį santykį reglamentuoja LR Civilinio kodekso bei LR Civilinio proceso kodekso normos.
Visų pirma, sutuoktinių gyvenimas skyrium, arba kitaip – separacija, yra teismo tvarka patvirtintas sutuoktinių gyvenimas skyriumi dėl objektyvių ir subjektyvių aplinkybių, t.y., kai bendras gyvenimas santuokoje tampa netoleruotinas, gali pakenkti nepilnamečių vaikų interesams, ar kai sutuoktiniai nėra suinteresuoti tęsti bendrą gyvenimą, tačiau nėra pilnai apsisprendę dėl santuokos nutraukimo.
Separacija yra rekomenduotina, jei šalys mano, kad išlieka nemaža tikimybė, jog susitaikyti nepavyks ar santuoka galiausiai iširs. Atkreiptinas dėmesys, kad tokiu atveju svarbu gyvenimą skyriumi (separaciją) patvirtinti teismo sprendimu – tuomet šalys įgija teisę po vienerių metų nutraukti santuoką ypatingosios teisenos tvarka vieno sutuoktinio prašymu pagal LR CK 55 str. 1 d. 2 p., kas yra pigi ir greita santuokos nutraukimo alternatyva, taip pat šalys teisme patvirtinta sutartimi jau būna išsprendę turto, išlaikymo ir kt. susijusius klausimus, kurie kitais atvejais, kilus ginčui teisme, gali įpareigoti ilgiems ir nemaloniems procesams. Svarbu, kad vienerius metus nuo separacijos patvirtinimo teismo sprendimu, šalys gyventų skyriumi ir negrįžtų prie bendro gyvenimo.
Vis tik, kai šalys susitaiko ir nori sugrįžti prie bendro santuokinio gyvenimo, tokiu sprendimu yra laikoma gyvenimo skyrium (separacijos) pabaiga. Pagal LR CK 3.79 str., gyvenimas skyrium baigiasi, jeigu sutuoktiniai vėl pradeda kartu gyventi ir bendras gyvenimas patvirtina jų ketinimą kartu gyventi nuolat.
Tačiau ir šį sprendimą turi patvirtinti teismas, nes separacija laikoma pasibaigusia, kai teismas priima sprendimą, kuriuo patenkinamas bendras sutuoktinių prašymas dėl gyvenimo skyrium pabaigos ir kuriuo panaikinamas ankstesnis teismo sprendimas dėl gyvenimo skyrium. Taip pat, kai gyvenimas skyrium yra patvirtinamas notarine tvarka, jis laikomas baigtu, kai notaras patvirtina sutartį dėl gyvenimo skyrium pasekmių sutarties nutraukimo.
Separacija taip pat yra patogus sprendimo būdas asmenims, kurie nori išlaikyti visišką turto atskirumą tarpusavyje. Kai gyvenimas skyrium (separacija) yra patvirtinama teismo sprendimu, yra laikoma, kad baigiasi sutuoktinių bendroji jungtinė nuosavybė, o sekančiai sutuoktinių įgytas turtas yra laikoma kiekvieno jų asmenine nuosavybe. Įgyvendinus separaciją ir nutraukus bendrą gyvenimą, išnyksta ir sutuoktinių tarpusavio įstatyme įtvirtinta pareiga ištikimybei bei moraliniam palaikymui.