Kalėti iki gyvos galvos už šviesios atminties kunigo Ričardo Mikutavičiaus nužudymo ir jo meno kolekcijos organizavimą nuteistas 69 metų Vladas Beleckas veržėsi į laisvę, tačiau bausmė jam nesušvelninta: Kauno apygardos teismo kolegija liūdnai pagarsėjusio kauniečio viltis trečiadienį sudaužė į šipulius.
Teismas atmetė Pravieniškių 2-ojo kalėjimo teikimą dėl griežčiausios bausmės pakeitimo V. Beleckui į terminuotą laisvės atėmimą – nuspręsta, kad tam nėra pagrindo.
Kolegijos posėdis įvyko trečiadienio rytą, o sprendimas buvo paskelbtas baigiantis darbo dienai, 16 val. 30 min.
Visuomenę pašiurpinusios žmogžudystės organizatorius iš belangės ištrūkti siekia nuo 2019 metų, tačiau atsižvelgiant į padarytų nusikaltimų sunkumą, visi V. Belecko prašymai yra atmetami.
Pagal įstatymus nuteistųjų iki gyvos galvos prašymai dėl bausmės pakeitimo į terminuotą 5–10 metų trukmės laisvės atėmimą svarstomi praėjus 20 metų nuo įkalinimo.
Praėjus 20 metų terminui, prašymai gali būti teikiami kartą per metus.
Svarstant atitinkamus prašymus, atsižvelgiama į nusikaltimo sunkumą, nuteistojo elgesį kalėjime, pakartotinio nusikalstamo elgesio rizikos laipsnį, ar jis atlygino žalą nukentėjusiems aukų artimiesiems, kitus faktorius.
Vienas iš 10 garsiausių nusikaltimų
Paskutinio svarstymo metu Kauno prokuroras Darius Jakutis teikimą dėl bausmės sušvelninimo V. Beleckui siūlė atmesti, o teismas su jo argumentais sutiko.
„Šis nusikaltimas yra neigiamos Lietuvos istorijos pavyzdys – galima sakyti, vienas iš dešimties garsiausių nusikaltimų per visą atkurtos nepriklausomybės laikotarpį.
Tokį nusikaltimą padaręs asmuo privalo suvokti, jog bausmės pakeitimui reikia ypatingo nusipelnymo“, – portalui lrytas.lt sakė D. Jakutis, neįžvelgęs atitinkamo V. Belecko elgesio įkalinimo įstaigoje.
Prokuroras akcentavo, jog V. Beleckas padarė žalą ne tik R. Mikutavičiaus artimiesiems, bet ir visuomenei, visai Lietuvai. Didžiulę žalą būtų galima bent iš dalies atlyginti, grąžinus dalį pagrobtų ir iki šiol neatsiradusių paveikslų, tačiau to iki šiol nėra padaryta.
Tiesa, paskutinį nepalankų sprendimą V. Beleckas dar gali apskųsti Apeliaciniam teismui – greičiausiai šia teise jis ir pasinaudos, nes tiesiog nebeturi ką prarasti.
Daugiau šia tema
Priteista virš 400 000 eurų
V. Belecko bausmės sušvelninimo klausimas buvo svarstomas ir 2023 metais. Lietuvos apeliacinis teismas tąsyk pabrėžė, jog nežinodamas nukentėjusiųjų atsiskaitomosios sąskaitos duomenų, V. Beleckas galėjo mokėti prievolę – priteistus ieškinius į notaro, banko ar kitos kredito įstaigos sąskaitą, tačiau to, vėlgi, nepadarė.
Prokuroras D. Jakutis šį Apeliacinio teismo argumentą priminė ir dabar, Kauno apygardos teisme svarstant naujausią teikimą dėl bausmės sušvelninimo, nes situacija nėra pasikeitusi – V. Beleckas į depozitinę sąskaitą pinigų vis dar nepervedė, žalos neatlygino.
R. Mikutavičiaus artimiems giminaičiams iš jo nužudymo organizatoriaus priteisti ieškiniai siekia 401 636 eurus.
Kūną nuskandino upėje
Garsus Kauno kunigas, poetas, kolekcininkas Ričardas Mikutavičius (1935–1998) buvo nužudytas 1998 metų liepos 1 dieną – įvilioję į svetimą butą, Lietuvą savo žiaurumu pašiurpinę nusikaltėliai jį apsvaigino eteriu, įdėjo kūną į automobilio bagažinę, nuvežė prie Nemuno ir nuskandino.
Iš kunigo namų pagrobti meno kūriniai buvo įvertinti beveik 1,5 mln. eurų, dalis jų buvo surasta.
Nuosprendis dėl įkalinimo iki gyvos galvos V. Beleckui buvo paskelbtas 2000 metais.
Daugiau skaityti čia.