Naujoji koronaviruso atmaina, kaip nurodo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, nustatyta devyniose savivaldybėse. Manoma, kad ji išplito iš vieno šaltinio.
„Dabar turime žinių, kad ši atmaina jau yra pastebėta Vilniuje, Kaune, Jonavoje, Šakiuose, Anykščiuose, Kėdainiuose, Kazlų Rūdoje, Širvintose ir Šilutėje. Kur tiksliai įvežta buvo, kokių renginių, susitikimų metu platinta, mes šito nežinome, žinome tik faktą, kad tai yra vieno įvežimo į Lietuvą atvejai ir kad jie yra epidemiologiškai susiję“, – spaudos konferencijoje trečiadienį sakė ministras.
Ministras sakė negalintis pasakyti, kada tiksliai jis asmeniškai buvo informuotas apie naująją atmainą, tačiau teigė, kad buvo tarp pirmųjų sužinojusių, bet tai tikrai buvo anksčiau nei ši savaitė.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras BNS antradienį informavo, jog duomenys apie įtariamą pavojingą mutaciją gauti balandžio 9 dieną. Tuomet pranešta apie keliolikos anykštėnų užsikrėtimą.
„Anykščių rajono savivaldybė padidino testavimo apimtis, vien per paskutines septynias dienas buvo testuota beveik 11 proc. visos Anykščių populiacijos. Taip pat buvo sustiprintas policijos pareigūnų budrumas, sustiprinta saviizoliacijoje esančių asmenų kontrolė, vyko mobilios komandos į protrūkių vietas“, – sakė ministras.
A. Dulkys teigė, jog informacija tarp institucijų ir organizacijų keliauja lėtai, todėl žinia apie naująją atmainą galėjo laiku nepasiekti visų suinteresuotų pusių, tačiau jo vertinimu, Anykščiai į žinią apie naują atmainą reagavo operatyviai ir gyventojus informavo.
Premjerė Ingrida Šimonytė sakė, kad viruso mutacijos – neišvengiamos, tačiau ragino, nepaisant to, skiepytis: „Su šia mutacija, žinoma, bus dirbama kaip ir su kitomis, bet tai, kad jos atsiranda, matyt, nereikėtų stebėtis. Svarbu, kad rizika būtų adekvačiai vertinama.“
Antradienį Nacionalinis visuomenės sveikatos centras informavo, kad Anykščiuose nustatyti 35 koronaviruso atvejai, priskiriami iki šiol Lietuvoje nenustatytai atmainai. Mokslininkų teigimu, ši atmaina yra panaši į iš Brazilijos ir Pietų Afrikos Respublikos kilusias atmainas bei pasižymi didesniu atsparumu vakcinoms.
Lietuvoje iki šiol aptiktos dvi pavojų keliančiomis laikomos atmainos, nustatyti 1646 susirgimai britiškąja bei 10 iš Pietų Afrikos kilusia atmaina.