Yra didelė tikimybė, kad koronavirusu užsikrėtė visi privačių globos namų „Klaipėdos hospisas“ globotiniai, sako Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) vadovas Vinsas Janušonis.
Pasak jo, neužsikrėtę aštuoni „Klaipėdos hospiso“ globotiniai pakartotinai dar nėra tikrinti.
„Dabar jie pakartotinai netikrinti, juos dar reikėtų tikrinti. Bet kadangi jie gulėjo vienose palatose, išskyrus vieną, kuris gulėjo vienutėje, tai tikimybė, kad jie visi užsikrėtę, yra labai didelė“, – Klaipėdos savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos posėdyje sakė V. Janušonis.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Klaipėdos departamento direktorius Raimundas Grigaliūnas sako, kad bus siekiama, jog būtų izoliuoti globotiniai, kuriems koronaviruso testas buvo neigiamas.
„Pirmas dalykas, reikia pagal galimybes izoliuoti tuos žmones, kuriems yra neigiamas atsakymas. Jų vakar turėjome aštuonis. Labai svarbu yra srautai, taip pat turi būti suformuota komanda žmonių, kurie nėra buvę kontakte ir kurių tyrimas yra neigiamas“, – sakė R. Grigaliūnas.
Pasak jo, yra prašoma, kad tie, kuriems nenustatytas virusas, būtų perkelti į izoliuotas patalpas.
„Ten naujų sienų niekas nepastatys, gal ten širmas ar dar kažką būtų galima padaryti, kad būtų sąlyginai švarios ir nešvarios zonos“, – teigė R. Grigaliūnas.
„Pats blogiausias variantas – kalbėti apie tų aštuonių žmonių iškėlimą į izoliuotas patalpas, bet tada kyla klausimas dėl aptarnavimo, kas juos prižiūrės ir panašiai“, – pridūrė jis.
Klaipėdos Paliatyvios pagalbos ir šeimos sveikatos centro direktorius Viljaras Reigas sakė, kad izoliuoti globotinius pačiame hospise yra sunku.
„Nors ir yra atskiri įėjimai, bet procedūrinis kabinetas yra vienas, maitinimas yra tiekiamas per vieną patalpą ir personalui kabinetas vienas“, – sakė V. Reigas.
Nėra žmonių, galinčių slaugyti globotinius
Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas kėlė klausimą, ar susidariusi situacija, kuomet užsikrėtė 10 „Klaipėdos hospiso“ darbuotojų, nereiškia, kad globotiniai liks be priežiūros.
V. Reigas sakė, kad 30-iai ligonių reikia trijų pamainų po kelis darbuotojus, iš viso – apie 15 darbuotojų.
Jis teigė, Kretingoje yra trys darbuotojai, kurie galėtų atvykti dirbti į hospisą, tačiau dauguma potencialių darbuotojų, sužinoję, kad reikės vykti į viruso židinį, išsigąsta.
„Tačiau šiai dienai jie turi tik tris darbuotojus, kurie galėtų atvykti dirbti į hospisą. Problema yra tame, kad visi darbuotojai, kuriems yra pasiūloma, jie bijo to židinio. Nepaisant to, kad gaus asmenines apsaugos priemones ir visa kita“, – sakė V. Reigas.
„Darbuotojai patys sako, siūlykit dvigubus, trigubus atlyginimus, vis tiek neisim“, – pridūrė jis.
Tuo metu Respublikinės Klaipėdos ligoninės vadovas Darius Steponkus iškėlė idėją, kad hospiso globotinius galėtų slaugyti ir socialiniai darbuotojai.
„Mintis kilo apie socialinio sektoriaus, kitų slaugos namų įveiklinimą. Čia iš tikrųjų reikia pakankamai nedaug – 15-os žmonių“, – sakė D. Steponkus.
V. Reigas patikslino, kad sveikatos apsaugos ministro įsakymas numato galimybę slaugos namuose įdarbinti ir kitus asmenis.
„Aišku, pamainoje privalomai turėtų būti slaugytojas ir slaugytojo padėjėjas“, – sakė jis.
Svarstoma sergančiuosius perkelti į regionines ligonines
V. Grubliauskas posėdyje sakė, kad atmetami variantai, jog hospiso užsikrėtusieji galėtų būti vežami į KUL arba Respublikinę Klaipėdos ligoninę.
Dėl to vienintelė alternatyva – vežti ligonius į regionus.
„Tada belieka važiuoti į regioną, jeigu bus tokia neišvengiamybė, turbūt reikia šita kalba, šitomis kategorijomis kalbėti“, – sakė meras.
Jis nurodė, kad KUL turi įgaliojimus nurodyti Palangos, Gargždų ir Kretingos ligoninių vadovams pasakyti apie tokią alternatyvą.
„Nėra kito varianto (…) Tą reikia daryti jau šiandien. Aš prašau, daktare, jūsų, šiandien pat iškart susisiekti su Gargždų, Kretingos ir Palangos ligoninių vadovais, informuoti juos apie tokią situaciją. Mes juos tikrai suprantame. Bet laikas suprasti ir mus“, – kreipdamasis į V. Janušonį sakė V. Grubliauskas.
Šeštadienį pranešta, kad „Klaipėdos hospise“ koronavirusu užsikrėtė 40 žmonių. Iš jų 30 užsikrėtusiųjų yra globotiniai, 10 – personalas.
Labiausiai tikėtina, kad virusą į hospisą atnešė personalo darbuotojai, nes patys globotiniai karantino metu kontaktų už hospiso ribų neturėjo.
Šiuo metu sprendžiamas globotinių priežiūros klausimas, nes nuspręsta, jog pervežinėti juos į kitas globos įstaigas būtų pernelyg rizikinga.