Ar gali būti konfiskuotas automobilis, nustačius sunkų girtumą?

Policijos pareigūnai mane pričiupo neblaivų prie vairo. Nustatė sunkų girtumą. Dabar mano atžvilgiu pradėtas ikiteisminis tyrimas ir gresia baudžiamoji atsakomybė. Norėjau pasiteirauti, kas bus su automobiliu, ar jį iš manęs atims?

Situaciją komentuoja advokatė Raimonda Lazauskienė:

Baudžiamoji atsakomybė už vairavimą apsvaigus nuo alkoholio, kai kraujyje nustatyta daugiau kaip 1,5 prom. alkoholio, yra taikoma tik nuo 2017 m. sausio 1 d., tad nuosekli teismų praktika, ar turėtų būti kiekvienu atveju konfiskuojamas baudžiamojon atsakomybėn traukiamo asmens nusikaltimo padarymo metu vairuotas automobilis, nėra suformuota.

Teismų praktika skiriasi pakankamai kardinaliai. Vieni teismai traktuoja, kad transporto priemonės negalima konfiskuoti, kadangi vadovaujantis LR baudžiamojo kodekso nuostatomis, konfiskuotinu turtu laikomas šio kodekso uždraustos veikos įrankis, priemonė ar rezultatas (LR BK 72 str. 2 d.), t.y. turtas, kurį kaltininkas naudoja tam, kad sudarytų sąlygas ar palengvintų nusikalstamos veikos padarymą. Tuo tarpu nagrinėjama nusikalstama veika (vairavimas apsvaigus nuo alkoholio, kai kraujyje nustatytas daugiau kaip 1,5 prom. alkoholio) negali būti padaroma nesinaudojant transporto priemone, taigi, ji nėra kaip priemonė, kuri yra pritaikyta nusikalstamai veikai padaryti ar jos panaudojimas labai palengvino nusikalstamos veikos padarymą. Atitinkamai transporto priemonė negali būti konfiskuojama, kadangi ji negali būti pripažinta nusikalstamos veikos padarymo priemone BK 72 straipsnio prasme.

Kiti teismai laikosi pozicijos, jog transporto priemonė vis tik gali būti konfiskuota Tokią išvadą teismai daro vadovaudamiesi baudžiamojo kodekso nuostatomis, kurios numato, jog kartu su bausme asmeniui gali būti skiriamos tam tikros baudžiamojo poveikio priemonės, tame tarpe turto konfiskavimas (LR BK 67  str. 1 d. ir 3 d.). Būtent baudžiamojo poveikio priemonės paskyrimu asmeniui siekiama to paties rezultato, kaip ir bausme, t. y. sulaikyti asmenis nuo nusikalstamų veikų darymo, atimti ar apriboti asmeniui galimybę daryti naujas nusikalstamas veikas, padaryti nusikalstamą veiką ekonomiškai nenaudingą, paveikti asmenį taip, kad jis laikytųsi įstatymų ir vėl nenusikalstų, užtikrinti teisingumo principo įgyvendinimą ir kt.

Taigi, esant tokiai nevienodai teismų praktikai, telieka laukti, kol šį klausimą išnagrinės Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, kadangi pastarojo suformuota praktika ir pateikti išaiškinimai yra privalomi žemesnės instancijos teismams.

Klausimus, į kuriuos pageidaujate advokatės atsakymų, galima siųsti el.paštu kaunas@kasvyksta.lt.

Dėl asmeninių konsultacijų ir teisinių paslaugų suteikimo prašome kreiptis telefonu 8 671 29151  arba atvykti į advokatų kontorą “ADVOCATERA”  Kaune.

Daugiau naudingos informacijos galite rasti ir advokatų kontoros “ADVOCATERA“ interneto svetainėje www.advocatera.lt

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA