Iki šiol ne vieną kartą buvo keičiamas 2015-ųjų kovą Kauno miesto tarybos sprendimu patvirtintas Viešame aukcione parduodamo Kauno miesto savivaldybės nekilnojamojo turto ir kitų nekilnojamųjų daiktų sąrašas. Naujas jo pakeitimas, įvyksiantis šių metų lapkritį, tikėtina pradžiugins Aukštųjų Šančių gyventojus, o ypač – tas jaunas, vaikų turinčias šeimas, kurios apsigyveno ar planuoja apsigyventi šiame rajone sparčiai kylančiuose naujuose gyvenamuosiuose namuose.
Kadangi miesto taryba, keisdama minimą savivaldybės privatizuojamo turto sąrašą, iš jo turėtų išbraukti buvusios „Žiburio“ pagrindinės mokyklos pastatą bei su juo susijusį kitą nekilnojamąjį turtą Verkių g. 30. Visas tas NT savivaldybei priklauso nuosavybės teise.
Tad nemažai daliai kauniečių šeimų sužibs viltis, kad anksčiau ar vėliau Aukštųjų Šančių vaikai vėl turės savo mokyklą, netoli namų, tad jiems neteks, kaip dabar, migruoti po visą miestą, ieškant žinių ir mokslo…
Privatizacija grėsė ne vienerius metus
Naujienų portalas „Kas vyksta Kaune“, ne kartą skelbęs apie komercinius Kauno savivaldos užmojus, primena, kad iškrausčius „švietimo turinį“ iš Verkių g. 30, mokyklos pastatas, kurio bendras plotas – 6087,73 kv. m, o taip pat jo „priedai“ (kiti inžineriniai statiniai, sporto aikštelė su tvora, kiemo statiniai) mero Visvaldo Matijošaičio vadovaujamos savivaldybės politikų sprendimu, privatizuojamo NT sąraše atsidūrė daugiau nei prieš penketą metų, – 2019-ųjų birželį. Šio NT likutinė vertė, kaip nurodyta Sąraše, – 427 906,19 Eur.
Kiek realiai lėšų iš savivaldybės biudžeto išleista, metų metus saugant šiuos tuščius, apleistus ar kitus privatizacijai „marinuojamus“ objektus ( mokyklos pastatas ir toliau vandalų niokojamas), kiek dabar kainuos realiai atkurti mokyklą Aukštuosiuose Šančiuose, – tik detalės, kurių mokesčių mokėtojams žinoti nebūtina?
Neoficialiomis žiniomis, minėtą mokyklą ketinama pritaikyti vokiečių kariškių vaikams, kai šių užsieniečių šeimos įsikurs ir Kaune. Tačiau oficialiai tos informacijos Kauno savivaldybės administracija nėra patvirtinusi. Kaip bebūtų, viliamasi, kad bet kokiu atveju atsiras vietos ir kauniečių atžaloms senojoje „Žiburio“ mokykloje, ją atnaujinus.
Dabar oficialiai skelbiama, kad šių metų spalio 16-ąją savivaldybės Švietimo skyrius raštu kreipėsi į Nekilnojamojo turto skyrių ir paprašė neteikti parduoti mokyklos, tiksliau, – išbraukti ją iš privatizuojamų objektų sąrašo, „atsiradus aplinkybėms, dėl kurių savivaldybių nekilnojamasis turtas ar kitas nekilnojamasis daiktas gali būti panaudojamas arba pritaikomas savivaldybių funkcijoms atlikti“. Nes minimą NT Verkių g. 30 pagaliau „numatoma pritaikyti ir naudoti ugdymo reikmėms“. Todėl mokyklos „išbraukimą“ iš Sąrašo, kuriame ji atsidūrė daugiau nei prieš 5 metus, leidžia LR įstatymai bei kiti teisės aktai.
Sąraše tebelieka…
…kita mokykla, dėl kurios likimo su Kauno savivaldybe netgi teismuose „ietis kryžiavo“ šią ugdymo įstaigą Savanorių prospekte lankiusių bei iš jos išguitų mokinių tėvai. Deja, jie nelaimėjo. Beje, iki Visvaldo Matijošaičio išrinkimo Kauno meru, Savanorių pr. 91 adresu registruotas 2 aukštų rąstinis šios pradinės mokyklos (847 kv.,m ploto ) pastatas nebuvo pripažintas netinkamu ugdymo įstaigos veiklai. Bet netrukus jis tapo avariniu.
Mokinių tėvų samdytų ekspertų skaičiavimais, tuomet reikėjo apie 300 tūkst. eurų pastato avaringumui pašalinti, bet savivaldybės tai neįtikino. Mokyklos steigėja – Kauno miesto savivaldybė – teisinosi neturinti lėšų. Suprantama, kad neturėjo. Pagaliau, juk daugiau nei šimtą metų Žaliakalnyje stovintis medinis pastatas nei į Kauną turistų pritrauks, nei miestą papuoš, kaip koks obeliskas milicijai – policijai ar veidrodinis žvėris to paties Savanorių prospekto gale.
Savivaldybės politikų pastangomis praradęs kultūros paveldo „stogą“, šimtametis medinis pastatas priverstinai ištuštėjo. Nors mokyklos vienintelė „kaltė“ buvo ta, kad su savo erdviu kiemu ji tapo nepageidautina tarp modernaus „komercializmo“ statinių, kurie pastaraisiais metais sparčiai keičia Savanorių prospekto veidą. Mokiniai buvo išskirstyti po kitas įstaigas, anaiptol nepasižyminčias erdviais plotais vaikams ugdyti. Bet…yra kaip yra.
O kaip buvo?
2014-aisiais archimede.lt paskelbė, kad Savanorių pr. 91 unikalios architektūros pastatas, išlaikęs pradinį tūrį ir detales, yra įrašytas į Kultūros vertybių registrą. Šio pastato istorija prasidėjo XIX a. pabaigoje, kai prie Savanorių prospekto pirklys Leiba Markusas statė medinių kareivinių kompleksus, kuriuos nuomojo rusų kariuomenės kuopoms.
„Medinis, dviejų aukštų, gontais dengtu stogu pastatas Savanorių pr. 91 statytas apie 1895 m. (…) Pastate tilpo II Kauno tvirtovės pėstininkų pulko dvi kuopos. Kieme stovėjo pagalbiniai trobesiai – du mediniai, vienas mūrinis. Turtą L. Markusas buvo užstatęs Vilniaus žemės banke, iš banko žemė ir pastatai prieš 1920 m. perėjo Kauno miesto valdybos žinion. 1920–1926 m. name buvo įsikūrusios įvairios Lietuvos kariuomenės įstaigos. 1926 m. įsteigta IV–oji pigių butų kolonija. Kareivinių patalpos buvo suskirstytos pertvaromis (kambariais), viduryje paliktas platus koridorius su krosnimis. 1934 m. įkurti nakvynės namai.
1935–1958 m. pastate veikė 28–oji Kauno miesto pradinė mokykla. 1961–1989 m. 9–oji vakarinė-pamaininė mokykla. 1989–1993 m. pastate buvo įmonės „Banga“ konstruktorių biuras. 1993 m. įkurta Žaliakalnio pradinė mokykla. 2011 m. mokyklai suteiktas „Kauno Vinco Bacevičiaus pradinės mokyklos“ vardas. Čia ir toliau veikia mokykla (Vinco Bacevičiaus pradinė)“, – prieš dešimtmetį parašyta portale archimedel.lt.
Deja, jau nebeveikia…
O vis tik smalsu, kodėl su dideliu politiniu (o gal geriau sakyti, komerciniu, juk anot mero, savivaldoje politikos mažoka, čia pagrindiniai – ūkiniai reikalai?) entuziazmu likviduotos pradinės mokyklos pastato privatizavimas vis dar Kauno miesto savivaldybėje yra „marinuojamas“? Ar „potencialiam“ pirkėjui nepalanki situacija, kai NT aukcionai vyksta internetinėje erdvėje?
Kas iš tikrųjų turi gerą „prieigą“, kad galėtų įsigyti tą mokyklos medinuką? Ar pretendentų pirkti – per daug, tai sunku suderinti pozicijas dėl tinkamo galutinio šio turto įgijėjo?
Nors galbūt pati Kauno savivaldybė, ne taip seniai pasiskelbusi apie pastangas (ir suplanuotas miesto biudžeto lėšas) labiau saugoti mieste likusius medinės architektūros statinius, nebenori, kad medinis mokyklos statinys (šio turto likutinė vertė – 4165,74 Eur) išnyktų iš Savanorių prospekto, atlaisvindamas sklypą verslui kurti šių laikų architektūros vertybes? Atsakymų į šiuos klausimus nėra, nes savivaldybėje viešai nekalbama. Juolab, tokia informacija ir miesto valdžios raštuose nefiksuojama.
Kiti Sąrašo pokyčiai
Užtat naują savivaldybės tarybos sprendimo projektą lydinčiame Aiškinamajame rašte yra žinių apie tai, jog iš privatizuojamo NT turto sąrašo išbraukiami 9 viešuose aukcionuose parduoti objektai, dėl kurių įsipareigojimai pagal nekilnojamojo turto pirkimo–pardavimo sutartis yra įvykdyti: Vytauto pr. 19-1A, Vytauto pr. 19-1B, Vytauto pr. 17; Kalvarijos g. 72-3, Kalvarijos g. 72C; Darbininkų g. 34-5, Darbininkų g. 34; Raudondvario pl. 174-2; Raudondvario pl. 174-53; Raudondvario pl. 174-61; Kapsų g. 4A-2, Kapsų g. 4; Kranto 16-oji g. 13-1; A. Mackevičiaus g. 8A-7, A. Mackevičiaus g. 6.
Dar siūloma pakeisti vieną Sąrašo punktą ir prie parduodamos ūkinio pastato dalies kartu parduoti dalį buto Savanorių pr. 127 (67/100 nuo 52,43 kv. m bendrojo ploto) 2 aukštų name.
Kažkaip į tą Sąrašą anksčiau, 2022 metų gruodį, „prasibrovė“ ir siurblinė, kurios bendras plotas 87,44 kv. m (Vaidoto g. 209). Bet dabar siūloma politikams vėl tvirtinant visą patikslintą Sąrašą, išbraukti iš jo tą savivaldybei priklausantį nekilnojamąjį turtą. Nes per porą metų savivaldybė išsiaiškino, jog … „prie pastato – siurblinės Vaidoto g. 209 nėra galimybės suformuoti žemės sklypą“.
Sąrašas papildomas 11 naujų nekilnojamojo turto objektų. Dalis jų savivaldos reikmėms nereikalingi net kaip socialiniai būstai.
Sprendimo projektą rengusių valstybės tarnautojų aiškinimu, „šios laisvos gyvenamosios patalpos Savivaldybės administracijos direktoriaus siūlymu, artimiausiame Kauno miesto savivaldybės tarybos posėdyje bus išbrauktos iš Savivaldybės būsto fondo sąrašo, kaip nenaudojamos socialinio būsto nuomai ir Savivaldybės funkcijoms atlikti, nors nėra pripažintos netinkamomis gyventi, ir siūlomos įtraukti į Sąrašą“.