Šeimos mediacija: pagalba užtikrinant vaiko teisę į šeimą po skyrybų

Asociatyvi / Lryto nuotr.
Asociatyvi / Lryto nuotr.
Asociatyvi / Lryto nuotr.
Asociatyvi / Lryto nuotr.

„Kas yra vaiko šeima po skyrybų? Kaip turėtume elgtis, kad vaikas jaustųsi turintis šeimą? Kaip reikės bendrauti su vaiko tėčiu / mama, kai jis / ji sukėlė tiek skausmo? Tai klausimai, į kuriuos tėvai ieško atsakymų, kai nusprendžia skirtis“ – sako VšĮ Šeimos santykių instituto šeimos mediatorė Živilė Kėrytė.

Kaip teigia šeimos mediatorė, daugumai suaugusiųjų šeima yra vertybė ir vykstantis ar įvykęs skyrybų procesas kiekvienam iš jų sukelia daug skausmingų emocinių išgyvenimų, o neretai ir teisinių ar ekonominių pokyčių. Skyrybos taip pat yra svarbus įvykis vaiko gyvenime – tenka prisitaikyti ir patirti daug iššūkių.

Intensyvūs ankstyvieji jausmai paprastai laikui bėgant palengvėja, o dauguma išsiskyrusių porų toliau gyvena pilnavertį gyvenimą. Nors kiekvieno vaiko prisitaikymas prie skyrybų yra skirtingas, dauguma jų su tinkamu tėvų bendravimu ir palaikymu sėkmingai atlaiko šiuos pokyčius.

Kas yra vaiko šeima po skyrybų?

Šeima po skyrybų vaikui išlieka, ji tik įgyja kitą formą – prasiplečia: vaikas turi ir mamą, ir tėtį, ir dvejus namus. Tuokiasi ir išsiskiria tik vyras ir moteris. Tėvai visam gyvenimui – buvusių tėvų nebūna!

Ryšys su abiem tėvais yra labai svarbus vaiko gyvenime. Jis suteikia vaikams saugumo ir jausmą, kad yra mylimas abiejų tėvų. Šis jausmas stiprina vaiko pasitikėjimą savimi ir palengvina prisitaikymą po skyrybų.

Prisitaikymas prie pokyčių po skyrybų gali būti nelengvas ir tėvams, ir vaikams. Šeimos struktūra neatpažįstamai pasikeičia, kai vienas iš tėvų ar abu nusprendžia nutraukti santykius.

Suaugusieji išgyvena vieną iš sudėtingiausių ir skausmingiausių gyvenimo laikotarpių, nes prasideda gyvenimas atskirose namų valdose, keičiasi vaidmenys ir statusas visuomenėje, gali keistis draugų ratas, finansinė padėtis ir pan. Vaikams dažnai kyla sumaišties, mėginant suvokti, kas dabar yra jų šeima:

„ Ar tai šeima, kurioje jie gimė? Ar visai nėra šeimos? O gal nauja mamos / tėčio šeima (šeimos) su partneriais ar be jų tampa jų gyvenimo dalimi?“. Todėl, po tėvų skyrybų, vaikui reikia patvirtinimo, kad nei vienas iš tėvų jo nepaliko. Šeima po skyrybų išsaugo savo pagrindinę funkciją užtikrinti saugią aplinką vaikams augti ir formuotis kaip vientisa ir savo pajėgumais pasitikinčia asmenybe. Tuo turi pasirūpinti abu tėvai! – teigia šeimos mediatorė.

Tėvų bendradarbiavimas

Atsakydama, į ką tėvai turėtų atkreipti dėmesį, ieškodami tarpusavio sutarimo, šeimos mediatorė pastebi, kad nors kiekvieno situacija ir skirtinga, bet tėvai turi susitarti, kaip toliau rūpinsis ir augins savo vaikus.

Nes vaiko santykiai su tėvais gali turėti didžiausią įtaką jo gyvenime – santykiai, kurių pagrindas yra supratimas, užuojauta ir jautrumas kito jausmams. Ir vienas vertingiausių būdų padėti savo vaikams prisitaikyti prie naujų aplinkybių yra sėkmingas tėvų bendradarbiavimas.

Vaikai įgyja įgūdžius, mokydamiesi iš jiems svarbių asmenų pavyzdžio – stebėdami, kaip jų tėvai valdo stresą, reguliuoja emocijas sudėtingose situacijose ir bendradarbiauja dėl jų, tariasi, sprendžia sunkumus, patys mokosi, kaip valdyti stresą, reguliuoti emocijas sudėtingose situacijose ir spręsti konfliktus (su bendraamžiais ar mokytojais).

Tuomet vaikai gali jaustis saugūs ir mylimi bei sutelkti dėmesį į vaikystės prioritetus – mokymąsi ir augimą, o ne būti savo tėvų globėjais ar tarpininkais.

Jeigu tėvams nepavyksta vieniems susitarti tarpusavyje, jie gali kreiptis pagalbos.

Šeimos mediacija gali padėti sprendžiant rūpinimosi vaikais ir su tėvyste susijusius klausimus. Šeimos mediacija – tai alternatyvus šeimos ginčo sprendimo būdas, kai tėvams reikia susitarti dėl santuokos nutraukimo pasekmių (turto, įsipareigojimų pasidalijimo ir kt.), vaiko gyvenamosios vietos ir vaiko išlaikymo dydžio bei bendravimo su vaiku tvarkos ir lygiaverčio rūpinimosi juo.

Šeimos mediacijos nauda vaikui po skyrybų

Šeimos mediacija gali padėti tėvams atrasti būdą, kaip jie bendraus dėl vaikų po skyrybų, t. y. ar gebės kalbėtis vienas su kitu susitikus neutralioje vietoje, ar bendraus tik el. laiškais, o gal tik susitikimuose, kai dalyvauja trečias neutralus asmuo (pvz., mediatorius, advokatas, socialinis darbuotojas, psichologas).

Dažnai tėvai po skyrybų nesuteikia tiek svarbos tarpusavio bendravimui ir nemato savo vaidmens stiprinant konfliktą:

„Abiejų tėvų gebėjimas po skyrybų dirbti vaiko labui stiprina ir palaiko vaiko saugumą. Tėvų vienas kitą įžeidžiantis elgesys ar jų nenoras taikiai išspręsti tarpusavio konfliktą bei suprasti savo vaidmenį palaikant konfliktą kenkia vaikams.“

Pasak šeimos mediatorės, abu tėvai, išgyvenantys skyrybas ar po skyrybų proceso, dalyvaudami šeimos mediacijos susitikimuose gali išmokti kaip:

– konstruktyviai išsakyti savo lūkesčiui vienas kitam, susijusius su rūpinimuisi vaiku;
– pagarbiai bendrauti ir bendradarbiauti vienas su kitu;
– suprasti vienas kito interesus;
– atrasti bendrus interesus (pvz., rūpintis vaiko gerove ir užtikrinti saugią vaikystę);
– bendravimo vienas su kitu metu valdyti emocijas ir veikti konstruktyviai;
– stiprinti pasitikėjimą vienas kitu rūpinantis vaikais;
– pateikti įtikinamus argumentus vietoj reikalavimų ir kontrolės;
– vertinti ir gerbti vienas kitą kaip tėvus.

Mediatorė pažymi, kad kartais tėvams yra per sunku bendrauti tiesiogiai, tuomet mediatorius padeda tėvams spręsti klausimus susitikus su kiekvienu iš jų atskirai.

Mediacijos metu tėvai gali nuspręsti, kad ateityje visus nesutarimus dėl rūpinimosi vaikais spręs padedant trečiajam neutraliam asmeniui.

Šeimos mediacijos dalyviai – tėvai – tikisi, kad šeimos mediacija imsis vaidmens sutaikyti ar pagerinti vaikų ir tėvų ar poros tarpusavio santykius. Šeimos mediatorius to nesiima, tačiau, mediacijos metu gali būti pasiektas šalutinis ginčo šalių tikslas, t.y. ginčo šalys pagerins tarpusavio bendravimą, nes atras sprendimo būdą, kaip ateityje bendras dėl bendro intereso (t.y. vaikų gerovės).

Tėvystės planas

Tėvams siūloma naujovė – tėvystės plano parengimas – kurią vis daugiau tėvų išmėgina. Pasak specialistės, tėvystės planas – tai priemonė, padedanti tėvams (o kartais ir seneliams bei kitiems šeimos nariams) tarpusavyje susitarti dėl vaiko priežiūros ir auklėjimo tvarkos, nustatant abiejų tėvų pareigas ir naujus santykius po skyrybų tarp abiejų vaiko tėvo. Tėvai, su neutralaus trečiojo asmens pagalba, ieško abiem palankių sprendimų kartu.

„Tėvystės planas ne tik suteikia saugumą ir nuspėjamumą vaikams, bet ir prisideda prie tėvystės streso mažinimo, nes tai suteikia aiškumo ne tik jiems ir vaikams, bet ir artimiausiems vaiko šeimos nariams, tėvai sutaria dėl rutinos abejuose namuose, vaikams mažėja galimybių „apgauti“ tėvus dėl namų taisyklių ar susitarimų („mama tai leido, o tu neleidi nakvoti pas draugę“)“ – teigia šeimos mediatorė.

Šiuo metu Šeimos santykių institute, įgyvendinant projektą, skirtą teikti nemokamas kompleksines paslaugas konfliktiškas skyrybas išgyvenančioms šeimoms, yra galimybė tėvams dalyvauti šeimos mediacijos konsultacijose ir pasirūpinti saugia aplinka vaikams.

Daugiau informacijos įstaigos tinklapyje www.ssinstitut.lt arba tel. +370 698 23995.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA