Savivaldybės volas stoja – projektui nepritarta dėl fundamentalaus trūkumo – Kas vyksta Kaune

Savivaldybės volas stoja – projektui nepritarta dėl fundamentalaus trūkumo

Paskutiniai Nemuno krantinės gatvės projektiniai pasiūlymai / Kaunas.lt nuotr.

Trečiadienio popietę Kauno regioninei architektūros tarybai (RAT) savivaldybės iniciatyva vėl pateiktas svarstyti Nemuno krantinės gatvės rekonstrukcijos projektas. Naujas planavimo ir diskusijų ciklas prasidėjo balandžio pradžioje paaiškėjus, kad „Kauno tiltų“ parengtiems projektiniams pasiūlymams nepritarta. Tiesa, šiandien konkrečių komentarų architektai neturėjo – nutarė laukti, kol sprendiniai bus perdaryti iš esmės.

Atsižvelgė tik po antros pasipriešinimo bangos

Kauno RAT pirmininkas Mantas Michaliunjo pradėdamas posėdį pastebėjo, kad Nemuno krantinės Žemuosiuose Šančiuose rekonstravimas svarstomas pakartotinai. Į trečiadienio posėdį kviesti Kauno savivaldybės administracijos atstovai, tačiau Miesto planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas esą informavo, kad dėl sveikatos būklės dalyvauti negalės.

Kaip įvardijo M. Michaliunjo, neigiama išvada „Infostatyboje“ balandžio 8 d. pateikta dėl to, kad projektas neturėjo architektūrinės dalies. Planuojama rekonstrukcija Kauno RAT jau svarstyta 2019 m., išvados priimtos bendru sutarimu, o viena iš pastabų buvo, kad projektui privaloma architektūrinė dalis. Visgi tąkart į architektų išvadas esą neatsižvelgta – savivaldybė trumpino gatvę, bet iš esmės pergalvoti projektą nusprendė tik dabar.

„Ketinama parengti architektūrinę dalį, kuri bus iš pradžių pateikta Kauno RAT ir tada viešinama visuomenei. Iki tol galėtume pateikti pastebėjimus iš architektūrinės pusės. Projekto apimtis sumažinta, bet jo esmė nepasikeitusi. Svarstymą siūlau atidėti, kol bus parengta rekonstrukcijos architektūrinė dalis“, – nedaugžodžiavo M. Michaliunjo.

Kauno RAT narys Linas Tuleikis sutiko, kad tikslinga atidėti sprendimą ir palaukti atnaujinto projekto. Architektas pridūrė, kad turės būti atlikti tyrimai, parodyta kranto apsaugos juosta, kuri dabar brėžiniuose nerodoma ir neaišku, ar gatvė projektuojame joje, kas yra draudžiama. „Tie dalykai turės atsirasti ir bendruoju planu turės būti vadovaujamasi ne selektyviai, o jo visuma“, – pabrėžė L. Tuleikis.

Iš savivaldybės pinigų neprašo

Šančiškiams teisiniuose reikaluose atstovaujantis advokatas Saulius Dambrauskas pažymėjo savivaldybę susirašinėjimuose aiškinus, kad architektūrinė dalis projektui nėra reikalinga, nors RAT nurodo, kad jos reikia. Čia teisininkas įžvelgė Kauno valdžios veiksmų nenuoseklumą ir atkreipė dėmesį į pačios bendruomenės pradėtą iniciatyvą.

„Svarbu, kad bendruomenė parengusi dar vieną dokumentą – savarankišką planavimo ir projektavimo iniciatyvą. Iš savivaldybės gautuose atsakymuose yra du elementai: bendruomenės iniciatyvai pritarta, kas yra gerai, o antru punktu nurodoma, kad miestas neturi lėšų tai iniciatyvai finansuoti“, – komunikaciją komentavo S. Dambrauskas.

Advokatas tvirtino, jog finansavimo šančiškiai ir neprašė – ieškos patys, juolab, kad bendruomenė yra laimėjusi vieną europinį projektą, kuriame įtraukti krantinės sprendiniai. „Manau, galėtume pasitelkti žymiai platesnį architektų bendruomenės ratą ir tikiuosi, kad įsigilinę priimsite sprendimą“, – galiausiai išvysti kompleksišką projektą vylėsi S. Dambrauskas.

Kaltina klaidinimu ir demokratijos stygiumi

Žemųjų Šančių bendruomenės pirmininkė Vita Gelūnienė dėstė, kad po pirmo kreipimosi į Kauno RAT 2019 m., nuosekliai bandyta užmegzti kontaktą su savivaldybe – rašyti laiškai, prašyta susitikti, bendradarbiauti.

„Žinojome, kad projektas bus vystomas ir norėjome prisidėti. Kai kurie vietos gyventojai yra ekspertai ir, mūsų nuomone, geriausiai žino, kas reikalinga šiai teritorijai. Tačiau į mūsų prašymus atsižvelgta nebuvo“, – trumpai projektuojamos rekonstrukcijos eigą nupasakojo V. Gelūnienė.

Anot jos, dar ir skleista klaidinga informacija, teigta, kad projektas nėra vystomas, o galiausiai paviešinti nauji pasiūlymai. V. Gelūnienės požiūriu, šitaip buvo pažeisti pamatiniai savivaldos principai ir kilo grėsmė demokratiniams procesams, mat planai nederinti su visuomene, projektas tenkino tik valdžios interesą, tuo metu gyventojai esą nedalyvavo ruošiant gatvės rekonstrukcijos sprendinius.

Grįžta prie rekonstrukcijos koregavimo

Kauno savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas Aloyzas Pakalniškis portalui pateiktame trumpame komentare patikino, kad Nemuno krantinės prieigų sutvarkymas yra visam Kaunui svarbus projektas, kurio tikrai nėra tikslo „stumti buldozeriu“.

„Dar kartą atsižvelgėme į viešojo svarstymo metu pateiktas bendruomenės įžvalgas, todėl grįžtame prie projektinių pasiūlymų koregavimo“, – rekonstrukcijos pristabdymą patvirtino A. Pakalniškis.

Nemuno krantinės atnaujinimas viešai pristatytas kovo 23 d. – penkias valandas trukęs svarstymas, kuriame į klausimus atsakinėjo A. Pakalniškis ir „Kauno tiltų“ Projektavimo skyriaus vadovė Rita Nagelienė, tikriausiai, buvo vienas ilgiausių miesto istorijoje.

Protesto akcija prie savivaldybės

Pastarosiomis savaitėmis rodydami nepritarimą valdžios planams, šančiškiai surengė ne vieną protesto akciją. Iš pradžių gatvės ribas žymėjo krantinėje ir „paklojo“ improvizuotą asfaltą, kiek vėliau du kartus prie savivaldybės pastato Laisvės alėjoje braižė iškirsti planuojamų medžių „kapines“, mušė būgnais ir kėlė transparantus, dažė naikinti numatytus medžius prie upės.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.