Prie Kauno savivaldybės susibūrę tėvai nepasiduoda: valdžia pasiruošusi dar ne vieną kiaulę pakišti – Kas vyksta Kaune

Prie Kauno savivaldybės susibūrę tėvai nepasiduoda: valdžia pasiruošusi dar ne vieną kiaulę pakišti

Protestas prieš mokinių testavimą
R. Tenio nuotr.

Vyriausybės sprendimą kontaktinį pradinukų ugdymą leisti tik sutikus vaikus testuoti dėl koronaviruso diskriminaciniu laikantys tėvai antradienį prie Kauno savivaldybės vėl laidojo pasirinkimo laisvę. Protesto akcijos dalyviai reikalauja, kad visiems moksleiviams būtų leista grįžti į mokyklas, o savo poziciją grindžia esą testų nepatikimumu, menku infekcijos pernešimu tarp vaikų ir palyginti prasta per atstumą organizuojamo ugdymo kokybe.

Antradienio vidurdienį prie savivaldybės pastato Laisvės alėjoje plazdėjo Lietuvos trispalvė ir Vytis – su pamatiniais valstybės simboliais tėvai stojo ginti savo pamatinių teisių, kurios, protestuotojų manymu, buvo pažeistos pandemijos akivaizdoje. Žmonės plojo Šiaulių merui Artūrui Visockui, kuris pareiškė į klases nepriklausomai nuo testavimo toliau eisiant visus pradinukus, ir ironiškai modami savivaldybės langams gėdino Visvaldą Matijošaitį.

Kauno vadovas pasišnekėti su tėvais neatėjo, o ir imti pavyzdžio iš Šiaulių mero, panašu, neketina. Išties sunkoka gali būti rasti bendrą kalbą su keliasdešimt akcijos dalyvių, kurių kai kurie garsiai skelbė, kad pandemijos nėra, virusas egzistuoja jau daug metų, o šalyje esanti situacija teneša didelius turtus neatskleistos konspiracijos organizatoriams. Tačiau pasisakymų būta ir racionalesnių.

Jaučiasi diskriminuojami

Prie protesto prisijungusi viena iš tėvų Rima Jasenauskienė teigė, kad Vyriausybės sprendimais dėl pradinukų testavimo yra varžomos piliečių pasirinkimo laisvės ir teisės, trypiama Konstitucija. Liūdniausia, anot moters, „kad diktatorių valdžia nusitaikė į mūsų vaikus“. Mat praėjusią savaitę savanorišku vadintas testavimas pradinukams virto privalomu testavimu 1-11 klasių mokiniams, jei savivaldybė turi pajėgumus visus ištestuoti, o jeigu neturi – mokyklos 5-11 klasių moksleiviams šiemet nebus atidarytos.

„Konservatoriai visada šaukdavo, kad švietimas jiems prioritetas, bet šiandien matome, kad prioritetas – augantys milijardai už reagentus testams, todėl ir turime buldozeriu stumiamus testavimus. Kol miniomis be testų galime rinktis maksimose ir akropoliuose, vaikai be testų į mokyklą neįleidžiami. Ar tai ne diskriminacija?“ – retoriškai klausė mama.

Ji įsitikinusi, kad po priverstinio testavimo laukia ir priverstiniai skiepai, nors tiek valdžia, tiek Nacionalinis visuomenės sveikatos centras pripažįsta, kad vakcinos nei nuo COVID-19 ligos, nei nuo jos pernešimo esą neapsaugo – akciją atidariusi protestuotoja čia nematė jokios logikos.

Protestas prieš mokinių testavimą
Anot protestuotojų, profilaktiškai testuoti moksleivius nėra jokio reikalo / R. Tenio nuotr.

„Medikai sako, kad iki trečdalio atliekamų testų gali būti klaidingai teigiami. Kai mokyklose buvo atliekamos pirmos apklausos dėl testavimo, tik maža dalis tėvelių pasisakė už. Vėliau, pajutus spaudimą iš mokyklų ir valdžios, procentas pradėjo augti. Be galo liūdna dėl Lietuvos vaikų, nes tėveliai „iškišo“ juos į mokyklas bet kokia kaina, pasirašydami leidimus eksperimentuoti su jų vaikais. Toliau – PGR testai ir dviejų savaičių saviizoliacija. Skaitykite, ką pasirašote, nes valdžia pasiruošusi jums dar ne vieną kiaulę pakišti“, – įspėjo R. Jasenauskienė.

Nepatenkintų tėvų poziciją ji argumentavo tuo, kad pagal statistiką Lietuvoje nė vienas vaikas nemirė nuo COVID-19 sukeltos ligos, o praserga mažieji esą lengvai ir nepriklauso rizikos grupei. Moters žiniomis, Švedijoje, Australijoje, Jungtinėje Karalystėje nuotolinis mokymas taikytas tik trumpą laikotarpį, nėra reikalavimų dėvėti kaukes, priverstinių testų, kiekvienas laisvas rinktis.

„To prašome ir mes visiems Lietuvos piliečiams. Bei reikalaujame grąžinti visus mokinius ir mokytojus į mokyklas be priverstinių eksperimentų“, – tikslus pagarsino R. Jasenauskienė.

Valstybę ruošiasi duoti į teismą

Moteris „Kas vyksta Kaune“ nurodė nesanti protesto organizatorė, tačiau patvirtino Lietuvos tėvų forumą ruošiant ieškinį valstybei dėl pradinukų testavimo tvarkos ir patikino, kad dokumentai bus teikiami.

„Tai bus didelio masto byla, per dieną tokie dalykai nepasiruošia. Ieškovas bus Lietuvos tėvų forumas, tačiau asociacija atstovaus visiems dėl šios situacijos nepatenkintiems tėvams“, – pridūrė pašnekovė.

Pasiteiravus, ar teisingas toks sukilimas sutikimą testuoti vaikus davusių tėvų ir jų atžalų atžvilgiu, moteris pažymėjo daug mokslininkų kalbant apie tai, kad testai yra nepatikimi.

„Man atrodo visiškas absurdas sutikti su šiuo testavimu, bet jei kažkas nori su tuo sutikti, gink Dieve neuždrausime. Tegul testuojasi, tegul skiepijasi eksperimentinėmis vakcinomis. Prašome teisės pasirinkti ir leidimo grįžti į mokyklas, kodėl esame spaudžiami ir vaikams nesuteikiamas normalus mokslas?

Vaikai tikrai nėra ta grupė, kurią reikėtų vakcinuoti ar testuoti ir tai sako mokslininkai, ne aš, kuri nesu specialistė šio reikalo. Tie mokslininkai, kurie neparankūs valstybei, yra negirdimi. Jeigu vaikai turi kažkokių simptomų, tėvai jų ir neveda į mokyklą – tai yra esminis dalykas. Nereikia kažko ieškoti tarp vaikų, kurie nei rizikos turi, nei perneša ligą, kaip sakė profesorius Kėvalas. Gal vadovaukimės mokslu, o ne Šimonyte, kurios paskutiniai ekspertai baigia išsibėgioti“, – nepasitikėjimą Vyriausybe rodė R. Jasenauskienė.

Viename paskutinių interviu, kovo viduryje publikuotame portale 15min, Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas prof. Rimantas Kėvalas nurodė, kad vaikai pirminiu COVID-19 infekcijos šaltiniu išties būna tik 2-3 proc. atvejų, bei teigė, jog mokyklų uždarymas yra neracionalus perteklinis reikalavimas, ypač mokiniams iki 12 metų amžiaus. Tiesa, nors, R. Kėvalo duomenimis, dauguma vaikų serga besimptome COVID-19 forma, profesorius nėra sakęs, kad moksleivių testuoti nereikia.

Teigia, kad pasirinkimas yra

Būrys protestuotojų prie Kauno savivaldybės pirmą kartą rinkosi prieš savaitę, kovo 26-ąją įsigaliojus naujai tvarkai dėl pradinukų testavimo ir nuotolinio bei mišraus ugdymo.

Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Eglė Andriuškienė portalui LRT.lt tuomet komentavo daugiau nei 70 proc. kauniečių tėvų sutikus, kad vaikai būtų testuojami kaupinių metodu. Tokį sutikimą turintys moksleiviai nuo praėjusios savaitės tęsia ugdymą kontaktiniu būdu, o kiti mokosi nuotoliu.

Pasak E. Andriuškienės, testavimas kaupinių metodu yra profilaktinis, nėra privalomas – tie kurie nesutinka, gali mokytis per atstumą. Testavimas yra būtinas tose savivaldybėse, kuriose susirgimų COVID-19 skaičius yra didesnis nei 200 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų. Statistikos departamento gegužės 3 d. duomenimis, Kauno mieste 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų tenka 637,3 naujų koronaviruso atvejų.

Naujausia sergamumo koronavirusu Kaune statistika / Kaunas.lt nuotr.

„Kas vyksta Kaune“ primena, kad mokyklose, kuriose kontaktinis ugdymas nebuvo atnaujintas, ne anksčiau kaip 48 val. prieš grįžtant į kontaktinį mokymą mobiliajame punkte ar kitoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje atliekamas antigeno testas visiems sutikusiems dalyvauti profilaktiniame tyrime mokiniams ir mokyklos darbuotojams.

Grįžus į ugdymo procesą kontaktiniu būdu, kaupinių PGR tyrimas mokiniams ir mokyklos darbuotojams atliekamas mokykloje periodiškai kas 4-7 dienas, o antigeno testas mokiniams ir mokyklos darbuotojams atliekamas mokykloje periodiškai kas 3-4 dienas.

Šią tvarką diskriminacine vadinantys tėvai piketus prie Kauno savivaldybės rengti žadėjo kiekvieną savaitę, kol į mokyklas bus leista grįžti visiems moksleiviams nepriklausomai nuo to, testuojami jie ar ne.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA