Ekspertai pastebi, kad šiais metais padaugėjo skambučių, kuomet gyventojai viliojami pelningais investavimo pasiūlymais. Šie skambučiai išsiskiria tuo, kad dažniausiai skambinama iš užsienio šalies, o pašnekovo dėmesį bandoma patraukti itin pelningu investavimo pasiūlymu. Investuoti žmogus kviečiamas, pervedant atitinkamą pinigų sumą į nurodytą sąskaitą arba suteikiant skambinančiajam prisijungimo duomenis prie interneto banko paskyros.
„Swedbank“ saugumo specialistų duomenimis, investuoti siūlančių skambučių banko klientai sulaukia kiekvieną savaitę. Daugeliu atvejų žmonės nesusivilioja tokiais „pelningų investicijų“ pasiūlymais. Tačiau tais kartais, kai tokiu pasiūlymu nusprendžiama pasinaudoti, rezultatas visada būna vienodas – gyventojai praranda savo lėšas ar santaupas. Tokiais atvejais žmonės dažniausiai netenka kelių šimtų eurų, tačiau yra pasitaikę atvejų, kai sukčių aukos prarado kelis ar keliolika tūkstančių eurų.
Lietuvos banko duomenimis, per pirmus 5 šių metų mėnesius Lietuvos gyventojai, pakliuvę į investavimo paslaugas internetu siūlančių sukčių pinkles, jau yra praradę apie 670 tūkst. eurų. Beveik tokia pati suma – 680 tūkst. eurų – buvo prarasta per visus 2017 metus. Tad investavimo sukčiams iš Lietuvos gyventojų pavyksta išvilioti vis daugiau pinigų.
Kaip pastebi „Swedbank“ Lietuvoje informacijos saugos vadovas Tomas Beinaravičius, telefonu skambinantys ir „pelningai“ investuoti siūlantys sukčiai tam tikrais atvejais gali padaryti kur kas daugiau žalos už įprastus sukčius, nes žmogus gali nieko blogo neįtarti ilgesnį laiką ir atlikti kelias tokias „investicijas“ iš eilės.
„Standartiniu telefoninio sukčiavimo atveju nusikaltėlis naudoja netikėtumo faktorių ir psichologinį spaudimą, nori per kuo trumpesnį laiką gauti mažesnę ar didesnę sumą pinigų, neretai ją pageidauja atsiimti grynaisiais. Tuo metu sukčių, kurie siūlo investavimo paslaugas, veikimo modelis sudėtingesnis: žmogui pateikiamas viliojantis pasiūlymas, jis per daug nespaudžiamas priimti sprendimo nedelsiant, procesas trunka bent keliais etapais siekiant pelnyti žmogaus pasitikėjimą. Įgavę aukos pasitikėjimą, nusikaltėliai gali bandyti vilioti jo pinigus per kelis kartus“, – pasakoja T. Beinaravičius.
Pasak jo, visų pirma gyventojai turėtų skeptiškai vertinti bet kokius pelningo investavimo ar gero uždarbio pasiūlymus, kurių sulaukia telefonu. Antra, skambinančiajam telefonu jokiu būdu negalima perleisti savo kompiuterio kontrolės ir prisijungimo prie interneto banko paskyros duomenų.
„Jeigu kažkas prašo prisijungimo prie jūsų kompiuterio, stengiasi išgauti interneto banko ar kortelės duomenis, kad galėtų neva už jus atlikti investiciją, tai akivaizdus signalas, kad bendraujate su sukčiumi. Tokį pokalbį reikėtų nutraukti, jokiu būdu neatskleisti savo asmeninių duomenų ir apie sukčių ataką informuoti policiją ir savo banką“, – pabrėžia informacijos saugos vadovas.
Vis dėlto jei „pelningų investicijų“ pasiūlymu žmogus susiviliojo ir kuriuo nors būdu leido sukčiams nuskaityti pinigus nuo savo banko sąskaitos ar kortelės, jis nedelsdamas turėtų informuoti savo banką telefonu. Priklausomai nuo to, kaip operatyviai apie tai informuojamas bankas, saugumo specialistai dar turi galimybių sustabdyti internetu padarytą pavedimą į kitą sąskaitą. Tuo atveju, kai pinigai nuskaitomi nuo kortelės, atšaukti tokios operacijos bankas praktiškai galimybių nebeturi.
„Specialistams pavyko įrašyti sukčių investavimo pasiūlymą telefonu:
– Laba diena. Ar domina pelningos investicijos ir galimybė padvigubinti savo santaupas per kelias savaites?
– Sveiki. Gal ir įdomu.
– Mes kalbame apie sandorius tarptautinėje valiutų rinkoje. Turbūt esate girdėję, kad šiuo metu JAV, Europos ir Kinija nesutaria dėl prekybos sąlygų, muitų tarifų ir panašiai?
– Per žinias kažką apie tai girdėjau.
– Tai reiškia, kad dabar labai palankus metas prekiauti valiutomis. Pavyzdžiui, užtenka investuoti kelis šimtus eurų, per kelis mėnesius šią sumą galima padidinti iki kelių tūkstančių eurų. Aišku, reikia žinoti, ką darai.
– Gerai. Tai mums reikia susitikti?
– Ne, tai nebūtina. Jūsų patogumui mūsų investavimo specialistas gali viską atlikti nuotoliniu būdu. Jis turi daugiau kaip 10 metų prekybos patirtį, jums paskambins ir parodys, kaip reikia viską daryti. Tiesa, ar turite įsidiegę pokalbių programą?
– Aha, turiu tokią. O kam?
– Tai mūsų specialistas nuotoliniu būdu prisijungs prie jūsų kompiuterio. Parodys, kaip užsiregistruoti valiutų prekybos platformoje ir padarys pirmą investiciją. Po to investuoti jau galėsite savarankiškai. Beje, turėkite ir banko prisijungimus, reikės padaryti pavedimą į investicinę sąskaitą. Ar viskas aišku?
– Taip.
– Iki greito!
Pirmasis skambutis truko apie dvi minutes, buvo skambinta iš užsienio šalies, o „pelningų investicijų“ pardavėjas taip pat kalbėjo užsienio kalba. Vėliau iš tiesų sulaukta ir kito sukčių atstovo skambučio, kurio metu bandyta perimti kompiuterio kontrolę ir prašyta prisijungimo prie interneto. banko.