R. Mikutavičiaus žmogžudystės organizatorius prašo malonės: nieko nežudžiau, o sėdžiu vienintelis – Kas vyksta Kaune

R. Mikutavičiaus žmogžudystės organizatorius prašo malonės: nieko nežudžiau, o sėdžiu vienintelis

delfi.lt 2019/07/09 17:52
DELFI nuotr.

Iki gyvos galvos nuteistas kunigo Ričardo Mikutavičiaus nužudymo organizatorius Vladas Beleckas veržiasi į laisvę. Antradienį Kauno apygardos teismas pradėjo nagrinėti nuteistojo prašymą kalėjimą iki gyvos galvos pakeisti terminuota laisvės atėmimo bausme.

Prašo pakeisti bausmę

Kauno apygardos teismo posėdyje V. Beleckas dalyvavo nuotoliniu būdu. Teisme atskleista, kad V. Beleckas įkalinimo įstaigoje buvo sučiuptas vartojantis alkoholinius gėrimus, ne kartą baustas už įvairius pažeidimus. Tiesa, nuteistasis buvo ne kartą ir skatintas.

Įkalinimo įstaigos atstovai teigė, kad V. Beleckas pastaruoju metu vengia dirbti. „Aš prašau mane perteisti. Esu senyvo amžius. Esu pensininkas ir jau galiu nedirbti. Iki tol dirbau skalbykloje ir šio darbo niekada neatsisakiau. Skalbykloje dirbau trejus metus. Elgiausi nuolankiai ir nekėliau jokių problemų. Dabar pagal Strasbūro sprendimą galiu prašyti perteisimo, to ir prašau“, – kalbėjo V. Beleckas.

Teismo kolegijai kilo klausimas, kur yra iki šiol nerasti R. Mikutavičiaus meno kūriniai. V. Beleckas tikino, kad jau prieš pusmetį tai atskleidė prokurorams.

„Dabar daug paveikslų rasta, o žala sumažėjo iki 230 tūkst. Eur. (…) Aš esu nurodęs prokurorui, kur yra dingę meno kūriniai. Juos turi Edmundas Burda. Jis teistas už tai, jis norėjo juos realizuoti. Aš prašiau juos grąžinti, bet jis ėmė juos realizuoti“, – teisme kalbėjo V. Beleckas.

Nuteistasis teigė, kad jei kada nors būtų paleistas į laisvę, turėtų kur gyventi, nes jo „socialiniai ryšiai su laisve nėra nutrūkę“.

„Aš suprantu, kad tai, ką padarė V. Beleckas yra baisu. Europos žmogaus teisių teismas konstatavo, kad toks sprendimas, kai asmuo nežino, kad kada nors gali būti paleistas, yra prilyginimas kankinimui. Aš manau, kad žmogui turi būti suteikta viltis. V. Beleckas įkalinimo įstaigoje padarė nusižengimų, tačiau tuomet nebuvo taisyklių, o ir patys pažeidimai menki. Jam penkis kartus taikytos drausminės nuobaudos, tačiau jis 12 kartų buvo skatintas. Viltis, kaip ir tikėjimas bei meilė, yra dieviškos malonės. Manau, kad jam neturi būti atimta viltis“, – kalbėjo V. Belecko advokatas Ričardas Girdziušas.

Advokatas skaičiavo, kad jei V. Beleckas ir išeis į laisvę, jam bus jau per 70 metų. „Vargu, ar toks žmogus kažkam gali kelti grėsmę“, – teigė R. Girdziušas.

Tuo tarpu prokurorai pažymėjo, kad V. Beleckas atliko cinišką ir labai sunkų nusikaltimą. Teismas savo sprendimą skelbs liepos 11 dieną.

„Aš padariau baisų nusikaltimą, tačiau aš vienintelis sėdžiu, nors nieko nenužudžiau. Nusikaltimas žiaurus, aš labai gailiuosi ir mane visą gyvenimą tai persekios. Jūs nežinote, ką reiškia visą gyvenimą būti vadinamu kunigo žudiku. Pasigailėkite manęs!“, – kalbėjo V. Beleckas.

Šimtmečio nusikaltimas

DELFI primena, kad V. Beleckas bausmę atlieka nuo 1999-ųjų kovo 18-osios dėl kunigo nužudymo. R. Mikutavičius 1998 metų birželio 30-osios vakarą buvo išviliotas iš savo namų, apsvaigintas, žudikų automobilio bagažinėje nuvežtas prie Nemuno, kur dar gyvas išrengtas, suvyniotas į tinklą ir nuskandintas.

Nužudymo organizavimu apkaltintas ir iki gyvos galvos nuteistas V. Beleckas su bendrais iš kunigo buto pavogė įvairių meno vertybių už daugiau nei 5 mln. litų. Vėliau jos buvo rastos įtariamųjų ir jų giminaičių butuose įrengtose slėptuvėse.

R. Mikutavičiaus nužudymą tuometinis prezidentas Algirdas Brazauskas buvo įvardijęs kaip šimtmečio nusikaltimą. Už kunigo nužudymą kartu su V. Belecku kalėti buvo nuteisti dar trys jo bendrininkai – Ivanas Kvaskovas, Artūras Daškovskis ir Valdas Puodžiūnas. I. Kvaskovas pasikorė kolonijoje, A. Daškovskis ir V. Puodžiūnas bausmę jau atliko.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT