Vandens telkiniai Kaune dengiasi ledu: ar saugu ant jo lipti? – Kas vyksta Kaune

Vandens telkiniai Kaune dengiasi ledu: ar saugu ant jo lipti?

Už lango spaudžiant smarkiam šaltukui, vandens telkiniai pasidengė ledo sluoksniu, bet ar tikrai saugu ant jo lipti? Tai priklauso nuo ledo storio, o ant užšalusių upių kelti koją itin pavojinga. Ugniagesiai paaiškina, kada galima lipti ant ledo ir kaip elgtis, jeigu įlūžote.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad vandens telkiniuose stebimas ižas, sniegainė, priekrantės ledas, kai kur susiformavusi ištisinė ledo danga.

Kada saugu lipti ant ledo?

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informuoja, jog ledas laikomas tvirtu, jeigu jo storis yra daugiau kaip 7 cm. Toks ledas jau išlaiko žmogų. Tačiau kad jis išlaikytų grupę žmonių, jo storis turi būti ne mažesnis kaip 12 cm.

„Tvirtas ledas visada turi mėlyną arba žalią atspalvį, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas. Trapus, plonas ledas būna tose vietose, kur jame įšąla medžių šakos, lentos ir kiti daiktai, o taip pat arti krūmų, medžių, nendrių. Netvirtas ledas susidaro ir tose vietose, kur įteka upeliukai, vanduo iš gamyklų, yra šaltiniai.“

Asociatyvi / A. Gripkauskaitės nuotr.

Kaip tinkamai eiti ledu?

Ugniagesiai praneša, kad prieš lipant ant ledo, būtina apsidairyti ir atkreipti dėmesį, ar nėra jau praminto takelio, kuriuo galėtumėte eiti – šis kelias jau išbandytas. Einant ledu reikia turėti tvirtą lazdą ir ja tikrinti ledo stiprumą. Jeigu į ledą sudavus lazda, ant jo pasirodo vanduo, reikia nedelsiant grįžti į krantą.

„Eiti reikia čiuožiant, neatitraukiant kojų nuo ledo. Jeigu esate su slidėmis, tai atsisekite slidžių tvirtinimus, kad esant reikalui jas greitai galima būtų nusimesti nuo kojų. Slidžių lazdas laikykite rankose, plaštakų neprakiškite pro kilpas. Galėsite lazdas greitai numesti. Jeigu ledu eina grupė žmonių, reikia laikytis distancijos. Atstumas tarp žmonių turi būti ne mažesnis kaip 5 metrai.

Einant ledu reikia aplenkti vietas, kurios užneštos sniegu arba pripustytos pusnių, nes po sniegu ledas visada yra plonesnis. Ypač atsargiems reikia būti prie kranto, nes čia ledas silpnesnis ir jame gali būti įtrūkimų. Ledas labai pavojingas ir atodrėkių metu. Ant ledo ypač mėgsta žaisti vaikai, nepalikite jų be priežiūros“, – įspėja PAGD atstovai.

Asociatyvi / A. Gripkauskaitės nuotr.

Ką daryti įlūžus?

Kritinėje situacijoje svarbu nepasimesti ir nepanikuoti. Jeigu įlūžote, ropškitės ant ledo į tą pusę, iš kurios atėjote, o ne tolyn nuo kranto.

„Nesikapanokite vandenyje ir visu kūno svoriu neužgulkite ledo krašto. Ant ledo užšliaužti reikia plačiai ištiesus rankas, kad padidėtų atramos plotas. Pasistenkite kaip galima daugiau krūtine užgulti ledą, paskui atsargiai ant jo iškelti vieną koją, po to kitą.

Užšliaužus ant ledo, negalima tuojau pat stotis. Reikia nusiridenti nuo eketės kuo toliau į tą pusę iš kur atėjote, nes ten ledas tvirtesnis. Tik išlipus ant kranto reikia bėgti, kad sušiltumėte ir kuo greičiau pasiekti šiltą vietą“, – svarbius patarimus aiškina ugniagesiai gelbėtojai.

Asociatyvi / A. Gripkauskaitės nuotr.

Kaip padėti skęstančiam žmogui?

Jeigu pamatėte skęstantį žmogų, tuoj pat šaukite jam, kad skubate į pagalbą. Gelbėjant reikia veikti greitai ir ryžtingai, nes žiemą vandenyje žmogus greitai sušąla, o permirkę rūbai neleidžia jam ilgai išsilaikyti vandens paviršiuje.

„Artintis prie eketės reikia labai atsargiai, geriausia šliaužte, plačiai ištiesus rankas. Jei yra galimybė po savimi patieskite slides ar lentą ir šliaužkite ant jos. Prišliaužti prie pat eketės krašto negalima, nes ledas įlūš, jeigu jūs mėginsite skęstančiajam paduoti ranką ir jį ištraukti.

Ledas išlaiko žmogų tik už 3 – 4 m nuo eketės krašto, todėl skęstančiajam reikia ištiesti slidę, slidžių lazdą, lentą ar numesti virvę. Gelbėjimui galima panaudoti ir tvirtai surištus šalikus. Jeigu nelaimės vietoje yra keli gelbėtojai, jie gali paimti vienas kitą už kojų ir atsigulę ant ledo sudaryti grandinę iki eketės“, – informuoja PAGD gelbėtojai.

Toliau teigiama, jog ištraukus žmogų ant ledo, reikia su juo kuo toliau šliaužti nuo pavojingos vietos ir kaip galima greičiau skendusįjį pristatyti į šiltą vietą. Čia nukentėjusį ištrinti, pagirdyti karšta arbata, perrengti sausais rūbais, suteikti pirmąją medicinos pagalbą.

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Ugniagesiai dirba ir šaltame vandenyje

Per pirmąsias metų savaites ugniagesiams gelbėtojams Kauno mieste ir rajone teko ne kartą dirbti vandens telkiniuose. Ieškomi du galimi skenduoliai Nemune, kitą žuvusį asmenį pargabeno nuo Kauno marių ledo, o dar vienas žmogaus kūnas ieškotas po to, kai šventės metu nėrė į eketę ir dingo po ledu.

Kauno priešgaisrinė gelbėjimo valdybos Vyresnioji specialistė, atstovė spaudai Džiuginta Vaitkevičienė pasidalijo pastarųjų savaičių ugniagesių darbų vandens telkiniuose darbų aprašymus.

Kaišiadorių r. sav. 2024.01.09 ugniagesiai vykdė darbus ant ledo. Rumšiškių sen., Kapitoniškių k. gautas PK pranešimas, kad iš vandens telkinio reikalinga ištraukti žmogaus kūną. Vyro (g. 1958 m.) kūnas nuo kranto buvo nutolęs apie 1,5 km. Gelbėjimo rogėmis žmogaus kūnas, buvęs ant ledo paviršiaus, ištrauktas į krantą, perduotas policijos pareigūnams.

Sausio 6-ąją dieną ugniagesiai vyko į Kauno rajoną, Garliavos apylinkių sen., Pagirių k., Gintaro g., čia gautas pranešimas, kad po ledu paniro vyras, nebe išnyra. Į eketę buvo įšokęs vyras, neišnėrė. 20.38 val. narai pradėjo darbą vandens telkinyje. Išžvalgyta 60×30 m kūdra. Skenduolis rastas sausio 9 dieną, skenduolis ištrauktas ir perduotas policijos pareigūnams.

Sausio 4 dieną ugniagesiai darbavosi po vandeniu ir vandenyje, kai buvo gautas pranešimas, jog nuo tilto per Nemuną, ką tik nušoko žmogus. Nemuno pakrante nuo Panemunės g. iki Kačerginės ir pačiame Kačerginės miestelyje, po Česlovo Radzinausko tiltu ir iki Pyplių miestelio piliečio kūno nerasta.

Sausio 6-ąją taip pat gautas pranešimas, kad Ringaudų sen., Ringaudų k., Panemunės g. vykdant galimai nuskendusio sūnaus paiešką, Nemune 100 m nuo kranto mato įtartiną vietą, kur daug paukščių, galimai ten gali būti kūnas. 30 m² plote atlikta žvalgyba vandens paviršiuje. Dronu išžvalgyta Nemuno pakrantė ties nurodyta vieta. Skenduolio kūno nerasta.

Dviejų galimų skenduolių kūnai vis dar ieškomi, ugniagesiai toliau dirba Nemune ir jo apylinkėse.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA