Mokslininkai, žiniasklaida ir visuomenė telkia jėgas skaitmeniniam atsparumui didinti – Kaune kuriamas bendras tyrimų centras – Kas vyksta Kaune

Mokslininkai, žiniasklaida ir visuomenė telkia jėgas skaitmeniniam atsparumui didinti – Kaune kuriamas bendras tyrimų centras

Kaip skaitmeninių naujienų amžiuje transformuojasi netikros naujienos ir kas palaiko dezinformaciją? Kokio tipo netikrų naujienų naratyvai cirkuliuoja viešojoje erdvėje? Kaip juos atpažinti ir profesionaliai reaguoti? Kaip tapti atspariems melui? Į šiuos ir kitus klausimus gruodžio 8 d. vyksiančiame nuotoliniame renginyje sieks atsakyti jungtinė Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslininkų, žiniasklaidos profesionalų ir nevyriausybinių organizacijų atstovų komanda, susibūrusi į projektą DIGIRES, kurio tikslas – per ateinančius metus išvystyti vienintelį tokio tipo Baltijos šalyse skaitmeninio atsparumo tyrimų centrą.

„Suvienydami žiniasklaidos, akademinių institucijų, nevyriausybinių organizacijų pastangas, sieksime pateikti kompleksinį vaizdinį apie dezinformaciją Baltijos regione. Vienas iš ambicingų DIGIRES tikslų – suburti stiprų asocijuotų partnerių tinklą, jo veiklas jau dabar palaiko ir remia Suomijos, Latvijos, JAV tyrėjai, tarptautinės (UNESCO) ir šalies organizacijos“, – teigia viena projekto sumanytojų, VDU Viešosios komunikacijos katedros profesorė dr. Auksė Balčytienė.

Pasak mokslininkės, iššūkiai, kuriuos patiria šiandienos visuomenė, yra kur kas sudėtingesni, nei manyta.

„Globalaus atšilimo, skaitmenizacijos, ekonominės sąmonės virsmo, nelygybių  ir kitų socialinių transformacijų iššauktos problemos reikalauja visa apimančio profesionalaus požiūrio ir išjaustų sprendimų. Dezinformacijai nepavaldžios valstybių sienos. Išvengti manipuliacijų darosi ypač sunku, nes jos pasėja abejones, o tai esmingai pažeidžia vidinės ramybės jauseną ir griauna pasitikėjimą tarp žmonių grupių.

Dezinformacija mokslininkams nėra naujas reiškinys, bet šiuolaikinė pasaulio politika ir globalių informacinių technologijų inžinerijos būklė reikalauja unikalių ir integralių prieigų. O tai sukurti pajėgūs tik atviri profesionalų konsorciumai, kokiu ir sieks tapti DIGIRES tyrimų centras“, – pabrėžia prof. A. Balčytienė.

Auksė Balčytienė / J. Petronio nuotr.

Kaip rašoma VDU pranešime žiniasklaidai, DIGIRES yra bendra akademinės bendruomenės, žiniasklaidos organizacijų ir nepriklausomų žurnalistų iniciatyva, skirta dezinformacijos veiklai Lietuvoje ir už jos ribų aptikti, analizuoti ir užkardyti.

Ilgalaikis DIGIRES tikslas yra išaugti į tyrimų centrą, kuriame visuomenės skaitmeninio atsparumo didinimo linkme bendrai dirbtų aukštos kvalifikacijos ekspertų komanda, plačiai įsitrauktų žiniasklaida ir nepriklausomi žurnalistai, mokslo bendruomenė ir visuomenės atstovai.

Gruodžio 8 d., trečiadienį, 15 val., DIGIRES centro komanda kviečia akademinės bendruomenės, žiniasklaidos ir nevyriausybinių organizacijų atstovus, taip pat šiomis temomis besidominčius visuomenės narius, dalyvauti projekto pristatymo renginyje, kurio metu bus kalbama ne tik apie projekto veiklas ir tikslus, bet diskutuojama tema „Ko mums trūksta, kad galėtume efektyviau kovoti su dezinformacija?“

Renginyje dalyvaus ir pasisakys Tenesio universiteto (JAV) profesorius emeritas Peter Gross, VDU prof. dr. Auksė Balčytienė, Europos Parlamento narė Rasa Juknevičienė, Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento vadovas Gintaras Koryzna, „Delfi“ žurnalistas Vaidas Saldžiūnas ir kiti žiniasklaidos bei visuomenės atstovai.

Renginys vyks lietuvių kalba nuotoliniu būdu „Zoom“ platformoje. Registracija į renginį vyksta iki gruodžio 6 d.

Daugiau informacijos apie projektą čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA