A. Veryga: artėjame prie Karštosios linijos ir testavimo pajėgumų ribų

BNS, „Kas vyksta Kaune“ inf. 2020/10/30 09:08

Lietuva artėja prie Karštosios koronaviruso linijos ir testavimo pajėgumų ribų, sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Tuo metu ministerija įspėja dėl pakartotinio COVID-19 testo į liniją neskambinti.

„Tą turime suprasti, mes pasiekinėjam tam tikras galimybių ribas ir ateis laikas, kada tikrai nebesugebėsime visų, kuriuos reikia, nei atsiliepti, nei testuoti ir dalies jau matyt ir nebegebam to padaryti“, – penktadienį LRT radijui sakė ministras.

„Plitimas yra labai greitas, žmonės ir toliau bendrauja, dalis jų nesisaugo, elgiasi neatsakingai ir perkelti paskui visą šitą atsakomybę ant sveikatos apsaugos sistemos, yra mažų mažiausiai keista tikėtis, kad mes švęsim, lakstysim po varžybas, o sistema testuos begalinį skaičių žmonių ir sugebės juos gydyti ir priimti“, – pabrėžė jis.

Pajėgumai artėja prie ribos

Paklaustas, kuriuose sveikatos apsaugos sistemos sektoriuose situacija yra sudėtingiausia, ministras teigė, kad visose: „Visur tos ribos yra pasiektos ir pradedant nuo to, kad nėra paprasta prisiskambinti, kaip jūs teisingai ir sakote (…) ir tikrai ten yra ieškoma sprendimų tam, kad būtų galima elektroniškai registruotis, sutrumpintas protokolas, ką operatorius sako žmogui, kad galima būtų greičiau pakelti telefono ragelį, atsiliepti.“

Ministras pabrėžė, kad testus tiriančios laboratorijos taip pat turi savo fizines galimybių ribas, jų darbuotojai pervargę, o įranga negali tirti begalinio skaičiaus testų.

„Visi ieško sprendimų, bet tuo pačiu visuomenė turi suprasti, kad nebus tai begalinis resursas ir jei mes neprisėsim uodegos, nenustosim lakstyti ir švęsti, tai laboratorijos vieną dieną tikrai nebespės visų mėginių tirti ir nerealu tikėtis, kad taip būtų, nei viena šalis negali to pasiekti“, – teigė A. Veryga.

Ministras pažymėjo, kad Lietuva yra viena intensyviausiai žmones tiriančių šalių Europoje, o testavimo apimtys ir taip yra didinamos. „Jos didinamos yra (…) mes tirdavome po penkis tūkstančius, dabar tiriame po dvylika, tai yra daugiau nei dvigubai išauginti pajėgumai, bet nustokime tikėtis, kad tai yra begalinis resursas, begalinis išteklius, kad kiek norėsim, tiek tas skaičius ir pasidarys“, – sakė jis.

Kalbėdamas apie Lietuvoje pritaikomą testavimo strategiją ministras pabrėžė, kad situacija nuolatos keičiasi ir teigė, kad šiuo metu laukiama mokslininkų informacijos apie mažiausiai du naujus metodus, kurie galėtų padėti padidinti bendrą tyrimų skaičių.

„Vienas, tai ko laukiam, ir, panašu, kad tuoj gausime mokslininkų išvadas dėl vadinamo grupinio testavimo, kai keli mėginiai yra sudedami į vieną ir testuojami laboratorijoje, tai leistų tiesiog daugiau mėginių tirti. Kita, tai yra diskusija dėl tų vadinamų greitųjų PGR testų (…) yra sukurti bent kelių kompanijų panašūs testai, kurie atliekami labai greitai, kuriuos jau dabar pradeda gydymo įstaigos naudoti guldomiems pacientams testuoti“, – pasakojo A. Veryga.

Anot jo, informacijos taip pat laukiama ir iš Slovakijos, kuri šiuos itin greitus testus bando naudoti labai plačiam visuomenės tyrimui. Pastaruoju metu Lietuvoje ir daugelyje kitų šalių fiksuojamas spartus koronaviruso atvejų skaičiaus augimas, dėl to šalys įveda įvairius socialinio gyvenimo ribojimus.

Prašo neskambinti dėl pakartotinių testų

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) penktadienio popietę taip pat įspėjo, kad koronavirusu užsikrėtusiems pacientams nebereikia atlikti pakartotinių koronaviruso testų PGR metodu. Praėjus numatytam izoliacijos laikotarpiui, pacientui nebekarščiuojant ir išnykus simptomams, užtenka šeimos gydytojo patvirtinimo, kad pacientas gali nebetęsti izoliacijos. Smarkiai išaugus gyventojų skambučių srautams į karštąją liniją 1808, ministerija ragina gyventojus nebeskambinti į šią liniją dėl pakartotinio PGR testo.

Suprasdama gyventojų susirūpinimą dėl to, kad jiems nebereikia atlikti pakartotinio koronaviruso testo, ministerija informuoja, kad tokia tvarka yra numatyta remiantis mokslininkų rekomendacijomis bei užsienio šalių gerosiomis praktikomis.

Kaip rodo moksliniai duomenys, pasveikusiems asmenims nosiaryklės tepinėliuose koronaviruso antigenas gali būti aptinkamas iki 3 mėnesių nuo ligos pradžios, tačiau galintis užkrėsti virusas nenustatomas, t. y. toks žmogus negali užkrėsti kitų.

SAM atkreipia dėmesį, kad šiuo metu šalyje veikianti Karštoji linija 1808 sulaukia ženkliai išaugusio skambučių skaičiaus. Ne į visus skambučius įmanoma fiziškai atsakyti. Todėl ministerija gyventojus ragina prisiminti, jog pirmiausiai reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, o ne registruotis į mobilius punktus pakartotiniam tyrimo atlikimui.

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, PGR tyrimas, t. y. koronaviruso testas PGR metodu, koronaviruso gydymo ar stebėjimo metu nebekartojamas, išskyrus tuos atvejus, kai yra sprendžiama dėl ankstesnio nei rekomenduojama izoliacijos nutraukimo arba esant imuniteto nusilpimui, vadinamajai imunosupresijai.

Kaip vykti į mobiliuosius punktus?

Viešojoje erdvėje prasidėjus diskusijoms, kokiais būdais saugu vykti į mobilius punktus išsitirti dėl koronaviruso infekcijos, SAM taip pat primena apie testavimo galimybes ir ribojimus, akcentuodama, kad visais atvejais turi būti siekiama apsaugoti ne tik save, bet ir kitus.

Važiuoja automobiliu pats

Nosį ir burna dengianti apsaugos priemonė privaloma viešoje vietoje, kol žmogus eina iki automobilio ir atvykus į mobilų punktą. Grįžus iš mobilaus punkto žmogus dezinfekcine priemone (skirta aplinkos paviršiams valyti) nuvalo ir tuo pačiu dezinfekuoja vairą, pavarų dėžės svertį, durelių rankenas, jei tuo pačiu automobiliu naudosis kitas šeimos narys.

Veža šeimos narys / giminaitis / draugas

Tokiu atveju galimai užsikrėtęs koronaviruso infekcija žmogus sėdi ant galinės sėdynės šachmatų principu, t. y. ne už vairuotojo, o įstrižai salono. Tiek vairuotojas, tiek keleivis, vežamas į mobilų punktą, privalo dėvėti nosį ir burna dengiančią apsaugos priemonę, prieš įlipdamas į automobilį tiriamasis privalo dezinfekuoti rankas. Po pavėžėjimo į mobilų punktą, rekomenduojama automobilį išvėdinti, dezinfekuojančia priemone nuvalyti durelių rankenas.

Veža taksi, pavežėjas

Pažymėtina, kad Transporto veiklos pagrindų įstatyme viešasis transportas apibrėžiamas kaip keleivių, bagažo ir (arba) krovinių vežimo nustatytais maršrutais nustatytu laiku paslauga, teikiama visiems, kurie kreipiasi. Tai reiškia, kad taksi ir pavėžėjai nėra viešasis transportas.

Taksi vairuotojams ir pavežėjams nedraudžiama vežti galimai koronavirusu užsikrėtusio žmogaus į mobilų punktą tyrimui atlikti. Rekomenduotina, kad tokiu atveju vežančiame automobilyje būtų įrengta pertvara tarp vairuotojo ir keleivių vietos. Tiek vairuotojas, tiek keleivis, vežamas į mobilų punktą, privalo dėvėti nosį ir burna dengiančią apsaugos priemonę, prieš įlipdamas į automobilį keleivis privalo dezinfekuoti rankas. Po pavėžėjimo į mobilų punktą, automobilis išvėdinamas, dezinfekuojančia priemone nuvalomos durelių rankenos.

Veža savivaldybės transportas

Vertėtų pasidomėti, ar gyvenamosios vietos savivaldybė teikia pavėžėjimo paslaugą iki mobilių punktų.

Važiuoja nuomotu automobiliu

Užsakovas, prieš pradėdamas naudotis transporto priemone, privalo susipažinti su paslaugos teikėjo pateikta informacija (atmintine) ir ja vadovautis. Rekomenduojama naudojantis paslaugos teikėjo paliktomis valymui ir dezinfekcijai skirtomis priemonėmis nuvalyti dažniausiai liečiamus paviršius (vairas, pavarų perjungimo lazda, durų rankenėlės, salono panelė). Jei važiuojantysis turi ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomų, svarbu informuoti paslaugų teikėją, kad po šios kelionės automobilis būtų papildomai išvalytas ir dezinfekuotas.

Veža, viešasis transportas (autobusas, troleibusas ir kt.)

Važiuoti į mobilų punktą viešuoju transportu (autobusu, troleibusu) griežtai draudžiama!

SAM primena, kad atvykus į mobilų punktą, žmonėms neleidžiama išlipti iš automobilio ir atidaryti lango, kol nebus nurodyta kitaip, instruktuojama, kaip bus vykdoma tepinėlio paėmimo procedūra. Kartu su savimi žmogus turi turėti tapatybę patvirtinantį dokumentą bei A4 formato lapą su užrašytu mobilaus telefono numeriu, kurį, atvykus į mobilų punktą, reikės padėti koordinatoriaus nurodytoje vietoje automobilio salono viduje. Šiuo numeriu bus susisiekiama ir sutikrinami atvykusio žmogaus duomenys.

Langą žmogus turės pradaryti tada, kai mobilios komandos narys to paprašys, tad čia dirbančiųjų specialistų nurodymus būtina atidžiai sekti. Atlikus tyrimą, žmogus turės važiuoti į namus, izoliuotis ir laukti tyrimo rezultato. Nustačius poreikį pacientą hospitalizuoti, kviečiama greitoji medicinos pagalba ir pacientas transportuojamas į ligoninę.

Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 735 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 181 iš jų registruotas Kauno, 129 Klaipėdos, 128 Vilniaus, 80 Šiaulių, 78 Telšių apskrityse. Dar 38 atvejai registruoti Tauragės 37 Panevėžio, 31 Marijampolės, 21 Alytaus ir 12 Utenos apskrityse.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA