Atsako advokatė: kaip sudaryti testamentą, jei palikėjas negali atvykti pas notarą?

Advokatė Raimonda Lazauskienė / Teismai.lt, Advocatera, „Kas vyksta Kaune“ montaž.
Advokatė Raimonda Lazauskienė / Teismai.lt, Advocatera, „Kas vyksta Kaune“ montaž.
Advokatė Raimonda Lazauskienė / Teismai.lt, Advocatera, „Kas vyksta Kaune“ montaž.
Advokatė Raimonda Lazauskienė / Teismai.lt, Advocatera, „Kas vyksta Kaune“ montaž.

Naujienų portalo „Kas vyksta Kaune“ skaitytoja kreipėsi į redakciją, siekdama išsiaiškinti dėl testamento sudarymo, kai palikėjas dėl sveikatos būklės negali nuvykti pas notarą. Kaip tokiu atveju sudaryti testamentą?

„Mano mama, kuri yra senyvo amžiaus ir šiuo metu dėl pašlijusios sveikatos paguldyta į ligoninę, nori sudaryti testamentą, tačiau dėl būklės neturi galimybių vykti į notarų biurą. Norėčiau sužinoti apie testamento sudarymo galimybes tokiomis sąlygomis” – plačiau klausimą advokatei pateikė skaitytoja.

Į klausimą atsako advokatų kontoros „ADVOCATERA“ advokatė Raimonda Lazauskienė.

Įvertinus skaitytojos situaciją, pažymėtina, kad tokiais atvejais, kai asmuo neturi galimybės sudaryti testamento pas notarą, galima alternatyva yra asmeninio testamento sudarymas.

Asmeninio testamento tikslas – suteikti palikėjui galimybę pačiam surašyti jam priklausančio turto patvarkymą mirties atveju.

Įstatymu yra nustatyta galimybė asmeniui savo nuožiūra nuspręsti, kam po jo mirties atiteks teisė disponuoti likusiu turtu. Tokios valios išraiškos forma – testamentas, kuris apibrėžtinas kaip asmeninis, vienašalis, rašytinis, įstatymo nustatyta tvarka testatoriaus sudarytas sandoris, kurio teisiniai padariniai atsiranda tik testatoriui mirus ir kuris suteikia pirmenybę paveldėti jame nurodytiems asmenims.

Kiekvienas fizinis asmuo gali testamentu palikti visą savo turtą arba jo dalį (neišskiriant ir įprastinio namų apstatymo bei apyvokos reikmenų) vienam ar keliems asmenims, kurie yra arba nėra įpėdiniai pagal įstatymą, taip pat valstybei, savivaldybėms, juridiniams asmenims.

Testamento paskirtis yra užtikrinti fiziniam asmeniui teisę savo valia, kuri išviešinama po mirties, pasirinkti įpėdinius ir paskirstyti jiems po testatoriaus mirties liekantį palikimą.

LR CK 5.30 str. 1 dalyje nustatyti asmeniniam testamentui būtini reikalavimai, kuriems esant, toks testamentas galioja:

a) asmeninis testamentas turi būti surašytas testatoriaus ranka;

b) asmeniniame testamente turi būti nurodytas testatoriaus vardas, pavardė, testamento sudarymo data (metai, mėnuo, diena) ir vieta;

c) testatoriaus valios išraiška;

d) asmeninis testamentas turi būti pasirašytas testatoriaus.

Asmeniniai testamentai, surašyti testatoriaus ranka, atitinka oficialiuosius testamentus tik tuo atveju, jeigu nustatyta tvarka buvo perduoti saugoti notarui ar konsuliniam pareigūnui užsienyje.

Jeigu asmeniniai testamentai nebuvo perduoti saugoti nurodytiems asmenims, jie turi būti per vienerius metus po testatoriaus mirties pateikti teismui ir jo patvirtinti.

Tai reiškia, kad asmeninis testamentas, kuris nebuvo perduotas saugoti notarui ar konsuliniam pareigūnui, gali sukurti paveldėjimo teisinius santykius tik tuo atveju, jeigu per nustatytą terminą buvo pateiktas teismui ir teismas jį patvirtino.

Taigi, teismo patvirtintas asmeninis testamentas įgyja oficialiojo testamento statusą.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA