Dramos teatre – „Kaligulos“ premjera: analizuos kaip „sugrįžti į save“ – Kas vyksta Kaune

Dramos teatre – „Kaligulos“ premjera: analizuos kaip „sugrįžti į save“

Premjeros  KALIGULA  pristatymas
Premjerinio spektaklio KALIGULA aktoriai./ R. Tenio nuotr.

Dėl ko esi? Kas vyksta? Ar tai, ką sukūrei nebus nušluota nuo žemės paviršiaus? Šiuos klausimus kelia birželio viduryje Nacionaliniame Kauno dramos teatre pristatomas premjerinis spektaklis „Kaligula“ (rež. Agnius Jankevičius).

Rašė istoriniu metu

Spektaklis sukurtas pagal prancūzų rašytojo ir mąstytojo egzistencialisto Alberto Camus pjesę „Kaligula“. Įdomu, kad A. Camus pirmąjį kūrinio variantą parašė dar 1935 m., tačiau paskelbė tik 1945 m., mat net 7 kartus perrašinėjo pjesę.

Rež. A. Jankevičius atkreipė dėmesį, kad 1935 m. buvo praėję tik keleri metai po Didžiosios depresijos, tais metais nacistinės Vokietijos Reichstagas paskelbė Niurnbergo įstatymus, ribojančius žydų laisves. Pjesės taisymo pabaiga sutapo su Antrojo pasaulinio karo baigtimi.

,,Tai buvo laikas, kai aktyviai bandyta sukurti naują visuomenę. Labai panašiame laike mes gyvename dabar. Europoje labai ryškus globalizacijos ir nacionalinės idėjos klausimas. Kas svarbiau?“, – kalbėjo A. Jankevičius.

Jis pridūrė, kad Nacionaliniame Kauno dramos teatre rodoma ,,Kaligula“ nėra istorinė pjesė. Nacionalinio Kauno dramos teatro vadovas Egidijus Stancikas pažymėjo, kad šiame teatre spektaklis ,,Kaligula“ statomas nebe pirmą kartą. 1983 m. jį kūrė rež. Jonas Vaitkus, o pagrindinį imperatoriaus tirono vaidmenį atliko aktorius Valentinas Masalskis.

Premjeros KALIGULA pristatymas
Spektaklis „Kaligula“./ R. Tenio nuotr.

Siekis ,,sugrįžti į save“

Režisierius A. Jankevičius trumpai nupasakojo spektaklio siužetą: ,,Tai imperija, turinti kitų valdomą imperatorių. Vieną dieną miršta tai, ką jis mylėjo – viena imperijos provincija, jo gimtinė. Tada jis pradeda emocines ir vidines reformas. Spektaklis yra bandymas pabėgti nuo to, kokį mane sukūrė aplinka ir siekis ,,sugrįžti į save“. Kaligulai sugrįžimas yra kaip šaltas dušas, nes jis tikėjosi ko kito…“, – intrigavo A. Jankevičius.

Jo manymu, atsakyti į klausimą kas aš, koks mano identitetas, kaip save opozicionuoti – labai svarbu. Ypač šiandieninėje situacijoje.

Premjeros KALIGULA pristatymas
Ant scenos matyti dail. L. Luišaitytės kurtos dekoracijos. Architektūriniai elementai – sąsaja su Romos imperija, yra ir šiandieninės imperijos interpretacijos simbolių – šonuose atkartota besišlapinančio Briuselio berniuko fontano skulptūra./ R. Tenio nuotr.

Nacionalinio Kauno dramos teatro vadovas E. Stancikas prisiminė rež. A. Jankevičius spektaklį ,,Šventė“, įkvėptą Juozo Grušo kūrinio ,,Trys paradoksinės novelės apie švarą“.

,,Spektaklyje ,,Šventė“ buvo pasakyta didelė tiesa, kuri daug ką šokiravo: kai nebemyli žmogaus – pradedi mylėti tautą, tėvynę, tada slepiesi už to. Šiandien tai šiurpina. Manau, spektaklis ,,Kaligula“ mąstančiam žmogui yra galimybė nuo meilės tėvynei po truputėlį per sunkumus ,,sugrįžti“ į meilę sau. O jei mylėsi save, mylėsi ir šalia esantįjį. Tai geras tėvynės kūrimo pamatas“, – įsitikinęs E. Stancikas.

Premjeros KALIGULA pristatymas
Spektaklis „Kaligula“./ R. Tenio nuotr.

Vaidmuo supurto ir pažadina

Pagrindinį vaidmenį ,,Kaliguloje“ atliekantis aktorius Saulius Čiučelis atviravo nežinantis, koks tiksliai yra Kaligula, tačiau žino, kokiu jį priverčia būti šis vaidmuo.

,,Kaligula“ mane pabudina, supurto iš vidaus, grąžina mano krašto, mano žemės, kurioje gimiau, atmintį. Primena mano tėvus, seserį, senelius, prosenelius, kurių nepažinau. Kartu leidžia pažinti, kas aš esu iš tikrųjų – tai svarbiausia šiame vaidmenyje“ (…) Spektaklis ragina: atpažink tave supantį pasaulį. Aš privalau būti aš. Kiekvienas žmogus turėtų perskaityti šią žinutę“, – įsitikinęs S. Čiučelis.

Premjeros KALIGULA pristatymas
Pagrindinio vaidmens atlikėjas S. Čiučelis./ R. Tenio nuotr.

Spektaklio pristatyme rašoma, kad viruso sukaustytas esamasis laikas pastato mus priešais veidrodį ir klausia – dėl ko esi, kas vyksta? ,,Vieni teigia, jog virusas – dievo žinutė, kiti – kad tai gamtos kerštas žmogaus ekspansijai ir nejautrai. Bet kokiu atveju režisierius Agnius Jankevičius dabartinį būvį apibūdina kaip pavojų įpročiams, didybei, merkantilizmui, ateičiai. Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklis „Kaligula“ meta iššūkį kasdienybei ir klausia – kas tu esi?“, – rašoma pranešime.

Premjeros KALIGULA pristatymas
Spektaklio „Kaligula“ ištrauka./ R. Tenio nuotr.

Spektaklio dailininkė – Laura Luišaitytė, videomenininkas – Rimas Sakalauskas.

Aktoriai: Saulius Čiučelis (Kaligula), Goda Petkutė, Deividas Breivė, Vaidas Maršalka, Martyna Gedvilaitė, Gintautas Bejeris, Tomas Erbrėderis, Edgaras Žemaitis, Pijus Narijauskas, Mantas Bendžius, Arnas Ašmonas, Artūras Sužiedėlis.

Spektaklio premjera vyks birželio 16, 17 ir 18 dienomis Nacionalinio Kauno dramos teatro Didžiojoje scenoje.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA