Socialinis darbuotojas L. Klovas: hospiso sąvoka Lietuvoje vis dar nauja – Kas vyksta Kaune

Socialinis darbuotojas L. Klovas: hospiso sąvoka Lietuvoje vis dar nauja

Lukas Klovas / R. Tenio nuotr.

„Padedant sergančiam žmogui, kuris bet kurią akimirką gali palikti šį pasaulį, norisi skirti tiek dėmesio, kad jis pasijaustų saugus, mylimas ir aprūpintas – tokia darbo hospise prasmė“, – teigia socialinis darbuotojas Lukas Klovas. „Kauno hospiso namuose“ dirbantis vyras pasakoja apie hospiso atsiradimą jo gyvenime, darbo dieną ir žmonių reakcijas sužinojus apie jo darbo vietą.

Žmogiškumas – pagrindinė socialinio darbuotojo savybė

„Gimiau ir užaugau Kaune, po mokyklos baigimo daviau sau progą palaukti ir atrasti tikrai dominančią specialybę. Po ilgų paieškų atradau socialinio darbo studijų programą, kurioje dėstomos temos man buvo labai artimos“, – pasakoja kaunietis.

L. Klovas pasakoja, jog pačioje pradžioje net nesuvokė, kokia tai plati specialybė, šis supratimas aplankė žymiai vėliau. „Socialinis darbas visų pirma yra žmogiškumo išbandymas ir išeičių ieškojimas bet kokioje situacijoje“, – sako vyras, pridurdamas, jog būtent noras suteikti žmogiškos pagalbos lėmė jo atsiradimą Kauno hospise.

L. Klovas paklaustas ar socialinis darbas yra sunkus atsako, jog lengvų darbų, pasak jo, apskritai nėra. „Tačiau, kai dirbi darbą, kuris atitinka tavo asmenybę, vertybes – jis dirbasi šiek tiek lengviau“, – sako „Kauno hospiso namų“ socialinis darbuotojas, pridurdamas, jog „lengvumo“ suteikia ir šalia esantys kolegos, kurie gali suteikti reikiamą pagalbą.

„Bendraudamas su Kauno hospiso pacientais atrandi vis kažką naujo. Pamatai, koks klastingas gali būti gyvenimas ir tuo pačiu metu džiaugsmingas. Kiekvienas pokalbis su pacientu – prasmingas, nes niekada negali žinoti, galbūt jis buvo paskutinis“, – pasakoja L. Klovas.

Pasikeitusios gyvenimo aplinkybės, bet nepakitusi namų aplinka

„Hospisas nėra vienintelė mano darbovietė, todėl čia mano darbo diena dažniausiai prasideda vakare, kai keliauju į pacientų namus. Man svarbu suprasti, ko gali reikėti žmogui, kokie yra jo socialiniai poreikiai“, – apie darbo aspektus užsimena kaunietis.

L. Klovas sako, jog kiekvienam pacientui, kurio gyvenimo aplinkybės pasikeitė, labai svarbu padėti prisitaikyti prie namų aplinkos. „Šioje vietoje daugybė klausimą kyla paciento artimiesiems, todėl man, kaip socialiniam darbuotojui, svarbu laiku ir vietoje suteikti visą reikalingą informaciją bei pagalbą“, – teigia vyras.

Lukas Klovas / R. Tenio nuotr.

„Labai svarbu su pacientais palaikyti nuolatinį ryšį. Paklausti ar viskas gerai, ar jam nieko netrūksta, ko gali prireikti ateityje. Nuolatinis dėmesys padeda pacientams nepalūžti emociškai, o tai yra svarbiau nei gali atrodyti“, – sako L. Klovas.

Gyvas bendravimas – pagrindinė socialinio darbuotojo užduotis

„Savo darbo dienos be gyvo bendravimo su pacientais negalėčiau įsivaizduoti. Žinoma, galima tik tyliai pildyti dokumentus ir į kalbas nesileisti, tačiau hospiso atveju jis nebebūtų toks, koks yra ir koks esu aš, kaip darbuotojas“, – pasakoja kaunietis.

Didžiulis krūvis tenka hospiso pacientų artimiesiems, kurie dažnu atveju sutrinka išgirdę artimojo diagnozę ir nežino, kokių veiksmų reikia imtis.

„Artimieji įprastai turi gausybę klausimų, jiems labai svarbu, kad pacientas namų aplinkoje jaustųsi kaip tik įmanoma geriau. Todėl mano, kaip socialinio darbuotojo pareiga yra padėti jiems rasti atsakymus į rūpimus klausimus“, – teigia „Kauno hospiso namų“ darbuotojas.

Hospiso sąvoka Lietuvoje vis dar nauja

L. Klovas pasakoja, jog aplinkiniai sužinoję, kad jis dirba hospise reaguoja įvairiai. „Vieni giria, kiti nesuvokia, kodėl ten nusprendžiau dirbti. Tačiau tokia reakcija kyla tik dėl to, jog žmonės nežino apie ką yra hospisas“, – sako vyras, pridurdamas, jog iš vienos pusės, tai normalu, nes juk ne visi mes apskritai su tuo per gyvenimą susiduriame.

„Patiems pacientams sunku suvokti, jog visa pagalba, kurią jie gali gauti yra suteikiama nemokamai“, – pasakoja socialinis darbuotojas.

Kaunietis paklaustas, ką jam reiškia darbas „Kauno hospiso namuose“ sako, jog jo dėka niekada nesustoji augti kaip asmenybė. „Čia atėjau vedinas noro padėti žmonėms, tai savotiška savanorystė, kurios metu neprarandi dvasinio tikėjimo. Žymus filosofas Frydrichas Nyčė yra pasakęs: „Žmogus žmogui tiltas“, ši citata geriausiai iliustruoja, ką man reiškia darbas „Kauno hospiso namuose“, – sako socialinis darbuotojas L. Klovas.

„Kauno hospiso namai“ jau antrus metus tęsia bendradarbiavimą su vilnos gaminių įmone „Flokati“. Visą lapkritį įsigydami „Flokati“ vilnos gaminių paremsite „Kauno hospiso namus“, nes nuo kiekvieno pirkinių krepšelio sumos 2 proc. bus skiriami paramai.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA