Dvejus metus vykdyta Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) rūmų Kaune, A. Mickevičiaus gatvėje, pastatų vidaus rekonstrukcija baigta. Į restauruotus ir šiuolaikiniams poreikiams pritaikytus centrinius LSMU rūmus netrukus įsikels universiteto administracija, o šalia esančiame pastate vyks paskaitos, bus atliekami moksliniai darbai. Rekonstrukcijos darbų vertė – 4,3 mln. eurų.
[galerija kiek=””]
Nei į Kultūros paveldo registrą įrašyti Centriniai LSMU rūmai, dar 1933 m. suprojektuoti garsaus architekto Vladimiro Dubeneckio, nei šalia esantis, kiek vėliau pastatytas, universiteto pastatas iki šiol nebuvo restauruoti. Tad, pasak rekonstrukcijos darbus vykdžiusios bendrovės „YIT Kausta“ statybų vadovo Kazio Gurevičiaus, atliekant rekonstrukciją teko konsultuotis su restauratoriais, kultūros paveldo specialistais ir net pasitelkti išminuotojų komandą.
„Palėpėje, senoje medinėje ventiliacijos angoje, darbininkai rado dešimt 1933 m. pagamintų rusų kovinių granatų. Radinių buvo ir daugiau – aptikome uždengtų, užkaltų durų, nišų, apie kurias iki tol nebuvo žinoma. Po dviejų rekonstrukcijos metų, net mažiausios pastatų kertelės buvo ištyrinėtos, tad juose galės saugiai įsikurti akademinė bendruomenė“, – pasakojo „YIT Kausta“ atstovas.
Vykdant rekonstrukcijos darbus didelis dėmesys skirtas Centrinių rūmų vidinių sienų restauravimui: atkurta autentiška spalva, juostų dekoras. Tiesa, po 4-ojo praėjusio amžiaus dešimtmečio stilių menančiomis sienomis įvestos modernios vėdinimo, kondicionavimo, priešgaisrinės signalizacijos ir kt. inžinerinės sistemos.
Išsaugoti, atnaujinti ir kiti Centrinių LSMU rūmų pastato unikalumą pabrėžiantys sprendimai – grindys, klotos plytelėmis ir mediniu parketu. Pastarąjį buvo ypač sudėtinga rekonstruoti. Taip pat rekonstruoti įspūdingi terasiniai laiptai.
Tikisi pritraukti naujų studentų
Vis dėlto ne mažiau nei unikalioms pastato interjero detalėms išsaugoti dėmesio buvo skirta studentų ir LSMU administracijos mokymosi ir darbo sąlygoms pagerinti. Buvo pakeisti pastatų langai, įrengti liftai, automatizuotos šildymo, kondicionavimo ir vėdinimo sistemos. Tad pastatas bus geriau vėdinamas, o žiemą jame bus šilčiau.
Pasak LSMU atstovo, projekto vadovo Aivaro Laurišo, rekonstrukcija buvo gyvybiškai svarbi, norint išsaugoti patalpas, kita vertus, ja siekiama ir postūmio universiteto studijoms.
„Tikimės, kad rekonstrukcija padės pagerinti ne tik mokymosi sąlygas, bet ir turės įtakos studijų kokybei, padės pritraukti daugiau studentų iš Lietuvos bei kitų pasaulio šalių. Taip pat suteiks geresnes darbo sąlygas LSMU administarcijai“, – teigė A. Laurišas.
Nors pastatų rekonstrukcija baigta, kol kas dar laukiama, kol bus įvykdyta baldų tiekimo sutartis. Planuojama, kad studentai ir darbuotojai į rekonstruotas patalpas galės persikelti jau kitų metų pradžioje.
Vykstant pastatų rekonstrukcijos darbams, studentų ir administracijos darbuotojų srautai buvo paskirstyti į Jankaus g. 2, esančias LSMU patalpas, LSMU Veterinarijos akademijos Centrinius rūmų Tilžės g. 18, dalis paskaitų vyko nuomojamose Vydūno mokyklos patalpose.
Šiandien LSMU priklausantys Centriniai rūmai buvo statomi Vytauto Didžiojo universitetui. Anuomet juose buvo įkurtas Medicinos fakultetas. Šalia, Mickevičiaus g. 7, esančiame pastate pirmiausia buvo įkurti Valstybės draudimo bednrovės rūmai. Vėliau abu pastatai buvo perduoti Kauno medicinos universitetui.
Tai ne pirmas rekonstrukcijos projektas, vykdomas 5 dešimtmečius Lietuvoje veikiančios „YIT Kausta“. Neseniai bendrovė baigė LSMU Veterinarijos gydyklos rekonstrukciją, taip pat vykdė Kauno technologijos universiteto Chemijos fakulteto, Vilniaus universiteto Antakalnio ligoninės, Kauno šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedros bazilikos rekonstrukcijos, Lietuvos Respublikos Seimo rūmų rekosntrukcijos ir plėtros darbus.