Ar vaikas gali pasirinkti su kuo nori gyventi po tėvų skyrybų?

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Galvoju apie santuokos nutraukimą su sutuoktiniu. Manau kils ginčas  dėl vaiko gyvenamosios vietos. Norėjau pasiteirauti, ar vaikas gali pats nuspręsti su kuriuo iš tėvų nori gyventi?

Į klausimą atsako advokatė Raimonda Lazauskienė: 

Įstatymai griežtai nenustato būtinos vaiko išklausymo formos sprendžiant klausimą, dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo su vienu iš tėvų. Tačiau įstatymai įtvirtina, kad vaiko pažiūroms, atsižvelgiant į jo amžių ir brandumą, turi būti skiriama daug dėmesio. Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija numato, kad vaikui būtinai turi būti suteikiama galimybė būti išklausytam bet kokio jį liečiančio teisminio nagrinėjimo metu nepriklausomai nuo jo amžiaus, svarbu, kad vaikas sugebėtų suformuluoti savo pažiūras. Vaiko pažiūros jį liečiančiu klausimu gali būti išsiaiškintos teisminio nagrinėjimo metu tiesiogiai arba per atstovą ar atitinkamą instituciją, nacionalinių įstatymų nustatyta tvarka. Lietuvoje vaiko interesus teisminio proceso metu atstovauja ir savo išvadą byloje teikia Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. 

Taigi, matyti, kad vaiko interesų įvertinimas apima ir vaiko nuomonės (gebančio ją pareikšti tiesiogiai ar per atstovą) apsvarstymą. Tačiau tai nereiškia, kad galutinį sprendimą priima vaikas, t.y. vaiko nuomonė nėra visa lemianti, o yra vienas iš reikšmingų įrodymų byloje, todėl sprendžiant vaiko gyvenamosios vietos nustatymo klausimą, turi būti vertinama bylai svarbių aplinkybių visuma. Į vaiko norą gali būti neatsižvelgiama tuo atveju, kai vaiko noras prieštarauja jo interesams. Dėl nebrandumo, auklėjimo spragų ir panašiai vaiko norai ir interesai ne visada sutampa, todėl kiekvienu atveju reikia išsiaiškinti, ar vaiko norai atitinka jo interesus. Svarbiausias ir esminis vaiko interesas yra augti sveikoje, saugioje ir ramioje aplinkoje, kurioje vaikas nepatiria psichologinės įtampos, baimės ar nuolatinių konfliktinių situacijų. Minėtina ir tai, kad teismų praktikoje pripažįstama, jog kuo vaikas brandesnis, tuo kyla didesnis poreikis gerbti jo autonomiją.

Klausimus, į kuriuos pageidaujate advokatės atsakymų, galima siųsti el.paštu kaunas@kasvyksta.lt.

Dėl asmeninių konsultacijų ir teisinių paslaugų suteikimo atvykite į advokatų kontorą „ADVOCATERA“ Kaune, prieš tai suderinus atvykimo laiką telefonu 8 671 29151.

Daugiau naudingos informacijos galima rasti ir advokatų kontoros „ADVOCATERA“ interneto svetainėje.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA