A. Širinskienė apie „trikojų“ panaudojimą judėjimo ribojimui: sprendimas prasilenkia su žmogaus teisėmis – Kas vyksta Kaune

A. Širinskienė apie „trikojų“ panaudojimą judėjimo ribojimui: sprendimas prasilenkia su žmogaus teisėmis

ELTA 2020/12/16 15:39
R. Tenio ir DELFI nuotr. / "Kas vyksta Kaune" montažas

Seimo narė „valstietė“ Agnė Širinskienė teigia, kad valdančiųjų sprendimas panaudoti trikojus, norint užtikrinti judėjimo ribojimus tarp savivaldybių, prasilenkia su žmogaus teisėmis. Pasak jos, „trikojai“ skirti automobilių greičiui matuoti, o ne rinkti žmonių judėjimo duomenis. Pasak Seimo narės, tokios sekimo priemonės naudojamos tik Rytų valstybėse, pavyzdžiui, Kinijoje ar Šiaurės Korėjoje.

Antradienį policijos generalinis komisaras Renatas Požėla teigė, kad, norint užtikrinti judėjimo ribojimus tarp savivaldybių, bus įrengti blokavimo postai savivaldybių centruose. Anot jo, prie kitų savivaldybių ribų bus statomi „trikojai“ bei vaizdo fiksavimo sistemos.

A. Širinskienė teigia, kad tai yra perteklinis duomenų rinkimas. Anot jos, „trikojų“ užfiksuoti duomenys pateks į duomenų bazes ir galės būti saugomi.

„Man teko dirbti prie „trikojų“ sistemos. Jie nebuvo skirti žmonių sekimui. Jų paskirtis yra kelių eismo taisyklių pažeidimų fiksavimui. Jie gali fiksuoti automobilius, kurie viršijo greitį. Man tikrai didelę nuostabą kelia, kad jie gali fiksuoti žmonių judėjimą savivaldybių ribose, tiesiog stebint, kaip žmogus juda.

Kaip suprantu iš Požėlos pasisakymų, bus sekami žmonės visuotinai, tikrinant ir nustatant jų gyvenamąją vietą savivaldybėje, sulyginant su duomenimis su savivaldybe, kurioje stovi „trikojis“. Tai tokiai masinei sekimo sistemai „trikojai“ niekada nebuvo skirti ir primenu, paprastai žmonių teisių ribojimus turi numatyti įstatymas“, – Eltai sakė A. Širinskienė.

Seimo narė teigė, kad valdantieji priėmė sprendimus, neįvertinus policijos pajėgumų.

„Aš suprantu, kad valdančiųjų sprendimas apriboti tokio masto judėjimą buvo įvestas neįvertinus policijos pajėgumų. Tai tokių pajėgumų tikrai nėra. Dabar bandoma desperatiškai surasti kokias nors priemones, kurios padėtų tuos neproporcingus sprendimus įgyvendinti. Mano galva, vis dėlto reikėtų žiūrėti į žmogaus teisių pusę kruopščiau, nes šiuo atveju mes labai netoli atsiliekame nuo Kinijos ar Šiaurės Korėjos, kurie irgi stebi savo piliečius pasislėpę krūmuose su tokia įranga. Man tas nėra normalu“, – sakė ji.

Taip pat A. Širinskeinė teigia, kad „trikojų“ panaudojimas reguliuojant žmonių srautus tarp savivaldybių prasilenkia su žmogaus teisėmis. Parlamentarė ragina valdančiuosius labiau pasitikėti Lietuvos piliečiais.

Policijos kontrolės postas Kaune karantino metu

„Šiuo atveju, aš tikrai manau, kad čia prasilenkta su žmogaus teisėmis, nes demokratinėse valstybėse to nėra. Tokios sekimo sistemos galbūt yra Kinijoje, Šiaurės Korėjoje. Lietuvoje mes turėtume daugiau pasitikėti žmonėmis. Taip, aš suprantu tuos fizinius patikros punktus, kurie tokio masto ribojimams yra reikalingi. Dabar paslapčia, kažkur statys krūmuose įrenginį ir dar su juo fiksuos žmonių judėjimą.

Po švenčių Lietuvos piliečiai sulauks tikrai įdomių laiškų, nes „trikojai“ laiškus generuoja automatiškai ir prašys žmonių pasiaiškinti ir atsiminti, kokiu tikslu ir pas ką asmuo važiavo, ir pateikti dokumentus. „Trikojai“ niekada nebuvo naudojami masiniam žmonių sekimui. Dabar įvyko interpretavimas, kad galima juos naudoti sekimui. Aš tikrai matau labai didelę grėsmę žmonių teisėms ir ateityje“, – Eltai sakė A. Širinskienė.

Primename, kad tikrinant, kaip gyventojai laikosi draudimo vykti į kitas savivaldybes, pareigūnai pasitelks trikojus, vaizdo kameras bei įrengs blokavimo postus savivaldybių centruose.

„Akcentas bus šis savaitgalis, kalėdinis ir naujametis laikotarpis, kai prie sustiprintų policijos pajėgumų bus įrengti blokpostai. Postai bus įrengiami prie įvažiavimo į savivaldybių centrus. Visose kitose teritorijose mes šios priemonės neplanuojame naudoti. Bus taikomos kitos viešos ir neviešos priemonės. Priemonės bus naudojamos tik įstatymo nustatyta tvarka.

Tai ir vaizdo fiksavimo sistemos ir netgi tie patys trikojai gali būti naudojami kaip viena iš papildomų priemonių. Pavyzdžiui, asmuo, gavęs dokumentą dėl greičio viršijimo, gali susilaukti klausimų, kodėl jis būtent važiavo ir kirto vieną ar kitą savivaldybės ribą. Tai policijos galimybės tikrai plačios užkardyti ir identifikuoti pažeidimus“, – antradienį sakė R. Požėla.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.