Skandalingą „FSG“ vaizdo klipą bažnyčioje pakomentavo ir Palangos meras: šventvagystė | Kas vyksta Kaune

Skandalingą „FSG“ vaizdo klipą bažnyčioje pakomentavo ir Palangos meras: šventvagystė

Kas vyksta Kaune, DELFI 2022/10/07 14:52
Stop kadro ir DELFI nuotr. / "Kas vyksta Kaune" montažas

Šią savaitę kauniečiai „Flying Saucer Gang“ pristatė naują muzikinį kūrinį „Kultūra“ bei jo vaizdo klipą, nufilmuotą Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje. Muzikinė premjera greitai sulaukė prieštaringų vertinimų. Kaip paaiškėjo, kūrėjai su parapija klipo turinio nesuderino. Į skandalą sureagavo ir Palangos meras Šarūnas Vaitkus.

„Per švelnu būtų teigti, kad Palangos bendruomenę supurtęs naujausias vienos jaunimo grupės dainos klipas mane nemaloniai nustebino, o Palanga bei mūsų bažnyčia nuskambėjo ir tebeskamba tikrai labai keistame, ir tuo pačiu, sakyčiau, skandalingame kontekste. Ir aiškėja, kad ne tik klipo turinys, bet ir jo atsiradimo aplinkybės yra ganėtinai skandalingos.

Tikrai nesu prieš jaunimo saviraišką, norą kiek paprovokuoti ar išsiskirti iš daugumos, tačiau šįkart klipo kūrėjai ir grupės nariai peržengė įžūlumo ribas, demonstruodami nepagarbą tam, kas didžiajai daliai žmonių yra šventa – Dievo namams.

Net tik per didžiąsias šventes ateinančiam į bažnyčią žmogui, pamačius Palangos bažnyčioje nufilmuotą dainos vaizdo klipą, į galvą ateiną žodis – šventvagystė!” – socialiniame tinkle „Facebook” rašė Š. Vaitkus.

Anot Palangos miesto mero, klipe pamatytas vaizdas Palangos bendruomenę tiesiog šokiravo.

„Suprantu, kad turime ugdyti mąstančią visuomenę, ir saviraiškos laisvė turi būti palaikoma bei skatinama, taip pat akivaizdu, kad saviraiškos laisvės ribos yra didelės, tačiau vis dėlto tos ribos egzistuoja.

Leisdami reikštis savo kartais abejotinam kūrybingumui, pirmiausia turime įvertinti, ar neužgausime kitų žmonių jausmų, ar nenusivalysime kojų į tai, kas daugumai yra šventa. O gal tokiu skandalingu būdu grupė siekė tiesiog pigiai išgarsėti?” – retoriškai klausė meras.

Š. Vaitkus teigė, kad Palanga yra modernus Europos kurortas, kuris pasižymi inovacijomis, veržlumu ir atvirumu visiems žmonėms. Jis taip pat neabejojo, kad, kiekvienas Palangoje ras savo poilsiui, kultūrinei saviraiškai vietą ir erdvę. Tačiau, anot mero, palangiškiai turi istorinių ar dvasinių erdvių, kurios negali būti naudojamos pažeidžiant žmonių jausmus.

„Postmodernizmo meno saviraiškos tendencijos dažnai pasitelkia neįprastas vietas ar saviraiškos būdus. Tačiau bažnyčia, kad ir kokios konfesinės bendruomenės bebūtų, negali būti naudojama tam tikriems įvykiams. Tai – sakraliausia erdvė, kurioje paliekame savo skausmus, savo viltis, susitinkam su savuoju vidiniu aš.

Ši situacija, kelią rūpestį. Galbūt jaunimas manė darantis ypatingą kultūrinį performansą, galbūt klebonui nepaaiškino visko? Palangos klebonas teigė, kad, nors jis ir davė grupei leidimą filmuoti bažnyčioje, bet būtent toks filmavimo turinys suderintas nebuvo, ir apie tai nekalbėta. Kaip paaiškėjo išvydus rezultatą – naujausią grupės klipą – be reikalo. Todėl akivaizdu – privalu kur kas griežčiau kontroliuoti visų filmavimų Dievo namuose turinį. Nes, matome, pasitikėti vien filmuotojų sąmoningumu ir supratingumu yra per daug rizikinga.

Nenoriu nieko smerkti dėl šios situacijos, bet esu įsitikinęs, kad ateityje atsakingi asmenys turėtų labai rimtai įvertinti galimas pasekmes. Puikiai suprantu, kad 21 amžiaus tendencijos – laisvė, o ne ribojimai, ir kad į viską reikia žiūrėti liberaliau. Tačiau bažnyčia yra sakralinė vieta, čia žmonės būna tyloje, mintyse su Dievu, čia – Viešpaties namai. Todėl tokie dalykai ateityje nebegali kartotis”, – įraše teigė Palangos meras Š. Vaitkus.

„Kas vyksta Kaune” primena, kad Delfi susisiekus su grupės FSG nariu Remigijumi Daškevičiumi-Remiu, jis teigė, jog vaizdai, perteikti klipe, nebuvo nukreipti prieš religiją.

„Atvirkščiai – mes vienijame tai, kas įprasta ir įsišakniję mūsų kultūroje, su tuo, kas nauja. Šiuo atveju, džiaugiamės, jog pluoštinės CBD kanapės pagaliau legalios Lietuvoje. Juk kanapės taip pat – Dievo kūrinys“, – sakė reperis.

Atlikėjas teigė, kad klipe nusifilmavusių merginų įvaizdis nebuvo provokuojantis: „Neteisinga įvardinti, kad jos buvo apsinuoginusios. Merginos puošėsi skoningai, nesiekdamos vulgarumu sukelti neigiamą reakciją. Pavyzdžiui, dekoltė yra visiškai įprastas kasdienės moterų aprangos elementas XXI a., o bažnyčioje juk išskėstomis rankomis yra laukiami visi. Ar ne? Niekas nevyko savavališkai, filmavimui leidimas buvo gautas, o meno kūrimas yra meno kūrimas“, – Delfi sakė grupės narys.

Kiek anksčiau išplatintame spaudos pranešime atsakyta, kodėl grupė savo klipui apskritai pasirinko tokią lokaciją.

„Bažnyčia buvo pasirinkta ne atsitiktinai, tai – religinis bei kultūrinis krikščioniško judėjimo simbolis, kaip ir repo muzikoje yra marihuana. Norėjome sutapatinti šiuos dalykus ir parodyti, kad tai puikiai dera kartu“, – juokaudami pasakojo atlikėjai.

Pasak grupės narių R. Daškevičiaus-Remio ir Germano Daškevičiaus-Gamkos, šiuo kūriniu stengiamasi parodyti, kaip dvi skirtingos kultūros gali puikiai derėti.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA