Seimas ketvirtadienį nusprendė nuo kitų metų sausio didinti vadinamuosius vaiko pinigus iki 50 eurų per mėnesį. Iki šiol už vieną vaiką tėvai gaudavo po 30 eurų per mėnesį. Už šį įstatymą balsavo 109 Seimo nariai, susilaikė 4, prieš balsavo 2 Seimo nariai. Visgi Seimas nebuvo šiuo klausimu vieningas.
Tačiau kai kurie Seimo nariai kritikavo valdančiuosius dėl to, kad nestiprinant, pavyzdžiui, švietimo sistemos, padidinti vaiko pinigai tiesiog bus išleisti korepetitoriams. Kai kurie Seimo nariai pasisakė prieš išmokų didinimą, nes daliai šeimų esą jos nereikia.
„Šitas pinigų lietus mums kainuos 300 mln. eurų. Mes matome, kokios įtampos kyla dėl mokytojų, medikų atlyginimų. Tikrai negaliu balsuoti už socialinę išmoką, kuri ne visiems yra būtina, nes valstybės biudžete yra didelė įtampa“, – sakė Seimo narė Aušrinė Armonaitė.
Tuo metu Algirdas Sysas teigė, kad niekas per prievartą tų pinigų šeimoms nebruka. Be to, anot jo, kai kurių vaikų tėvai ir dirba biudžetinėse institucijose, ir gauna nedidelius atlyginimus.
„Šiandien mes demotyvuojame legaliai dirbančius ir nieko už tai neprašome. Brazilijoje buvo prašoma, kad jeigu šeima nori gauti išmoką, tai vaikas privalo lankyti mokyklą ir du kartus per metus pasirodyti pas gydytoją“, – sakė liberalas Simonas Gentvilas.
Seimo narys Justas Džiugelis pateikė įstatymo pataisą, kad vaikams, kurie turi negalią, būtų skiriama po 70 eurų per mėnesį. Kaip pavyzdį jis pateikė ortopedinius batus vaikams su negalia, mat valstybė juos kompensuoja tik kartą per metus, taigi vaikas turi arba žieminius, arba vasarinius batus. Tačiau pagrindinis komitetas tokiam pasiūlymui nepritarė, mat išmoka turėtų būti universali. Visgi Seimas pasiūlymui pritarė.
LLRA-KŠS nariai siūlė universalią vaiko išmoką padidinti ne iki 50, o iki 60 eurų. Socialinių reikalų ir darbo komitetas tokį pasiūlymą atmetė, mat valstybė nėra finansiškai pajėgi tokiam didinimui. Šiam pasiūlymui nebuvo pritarta.
Išmokų vaikams įstatymo pataisos taip pat numato, kad dar papildomai 20 eurų būtų skiriama vaikams, auginamiems ar globojamiems gausiose ir nepasiturinčiose šeimose.
Anot naujienų agentūros BNS, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skelbia, kad vaiko pinigų didinimui papildomai reikės 130,2 mln. eurų, o iš viso šioms išmokoms bus skirta 350,7 mln. eurų.
Šiuo metu kas mėnesį mokama išmoka visiems tėvams ir globėjams, auginantiems vaikus iki 18 metų (arba iki 21 metų, jei vaikas mokosi bendrojo lavinimo mokykloje) už kiekvieną vaiką siekia 30 eurų.
Pataisomis taip pat 2 850 eurų vienkartinę išmoką, skiriamą įsikūrimui buvusiems globotiniams, kuriems sukaks 18 metų, siūloma leisti panaudoti tik su savivaldybės administracijos žinia, jei savivaldybės darbuotojams kiltų pagrįstų abejonių dėl tokios išmokos panaudojimo tikslingumo. Priešingai nei iki šiol, 16-18 metų vaikams siūlomos išmokos, jei jie yra susituokę ar emancipuoti – teisiškai deklaravę savarankiškumą.
Tuo metu Lietuvos lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRS–KŠS) siūlė kitais metais vaiko pinigus didinti iki 60 eurų, o iki 2020 metų pasiekti, kad vaiko pinigai siektų 120 eurų per mėnesį už vieną vaiką.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininko Ramūno Karbauskio atstovė spaudai Dalia Vencevičienė DELFI perdavė, kad valdantieji tikrai neatmeta tokio pasiūlymo ir mano, kad jis yra vertas diskusijų.
„Vaiko pinigai ir atsirado pagal Lenkijos pavyzdį. Dabar sunku pasakyti, kiek pinigai galėtų didėti iki 2020 metų, be to, reikia atsižvelgti į valstybės galimybes. Tačiau diskusija šiuo klausimu tikrai vyks“, – sakė D. Vencevičienė.
Daugiau naujienų skaitykite čia.