Pirmą kartą Nacionalinio Kauno dramos teatro scenoje – spektaklis „Peras Giuntas“ – Kas vyksta Kaune

Pirmą kartą Nacionalinio Kauno dramos teatro scenoje – spektaklis „Peras Giuntas“

Spektaklio PERAS GIUNTAS pristatymas./ R. Tenio nuotr.

Šią savaitę Nacionalinis Kauno dramos teatras pristato vengro Csaba Polgár režisuotą spektaklį „Peras Giuntas“. Tai pirmoji 102-ojo Nacionalinio Kauno dramos teatro sezono premjera.

XIX a. norvegų dramaturgo Henriko Ibseno (1828–1906) sukurta pjesė „Peras Giuntas“ pasaulio scenose statoma dažnai, o Nacionaliniame Kauno dramos teatre savitą, šiuolaikišką interpretaciją žiūrovai pirmą kartą išvys žinomo vengrų režisieriaus Csaba Polgár dėka.

Spektaklio PERAS GIUNTAS pristatymas
Spektaklio akimirka. Scenoje vaidina aktoriai: K. Lebedytė, D. Pabarčius ir D. Svobonas./ R. Tenio nuotr.

Lengvabūdis Peras Giuntas

Pagrindinis veikėjas Peras Giuntas šiame spektaklyje tarsi atsiduria devintojo dešimtmečio pabaigos aplinkoje, jis svajoja apie neeilinius žygius, tačiau tik svajoti neužtenka. Spektaklyje susiduriama su prieštaravimais tarp gabumų ir siekių, norų ir galimybių, čia maištaujama prieš likimą. „Tai spektaklis apie kovą su troliais, kurie iš tiesų slypi kiekvieno iš mūsų viduje, užrakina mus infantilumo narve, trukdo surasti save ir įprasminti savo gyvenimą”, – teigia jo kūrėjai.

Pirmojoje spektaklio dalyje Pero Giunto gyvenimo įvykiai rutuliojasi Norvegijos kaime, o antrojoje dalyje persikelia į platųjį pasaulį.

Spektaklio PERAS GIUNTAS pristatymas
Spektaklio „Peras Giuntas“ režisierius Csaba Polgár./ R. Tenio nuotr.

Režisierius Csaba Polgár akcentavo, kad kiekvieną dieną mes priimame sprendimus ir prisiimame už juos atsakomybę. „Bet mes stengiamės nuo to pabėgti. Žinoma, gal tai bus džiaugsmingas, gal įdomus gyvenimas, bet jo pabaigoje pamatysime, kad nieko neįvyko, nes vengėme rizikos: o kas, jei tik priimsiu neteisingą sprendimą?!”, – susimąstyti ragino C. Polgár.

Spektaklio dramaturgas Ármin Szabó-Székely išskyrė, kad antrojoje spektaklio dalyje kalbama apie žmogų, manantį, kad yra kažkuo labai ypatingas ir gyvenimą dedikuojantį rūpinimuisi tik savimi. „Sceninis veiksmas vyksta kelio filmo road movie stilistika: herojus vaizdo kamera fiksuoja vaizdus, o vėliau peržiūri kelionių retrospektyvą. Kelionės iš Norvegijos driekiasi į kitas šalis (Marokas, Egiptas, Amerika ir kt.), tai nuotykių gyvenimas”, – komentavo dramaturgas.

Spektaklio fotosesija. Spektaklio kūrėjai pristato garsiojo H. Ibseno kūrinio interpretaciją: „Įsivaizduokite Perą Giuntą ne norvegiško miško trobelėje trolių apsupty, bet, tarkim, Kauno miegamojo rajono daugiabučio septintajame aukšte, gyvenantį su savo motina ir svajojantį apie neeilinius žygius. Spektaklio kūrėjai kalba apie tuos, kurie svajoja, šneka, geria ir pavydi, kad kiti yra turtingesni, protingesni. Apie tuos, kurie keliauja po pasaulį, pikti, godūs, egoistiški, praradę svarbius santykius ir nepajutę, kad iš tiesų gyveno. O galbūt jie niekad taip ir nepakilo nuo savo sofos daugiabučio septintajame aukšte?”, – sako kūrėjai. / D. Stankevičiaus nuotr.

Visiems aktualūs klausimai

Solveigos ir Anitros vaidmenis spektaklyje kurianti Kamilė Lebedytė mano, kad ši pjesė yra universali, aktuali bet kuriuo laikmečiu, nes kalba apie žmogų, kuris turi nuostabią galvą, neįtikėtiną vaizduotę, tačiau nesugeba pasinaudoti šiomis priemonėmis, kad susikurtų laimingą gyvenimą.

„Jis vis eina į savidestrukciją arba bando pakeisti išorines aplinkybes, bet nieko nekeičia savyje. Kyla klausimai: ką nuveikti su savo gyvenimu, ką daryti? Mums visiems kažkada iškyla klausimas, ką aš noriu dar nuveikti, kaip elgtis, kad neiššvaistyčiau gyvenimo veltui, kad senatvėje nereiktų gręžiotis atgal į tai, ko nepadariau”, – teigė K. Lebedytė.

Spektaklio PERAS GIUNTAS pristatymas
Spektaklio akimirka. Scenoje vaidina K. Lebedytė ir D. Svobonas./ R. Tenio nuotr.

Perą Giuntą pirmojoje spektaklio dalyje vaidinantis Dovydas Pabarčius tikino, kad vaidinime iškyla visiems aktualūs gyvenimo klausimai. „Gyvendamas Norvegijos kaime šis personažas turi daug svajonių, nori būti „karaliumi” – t.y. pripažintas. Jis įsimyli, trokšta, nori, bet vis priima sprendimą, kuris nėra tiesus kelias į laimę. Vienas labiausiai jo gyvenimą apsunkinančių dalykų – kad jis neina tiesiu keliu, bet visą laiką eina aplinkui. Ir nesiryžta priimti sprendimo. (…) Mus visus liečia klausimas: ar esi savimi?”, – retoriškai klausė D. Pabarčius.

Spektaklio komanda: režisierius Csaba Polgár, dramaturgas Ármin Szabó-Székely, scenografijos ir kostiumų dailininkė Lili Izsák, kompozitorius Tamás Matkó. Vaidina: Dainius Svobonas (Peras Giuntas ) Dovydas Pabarčius (Peras Giuntas) Eglė Mikulionytė (Osė) Kamilė Lebedytė (Solveiga ir Anitra) Martyna Gedvilaitė (Ingrida) Gintautas Bejeris (Matsas) Kęstutis Povilaitis (Matso tėvas) Artūras Sužiedėlis (Aslakas).

Premjera vyks 2021 m. rugsėjo 17, 18, 19 d. Didžiojoje scenoje. Rugsėjo 19 d. 18 val. kviečiama stebėti spektaklį su subtitrais anglų kalba.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA