Buvusiuose Kauno buities namuose „Juzė“ įsisuko ekskavatoriai – Kas vyksta Kaune

Buvusiuose Kauno buities namuose „Juzė“ įsisuko ekskavatoriai

R. Tenio nuotr.

Ilgą laiką purvinais langais į Savanorių prospektą žvelgusiame „Juzės“ pastate pro griaunamas sienas papūtė permainų vėjas. Tarybinių laikų daugiafunkcio paslaugų komplekso salėse mados demonstruojamos nebebus – pertvarkius statinį, čia ketinama įrengti gydymo paskirties patalpas ir viešbutį. Tiesa, kada bus baigti darbai ir kas būtent įsikurs atnaujintame pastate, kol kas neatskleidžiama.

Klinika su viešbučiu ir erdvia aikštele

Kaip nurodoma studijos „Nežinomi architektai“ parengtuose ir pernai rugsėjį savivaldybės patvirtintuose projektiniuose pasiūlymuose, Savanorių pr. 225 pastatas bus rekonstruojamas jo paskirtį keičiant į gydymo su administracinėmis patalpomis, taip pat numatyta formuoti viešbučių paskirties pastatą bei statyti naują automobilių saugyklą.

Užstačius penktą aukštą, palei Savanorių prospektą išsidėsčiusiame korpuse ketinama įrengti plastinės chirurgijos kliniką – čia būtų teikiamos gydytojų konsultacijos, gydomųjų procedūrų ir reabilitacijos paslaugos.

Prospektui statmename dviejų aukštų korpuse, kuris jau žioji kiaurai išgriautomis sienomis, planuojama įkurdinti klinikos pacientams skirtą šešių kambarių viešbutį su susitikimų patalpomis ir administracija pirmame aukšte. Atnaujintos „Juzės“ fasadų apdailai numatoma naudoti klinkerines plyteles ir aliuminio kompozito plokštes.

„Juzės“ vietoje projektuojamas gydymo paskirties pastatas su viešbučiu / „Nežinomi architektai“ nuotr.

Tuo metu kieme projektuojama požeminė automobilių saugykla su eksploatuojamu stogu, skirtu parkavimui, ir įvažiavimu iš A. ir J. Vokietaičių gatvės. Suplanuotos 107 automobilių stovėjimo vietos, kurių 43 požeminėje saugykloje ir 64 antžeminėje aikštelėje. Projektiniuose pasiūlymuose pateikiamais duomenimis, bendras rekonstruoto pastato plotas sumažėtų nuo 7653 iki 6600 kv. m.

Beje, nors pastatas vertingų savybių neturi, kieme ant seniai neveikiančio fontanėlio prisėdusi bronzinė Juozo Ruzgo skulptūra „Skalbėja“ (1978 m.), kuri dar 1993 m. įrašyta į Kultūros vertybių registrą. Rekonstruojant „Juzę“, kūrinį numatyta išsaugoti nepažeidžiant jo apžvelgiamumo.

Daugiau aiškumo žada rudenį

Pastatą valdančios ir projektą vystančios bendrovės „Kauno buities namai“ vadovas Linas Sologubas šiuo metu atliekamų darbų ir tolesnio objekto naudojimo plačiai nekomentavo.

„Vyksta pastato remontas. Darbai nebus labai greiti, vyks iš lėto, kol kas nežinoma, kada baigsime rekonstrukciją, situacija neaiški“, – lakoniškai „Kas vyksta Kaune“ dėstė L. Sologubas.

Jis patvirtino, kad rekonstruotas pastatas bus gydymo paskirties, tačiau neįvardijo, kas galėtų tapti įstaigos valdytoju – rodosi, galutinio susitarimo dėl atnaujinamo statinio operatoriaus dar nėra. „Kauno buities namų“ vadovo manymu, daugiau žinių dėl pastato ateities bus rudenį.

Pradėtas griauti Juzės pastatas
Rytiniame korpuse, kur bus įrengtas viešbutis, išgriautos visos pertvaros / R. Tenio nuotr.

„Kas vyksta Kaune“ primena, kad 2017-aisiais sklido kalbos „Juzėje“ ketinant įsikurti kliniką „Grožio chirurgija“. Vienas iš klinikos bendrasavininkų chirurgas Vygintas Kaikaris tąkart portalo žurnalistams nurodė, kad įstaiga ieško erdvesnių patalpų, bet neigė buvus konkrečius susitarimus su „Juzės“ savininkais.

Posūkį „Grožio chirurgijos“ planuose galėjo lemti smūgį reputacijai sudavusi daugiau nei 20 tūkst. pacientų duomenų vagystė. Kibernetiniai įsilaužėliai grasino parduoti duomenis ir šantažavo kliniką sumokėti už juos išpirką. 2019-ųjų lapkritį „Grožio chirurgija“ pakeitė pavadinimą į UAB „Colagena“ ir kaip juridinis vienetas gyvuoja toliau.

Išsiskyrė požemine slėptuve

Keturių aukštų, 250 vietų buitinio gyventojų aptarnavimo kompleksas Savanorių (tuomet Raudonosios Armijos) prospekte atidarytas 1975 m. Paslaugų centras „Juze“ pramintas dėl siuvėjo su milžiniškomis žirklėmis iškabos, kurią 1978 m. iš vario skardos taip pat sukūrė J. Ruzgas.

Kauno buities namai „Juzė“ apie 1975 m. / KAVB nuotr., „Kas vyksta Kaune“ montažas

Rūmai priklausė Kauno miesto buities tarnybos įmonių ir organizacijų susivienijimui „Aušra“, „Juzėje“ veikė kirpyklos ir grožio salonai, siuvyklos, drabužių, indų ir turistinio inventoriaus nuomos punktas. Po privatizacijos, 1994 m. kompleksas perėjo į UAB „Kauno buities namai“ rankas, o nuo to laiko rimtesnio remonto nemačiusiame pastate nuomininkų palaipsniui mažėjo.

Įdomu, kad statinio rūsyje, 5 m po žeme, įrengta 690 kv. m ploto civilinės saugos slėptuvė, turėjusi talpinti 250 žmonių. Pasak Karo paveldo centro direktoriaus Vladimiro Orlovo, tai buvo standartinė slaptavietė, tačiau šalia esantis telefoninis komutatorius leisdavo ją naudoti kaip slėptuvę vadovaujantiems asmenims. Nepriklausomybės metais šią slaptavietę pertvarkius į vadavietę, patalpa galėjo talpinti iki 50 žmonių – svarbiausių savivaldybės vadovų.

Slėptuvė „Juzės“ rūsyje

L. Sologubas yra vienas įmonės „Soliris“ akcininkų, su broliu Ryčiu taip pat investavęs į žemės ūkio bendrovę „Tetirvinai“. 2018 m. L. Sologubo vadovaujama kompanija „SLR Group“ įsigijo Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto pastatą Kęstučio gatvėje.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA