Ekspertai karantiną siūlo tęsti, bet pokyčių galime sulaukti dar šią savaitę | Kas vyksta Kaune

Ekspertai karantiną siūlo tęsti, bet pokyčių galime sulaukti dar šią savaitę

Kas vyksta Kaune, DELFI 2021/01/26 14:49
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Ekspertų taryba, įvertinusi epidemiologinę šalies situaciją, konstatuoja, kad iki šiol Ekspertų tarybos siūlytos ir Vyriausybės įgyvendintos epidemijos valdymo priemonės duoda teigiamą rezultatą, tačiau tęsti karantiną būtina. Visgi, jau ruošiamas ir labai detalus karantino atlaisvinimų planas.

Kaip rašoma Vyriausybės pranešime žiniasklaidai, palyginti su antrosios COVID-19 bangos maksimumu, sumažėjo naujų COVID-19 atvejų (7 parų vidurkis sumažėjo nuo 3 065 iki 935) ir savaitės mirčių (nuo 322 iki 186) skaičius, gerėja asmens sveikatos priežiūros įstaigų situacija (maksimalus COVID-19 pacientų skaičius ligoninėse sumažėjo nuo 2 571 iki 1 689).

Jau vakcinuota dauguma pirmojo prioriteto asmenų: asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų COVID-19 imuniteto lygis šiuo metu viršijo vidutiniškai 80 %, slaugos ir globos institucijų personalo – 70 %.

COVID-19 kelia iššūkius

Ekspertai pažymi, kad nors situacija šalyje gerėja, COVID-19 pandemija ir toliau kelia milžiniškus iššūkius: kaimyninėse Europos valstybėse plinta naujos viruso atmainos B.1.1.7, B.1.351, P.1. Iki šiol nevisiškai žinoma šių atmainų įtaka vakcinų ir taikomo gydymo efektyvumui. Preliminarūs tyrimai rodo spartesnį naujų atmainų plitimą ir vyravimą vis naujose teritorijose.

Kol kas šalyje neįdiegta efektyvi izoliacijos, testavimo, atsekimo ir protrūkių (židinių) suvaldymo sistema, kuri užtikrintų saugų išėjimą iš karantino.

Dėl sutrikusio vakcinų tiekimo šalies gyventojų vakcinacija bei atsparumas COVID-19 didės lėčiau nei planuota.

Ekspertų tarybos siūlymai

Ekspertai siūlo toliau tęsti karantino priemones, kol pandemijos kontrolę galės perimti veikianti izoliacijos, testavimo, atsekimo ir židinių suvaldymo sistema ir kol atvejų skaičius tvariai pasieks < 200 per 7 dienas, o teigiamų PGR testų dalis sudarys ne daugiau kaip 5 %.

Siekiant nerimą keliančių viruso padermių plitimo prevencijos, pradėti į Lietuvą oro ir vandens transportu atvykstančių COVID-19 imuniteto neturinčių asmenų testavimą (PGR arba greitaisiais antigenų testais) oro uostų / pasienio teritorijoje.

Atlikus testą turėtų būti taikoma saviizoliacija 14 parų, sudarant galimybę atlikti PGR testą 7-ą izoliacijos parą ir, jei atsakymas neigiamas, sutrumpinti izoliaciją.

Atvykę į šalies teritoriją asmenys, kuriems oro uosto ar pasienio teritorijoje bus nustatytas teigiamas PGR ar greitasis antigeno testas, turėtų būti nukreipti izoliuotis į viešbučius ar kitą apgyvendinimo vietą, kurioje bus išvengta kontakto su sveikais asmenimis.

Taip pat šiuo metu atsilaisvinusius PGR testavimo pajėgumus nedelsiant siųsti maksimaliai prevenciškai testuoti ugdymo institucijų ir gesinti židinių. Sisteminti COVID-19 duomenis, Valstybės duomenų valdysenos informacinėje sistemoje (VDV IS) kaupiant COVID-19 laboratorijų metaduomenis ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenis apie COVID-19 židinius.

Atsižvelgiant į ugdymo institucijų svarbą valstybės raidai, ankstinti pedagogų vakcinaciją kartu su amžiaus rizikos grupės asmenimis.

Ekspertų taryba numatė tolesnius COVID-19 valdymo veiklos prioritetus: visuomenės sveikatos veiklos pertvarka (izoliacijos, testavimo, atsekimo ir protrūkių (židinių) suvaldymo sistema), ugdymo ir verslo institucijų veiklos atnaujinimas, vakcinacijos stebėsena, asmens sveikatos priežiūros įstaigų veikla, COVID-19 duomenų sisteminimas ir atvėrimas.

Karantino pokyčiai galimi ir šią savaitę

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Visuomenės sveikatos fakulteto dekanė, ekspertų tarybos narė Ramunė Kalėdienė Delfi sakė, kad susitikime buvo aptarta visa eilė klausimų.

„Aptarinėjome sienų kontrolės klausimus, sekoskaitos, mutacijas. Taip pat verslo atlaisvinimo kai kuriuos klausimus, bet dėl jų diskusija ir vyksta labiausiai. Aptarėme ir testavimo poreikį, ypač ugdymo įstaigų darbuotojų ir moksleivių“, – sakė R. Kalėdienė.

Anot jos, daugiausiai klausimų dabar kelia ugdymo įstaigų atidarymas.

„Daugiausiai diskusijų kelia ugdymo įstaigų atidarymas, kaip jis galėtų vykti. Nes matome dabar protrūkius ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose, tai tai kelia didelį nerimą. Suprasdami, kad vis tiek reikia judėti kažkaip link ribojimų atlaisvinimo, labai daug keliame klausimų, kaip tas bus daroma“, – teigė profesorė.

Paklausta, ar pokyčių galima tikėtis tik kitą savaitę, R. Kalėdienė sakė, kad ir šią savaitę Vyriausybė priims „kai kuriuos sprendimus“.

„Kad ir šią savaitę ko gero Vyriausybė priims kai kuriuos sprendimus, kiek man yra žinoma. Bet tikrai negaliu atsakyti už Vyriausybę“, – aiškino pašnekovė.

Ji priminė, kad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) artimiausiomis dienomis žada parengti ir paskelbti labai detalų atlaisvinimo planą.

„Tai mes kaip ekspertai teikiame savo įžvalgas. Bet koks bus sprendimas priimtas priklauso nuo labai daugelio aspektų“, – teigė R. Kalėdienė.

Vertindama epidemiologinę situaciją šalyje LSMU profesorė sakė, kad atvejų mažėjimo pagreitis lėtėja. Nemažoje dalyje šalies savivaldybių situacija šiek tiek pablogėjusi.

„Tai toks nerimą keliantis ženklas. Bet bendra tendencija vis tiek išlieka gera. Tikiuosi, kad mes jei ir toliau taip laikysimės, taip seksime tuos ribojimus, per daug neatlaisvinsime įvairių sričių verslo ir kitų, tai judėsime palankia linkme“, – Delfi sakė profesorė R. Kalėdienė.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA