Trečiadienį Laisvės alėja pro Kauno savivaldybės pastatą žygiavusi moteris iš nuostabos net atsisėdo. Nuo kalėdinio laikotarpio čia stovėję ir žibėję kėniai iškirsti, liko tik maišai su kyšančiais stabarais. Skaitytojos manymu, kauniečiai mielai būtų priglaudę medelius, tuo metu savivaldybė aiškina, kad jų persodinti nebuvo įmanoma.
Būtų norėjusi pagražinti savo balkoną
„Kas vyksta Kaune“ paskambinusią moterį iškirstų eglučių (teisingumo dėlei reikia pažymėti, kad tai buvo kėniai) reginys pribloškė – pašnekovė svarstė, ar nebuvo galima medžių palikti kitiems metams. Arba paskelbti ir atiduoti žmonėms, kurie esą pasiimtų pasistatyti balkone, po langais pasisodintų, kad kitąmet nereikėtų pirkti.
„Prieš Naujuosius kalba apie tai, kad saugokime gamtą… Mūsų žodžiai su darbais susikerta. Dabar palikti tie stagarai. Emociškai aš apstulbusi. Vietoje to, kad geraširdiškai atiduotų, žmonės džiaugtųsi, per karantiną pavasarėjant patirtų geras emocijas, visas tas grožybes nužudė ir, turbūt, sumetė į skiedras, mulčią ar panašiai. Neturiu žodžių“, – dėstė kaunietė, svarsčiusi, kiek miestui kainavo trumpalaikis papuošimas.
Beje, į šį klausimą atsakyti visai paprasta. Pagal 2020 m. lapkričio 25 d. Kauno savivaldybės ir bendrovės „Josvainių gėlės“ sudarytą viešojo pirkimo sutartį, įmonė už 6000 eurų su PVM įsipareigojo pristatyti, pastatyti ir papuošti 110 įvairaus aukščio kėnių su tvirtinimo komplektais.
„Nemanau, kad tai geras pavyzdys, negali būti taip, kad vieną kalbu, kitą darau, o trečią galvoju. Mielai pasiimčiau tą eglutę, kažkokiais būdais atsitempčiau į balkoną, auginčiau, pasipuoščiau kitą ir dar kitą žiemą. Manau, toks žmogus atsirastų ne vienas“, – užbaigė skaitytoja, tačiau savivaldybė netrukus paaiškino, kad toks scenarijus nebūtų įmanomas.
Medžiai sustatyti jau nukirsti
Kaip „Kas vyksta Kaune“ pateiktame komentare nurodė savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Radeta Savickienė, kėniai buvo kirsti, tik dekoratyviai įtvirtinti vazonuose ir susmeigti į žemę, kad tvirčiau laikytųsi.
„Kėniai išvežti, kad greičiau nutirptų sniegas ir atšiltų žemė, kurioje „slepiasi“ gėlių svogūnėliai. Medeliai išvežti utilizuoti į Petrašiūnų katilinę“, – sakė R. Savickienė.
Anot jos, turint omeny, kad tai buvo kirsti kėniai, puošę miestą visus tris mėnesius, apie jų dalijimą gyventojams nesvarstyta. Kaip ir bet kuriuose namuose, pasibaigus švenčių periodui, medžius belieka utilizuoti.
Kėnių nukirtimo ir išvežimo paslauga miestui, R. Savickienės teigimu, nieko nekainavo, kadangi ją suteikė savivaldybės įmonė „Kauno gatvių apšvietimas“. Nors teisinga sakyti, kad atskirai už medžių utilizavimą apmokėti nereikėjo, miestiečių apšvietai verta pridurti, jog minėta bendrovė pagal 2018-aisiais trejiems metams sudarytas sutartis, kurių bendra vertė – apie 7,9 mln. eurų, prižiūri želdinius visame mieste.
Praėjusio sezono puošmenoms – laimingesnė baigtis
„Kas vyksta Kaune“ susisiekus su „Josvainių gėlių“ direktore Irena Marmiene, ši patikslino, kad prie savivaldybės buvo sustatyti daniški kėniai, kurie Lietuvoje apskritai neauga.
„Kitas dalykas, jie be šaknų, jau buvo nukirsti. Tiesiog padarėme tokią konstrukciją – prikalėme kamienus prie kryžiumi sudėtų pagaliukų, kad medžius įtvirtintume ir jie negriuvinėtų. Šitie augalai tiesiog yra gražūs, jie auginami Danijoje specialiai kirtimui ir Kalėdoms vežami į Lietuvą“, – kalbėjo I. Marmienė.
Pasiteiravus, kaip negyvi medžiai kelis mėnesius išstovėjo žaliu apdaru, ji paaiškino šią medžių rūšį spyglių tiesiog nemetant, net kambary juos būnant labai ilgai.
„Eglutės spyglius numeta, o jeigu Kalėdoms namuose papuošite kėnį, kokį pastatysite, tokį išmesite lauk, tik negyvą. Lietuvoje auga paprastesni kėniai, bet jie nėra dekoratyvūs. <...> 2019-aisiais prie savivaldybės pastatytos sidabrinės eglės, kurios turėjo šaknų sistemą. Jos buvo persodintos įvairiose miesto vietose, atiduotos vaikų darželiams, seniūnijoms, žmonėms“, – ano žiemos sezono papuošimų skirtumą įvardijo „Josvainių gėlių“ direktorė.
Sidabrinės eglutės prie Kauno savivaldybės 2019 m.
Beje, ir 2020 m. lapkričio pirmoje pusėje savivaldybė su įmone buvo sudariusi sutartį dėl 110 sidabrinių eglučių, tik kiek vėliau dėl neaiškių priežasčių, bet, kaip matome, su mažiau ekologiškomis pasekmėmis eglės sutartyje buvo pakeistos į tą patį skaičių kėnių. Pasak I. Marmienės, šis pakeitimas atliktas savivaldybės iniciatyva.
Tuo metu R. Savickienė nurodė, kad pavasarį klombose priešais savivaldybės pastatą tradiciškai sužydės gėlės: tulpės, hiacintai, narcizai ir kitos. „Neabejojame, kad praeivių dėmesį nuolat traukiantys vaizdingi želdynai šiose klombose ir toliau puoš reprezentacinę miesto erdvę atgijusioje Laisvės alėjoje“, – sakė Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja.