Zapyškyje prisišvartuos antram gyvenimui prikeltas laivas-žemkasė – Kas vyksta Kaune

Zapyškyje prisišvartuos antram gyvenimui prikeltas laivas-žemkasė

Jau gegužės mėnesį Zapyškyje, kairiajame Nemuno krante bus prišvartuotas buvęs laivas-žemkasė, paverstas tarpdisciplinine kultūros ir meno erdve „Nemuno7“.

Susipažinti su žemkasės praeitimi galima jau šiandien. Šalia Senosios Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios iškilo fotografijų parodos stendai – žvilgsnis į Nemuno laivybos istoriją, rašoma „Kaunas 2022” pranešime žiniasklaidai.

„Nemuno7“ – tuometinėje Čekoslovakijoje 1965 m. statyta žemkasė, naudota upės vagai Nemune gilinti. Dėl pasenusios ir upės ekosistemai žalingos technologijos ji nebegali būti naudojama pagal tiesioginę paskirtį. Užuot objektą sunaikinus, pasirinktas tvaresnis sprendimas – suteikti jam naują vaidmenį ir transformuoti į kultūrinę erdvę, kviečiančią apsilankyti meno parodose ir renginiuose vandens tema.

Parodos autorius Lukas Mykolaitis – tyrėjas ir fotografas iš Kauno, dažniausiai dirbantis su asmeninių ir istorinių erdvių atvejais. Jiems fiksuoti kūrėjas naudoja įvairias dokumentacijos technikas, taip permąstydamas laiko, atminties, paveldo, informacijos rinkimo, saugojimo ir perdavimo temas.

Fotografijų parodos centre – prieš žemkasės transformaciją L. Mykolaičio specialiai atlikta „Nemuno7“ erdvės dokumentacija, fiksuojanti laiko paveiktus, upės apnašų sluoksniais padengtus paviršius.

Paroda Zapyškyje / L. Mykolaičio nuotr.

Šie kadrai derinami su vintažinėmis, tarpukarį menančiomis Kauno upių laivybos fotografijomis, surinktomis Lietuvos jūrų muziejaus archyvuose. Pasak parodos autoriaus, tai – dar vienas laiko juostų sintezavimo pavyzdys ir vientisas, jutiminis naratyvas.

Projekto vadovės Astos Ivanauskienės teigimu, „Nemuno7“ – ne tik būsima unikali meno erdvė, bet ir savotiška priemonė diskusijoms: „Nemuno7“ veiklose akcentuojame 3 pagrindines temas: vanduo, tvarumas ir dialogas.

Visos jos puikiai atsiskleidžia ir Luko Mykolaičio parodoje, kurioje vandens tema tęsiasi nuo Nemuno iki Baltijos jūros, o sena žemkasė tampa priežastimi dialogui tarp praeities, dabarties ir ateities bei kviečia pokalbiui apie tvarumą.

Nors žemkasė po transformacijos nepasikeis kardinaliai ir išliks atpažįstama, L. Mykolaičio įamžinti kadrai padės ne tik mums patiems, bet ir būsimiems „Nemuno7“ lankytojams įvertinti, nuo ko viskas prasidėjo. O gal net naujame kontekste atrasti kelias dešimtis metų skaičiuojančią istoriją?“ – tikisi A. Ivanauskienė.

Fotografijų paroda šalia Senosios Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios veiks iki balandžio mėnesio vidurio.

„Nemuno7“ yra „Kaunas ir Kauno rajonas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis. Objekto atidarymas – 2022 m. gegužės 22 d.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA