Pastarosiomis savaitėmis augant nerimui dėl koronaviruso, Lietuvos vaistinės skaičiuoja paskutines medicininių kaukių pakuotes, svarsto apie prekybą respiratoriais.
„Didesnėje dalyje šalies tik vienetai beliko. Gal regionuose dar šiek tiek likę, bet didesniuose miestuose šiuo metu tikrai tokia situacija, deja, kad jos beveik iššluotos“, – BNS antradienį sakė „Gintarinės vaistinės“ atstovas Džeraldas Kauneckas.
„Kiek įmanoma dar bandome visoje Europoje ieškoti, visas pastangas dedame per tiekėjus atrasti daugiau medicininių kaukių“, – teigė jis.
Paskutines dėžutes medicininių kaukių skaičiuoja ir „Eurovaistinė“, kurios atstovė taip pat teigė, kad paskutinė siunta gauta vasario 14 dieną.
„Norisi turėti kur kas daugiau nei jų turime. Tiekėjas siunčia tiek, kiek gali. Kiekviena dėžutė, kurią gauname, mums yra svarbi. Paskutinį kartą esame gavę 400 dėžučių penktadienį – prieš savaitę“, – BNS teigė Laura Bielskė.
Anot jos, tinklo vaistinėse beliko apie 200 dėžučių medicininių kaukių.
„Šiuo metu vaistinėje turime 10 tūkst. kaukių – 200 dėžučių. Čia labai mažai, bet tokia situacija ir kai kolegos iš Švedijos sužino, kad mes jų vis dar turime, tai aikčioja, kaip taip gali būti, nes jie jų nebeturi jau visą mėnesį, tai dar situacija Lietuvoje nėra kritiška“, – sakė ji.
Pasak L. Bielskės, svarstoma prekiauti respiratoriais.
„Respiratoriais vaistinės neprekiauja ir dabar kaip tik svarstome, ar nevertėtų užsakyti“, – kalbėjo „Eurovaistinės“ atstovė.
Lietuvos vaistinių atstovai taip pat pabrėžia, kad medicininės kaukės neapsaugo nuo pasaulyje plintančio koronaviruso – jomis nuo virusų plitimo gali apsaugoti kitus tik jau sergantys asmenys.
„Respiratoriai suteikia didesnę apsaugą“
Užkrečiamų ligų ir AIDS centro vadovas Saulius Čaplinskas sako, kad respiratoriai padėtų užtikrinti didesnę apsaugą, tačiau nepanašu, kad juos žmonės imtų nešioti gatvėse.
„Respiratoriai suteikia didesnę apsaugą ir jie naudojami ten, kur yra ypatinga rizika – būtent sveikatos priežiūros įstaigose“, – BNS sakė S. Čaplinskas.
„Jį dėvėti nėra taip paprasta ir patogu kaip paprastą kaukę ir turbūt žmonės gatvėse niekada jo nenešios“, – pridūrė jis.
Pasak jo, šiuo metu masiškai pirkti medicininių kaukių, baiminantis dėl koronaviruso, nereikėtų, nes jos nuo to neapsaugo.
„Ažiotažas su tomis kaukėmis, kad jų prisipirkti ir pradėti vaikščioti įsivaizduojant, kad jos apsaugoja. Vienas dalykas – to nereikia. Antras dalykas – tai sukurs klaidingą iliuziją, kad galima apsisaugoti“, – tvirtino S. Čaplinskas.
Vis dėlto, pasak specialisto, būtų gerai, kad medicinines kaukes netgi namuose nešiotų pastoviai kiekvienas žmogus, kuris pajuto peršalimo simptomus.
„Netgi namuose, bet nežinau, kada mes galim prieiti prie tokios kultūros“, – sakė jis.
Visame pasaulyje, naujausiais duomenimis, iš viso patvirtinta jau daugiau nei 80 tūkst. kiniško koronaviruso atvejų, taip pat registruota ir 2,7 tūkst. mirčių.
Šiuo metu baiminamasi dėl koronaviruso protrūkio Italijoje – Lombardijos regione, kuriame gausiai lankosi ir lietuviai, užfiksuota keletas mirčių ir daugiau nei pora šimtų šio viruso atvejų.