Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento duomenimis, 2020–2021 m. gripo sezono metu Kauno apskrityje sezonine gripo vakcina pasiskiepijo 48 133 tūkst. asmenys. Lyginant su 2019–2020 metais, skiepijimas išaugo 22 procentais.
Nuo 2020 m. lapkričio 7 d. įsigaliojus nutarimui dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo, oficiali statistika sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) tapo ženkliai mažesnė, rašoma NVSC pranešime žiniasklaidai.
Didelę įtaką sergamumo gripu ir ŪVKTI atvejų sumažėjimui turėjo taikytos SARS-Cov-2 viruso plitimą ribojančios priemonės karantino metu: kaukės, atstumų laikymasis, bendravimo ribojimas, rankų higiena ir kt.
Dalis žmonių dėl karantino ir baimės užsikrėsti COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) virusu tiesiog nesikreipė į gydymo įstaigas, ne tik dėl gripo, bet ir dėl kitų sveikatos problemų. Taip pat 2020–2021 m. gripo sezonu buvo vykdomas aktyvus skiepijimas gripo vakcina.
Ruošiantis 2021–2022 metų gripo sezonui, gydymo įstaigos sezoninio gripo vakcinos poreikį nurodė 2020 m. pabaigoje. Atsižvelgdama į epidemiologinę situaciją ir išaugusį poreikį skiepytis nuo gripo Lietuvoje, Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos šiemet nupirko beveik 5 proc. daugiau – 257 tūkst. keturvalentės vakcinos dozių. Pirmoji sezoninio gripo vakcinos siunta – 100 tūkst. dozių pradėta išvežioti po gydymo įstaigas jau rugsėjo pradžioje.
NVSC Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Muraveckienė primena, kad netrukus prasidės šaltasis metų periodas, todėl pats laikas pagalvoti apie artėjančią sezono ligą – gripą. Gripo sezonas – periodas, įprastai trunkantis nuo 40-osios kalendorinės metų savaitės iki 20-osios kitų metų kalendorinės savaitės.
Sunku prognozuoti, koks šiemet bus gripo sezonas, paskutinė gripo pandemija fiksuota 2009 m. Pagal pasaulinę statistiką yra dėsningas sergamumo gripu svyravimas kas 10–15 metų.
Daugiau šia tema
Veiksmingiausia gripo ir jo pasekmių kontrolės priemonė – skiepijimasis. Koronaviruso ir gripo infekcijos yra dvi skirtingos kvėpavimo takų infekcijos, nuo kurių galima apsisaugoti pasiskiepijus. Svarbu žinoti, kad tarp šių dviejų vakcinų būtina išlaikyti 2 savaičių intervalą.
NVSC primena, kad iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų įsigyta vakcina nemokamai skiepijami rizikos grupių asmenys: 65 metų ir vyresni asmenys, nėščiosios, asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose, sergantieji onkologinėmis, lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais. Taip pat kompensuojama vakcina skiepijami ir sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.
Gripo vakcinos efektyvumas priklauso nuo vakcinoje esančio ir aplinkoje cirkuliuojančio gripo viruso antigenų atitikimo, nuo skiepijamų asmenų imuniteto būklės ir amžiaus Vyresnio amžiaus asmenims, kurių daugiausia tarp priklausančiųjų rizikos grupei, patartina skiepytis vėliau – lapkričio-sausio mėnesiais.
Skiepytis nuo sezoninio gripo yra tikslinga net iki gripo viruso cirkuliacijos pabaigos, nes taip galima apsisaugoti nuo sunkios ligos formos, galimų komplikacijų, lėtinių ligų paūmėjimo ar mirties. Pasiskiepijus imuninis atsakas susiformuoja po dviejų savaičių.
Visais atvejais dėl sezoninio gripo skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.