Senamiesčio gyventojai pasijuto įsprausti į kampą: už kiekvieną grįžimą namo gali tekti susimokėti

delfi.lt / Deimantė Marčiulaitytė2025/03/25 17:54
Automobilių taršos mokestis senamiestyje / R. Tenio nuotr.
Automobilių taršos mokestis senamiestyje / R. Tenio nuotr.

Kauno senamiestyje nuo praėjusių metų vasaros įsigaliojo mokama sumažintos taršos zona (STZ), į kurią įvažiavus, tenka sumokėti vienkartinę savivaldybės nustatytą rinkliavą – 2 eurus. Šiuo žingsniu Kauno savivaldybė tikisi sumažinti automobilių skaičių miesto centre, tačiau senamiesčio gyventojams tai kelia daugybę problemų. „Delfi“ skaitytoja Rimantė (vardas redakcijai žinomas), neslepia, kad nors ir kyla bėdų, į tai numojama ranka. Situaciją pakomentavo ir Kauno miesto savivaldybė.

Rimantė laiške „Delfi“ redakcijai aprašė, su kuo susiduria jos šeima.

„Kauno senamiesčio verslai sako: STZ buvo paskutinė vinis verslo numarinimui. O gal ir man STZ yra ta paskutinė vinis į karstą.

Butas senamiestyje, keturi vaikai, visai netoli esanti mokykla, darželis atrodo kaip svajonės išsipildymas. Bet taip atrodo tol, kol tą vieną dieną vyras yra namie. Nes kitomis dienomis tu bandai išgyventi. Vaikus nuvesti į mokyklas, darželius, pasirūpinti mažyliais. Tvarkaisi namus, ruoši pietus ir eini visų susirinkti. Ir nors šventės, džiaugsmo nejaučiu. Tik nuovargį ir mintį, o gal jau gana. Tas užrašas ant tiltų vienoje ir kitoje senamiesčio pusėje „tu nesi vienas“, ar jums neatrodo kaip pasityčiojimas? Nes taip, aš esu viena. Viena tvarkausi virtuvę, viena tvarkau namus, viena slaugau vaikus, viena galvoju, ką šiandien pagaminti vaikams.

Ar tikrai vyrai ir moterys yra lygūs? Ar lygu, jei vyras dirba ir uždirba pinigus, o aš viena su vaikais? Jei ir eičiau dirbti, algos kaip vyras negausiu. Biudžetininkams niekas tiek nemokės, o dar moteriai su vaikais, kuri ir taip mažai dirba, nes bent vienas iš keturių serga.

Ir nors ir taip sunku, ima ir atsiranda STZ. Ar kas nors šioje vietoje galvojo apie gyventojus? O gal noras yra, kad jų nebeliktų?“, – laišką slogiomis nuotaikomis pradėjo moteris.

Pirmiausia, viskas prasidėjo nuo mokesčio už šeimoje turimą antrą automobilį. Kadangi Rimantės šeima didelė, vieno automobilio jiems neužtenka, o už antrą teks pakloti nemenką sumą.

Automobilių taršos mokestis senamiestyje / R. Tenio nuotr.

„Kauno valdžia nusprendė: senamiesčio gyventojas gali turėti vieną vietą automobiliui už 50 Eur metinį mokestį. O ką daryti, turint antrą automobilį? Mokėti 1200 Eur, štai ką. Ir statysite kokiame siaurame kieme, kur pilną balų, nes niekas tų kiemų netvarko. Ir sakysite, tegul patys gyventojai susitvarko?

Bet noras išsipirkti kiemą jau trunka ketvirtus metus. Nes tie patys savivaldybės darbuotojai uždelsia procesą. Nes geriau – kai moka“, – rašo ji.

Mokestis už antrąjį automobilį – toli gražu ne vienintelė problema, su kuria susiduria kauniečiai.

„Ir nors atrodytų, kad tai būtų sprendimas, bet valdžia įveda papildomas sąlygas: antrai automobilio stovėjimo vietai reikės 100 proc. visų gyventojų sutikimų. Gal ir gautum, jei ne tavo kaimynas verslininkas, kuriam ne vienos ir ne dviejų vietų reikia. Ir sakykite, kur dar Kauno mikrorajone tokios sąlygos? Kodėl mes išskirtiniai?

Kaip atrodo STZ gyventojui? Jei turi vieną automobilį, viskas kaip ir gerai. Bet su keturiais vaikais ir vyru, kuris dirba visoje Lietuvoje – sudėtinga. Jei lieki be automobilio ir mažasis vaikas serga, vyresnėlį vis tiek reikia vesti į mokyklą. Pirmoką sunku dar vieną paleisti. Tad tenka visus keturis susodintus į automobilį važiuoti link mokyklos“, – skaudžia realybe dalijosi „Delfi“ skaitytoja.

Negavus vietos antrajam automobiliui, už kiekvieną grįžimą namo tenka susimokėti įvažiavimo į STZ mokestį, o jeigu šeimą nori aplankyti artimieji, viskas taip pat – jie turi susimokėti už pabuvimą šeimos namuose.

„Jei vyras iš parduotuvės nori užvežti prekes ir važiuoti statytis į aikštelę, moki 2 Eur. Nori vyras užvežti gėrybes iš sodo – susimoki 2 Eur. Jei atvažiuoja seneliai aplankyti – susimoki 2 Eur/val. Jie net neišeina pasivaikščioti po senamiestį, bet susimoka. Ar pas jus atvažiavę svečiai susimoka už pabuvimą pas jus? Arba už tai, kad prižiūrėtų sergantį vaiką? Nori aplankyti anūkus – susimokėk 2 Eur/val.

Ir jei jau toks didelis yra noras, kad visi būtų be automobilio, gal reiktų pradėti nuo šaligatvių remontų? Neužstatyti jų? Pritaikyti požeminę perėją mamoms su vežimėliais? Ar bent sudėti trūkstamas plyteles.

Sako laisvė Lietuvoje, kiek noriu tiek dedu mokesčių“, – apmaudo neslėpė ji.

Automobilių taršos mokestis senamiestyje / R. Tenio nuotr.

Kauno miesto savivaldybės komentaras

Rimantė aprašė problemas, su kuriomis, tikėtina, susiduria ir kiti Kauno senamiestyje įsikūrę gyventojai. Ką tokiu atveju daryti šeimai ir kokia yra bendra stovėjimo vietų gyventojams priskyrimo tvarka, klausėme Kauno savivaldybės Transporto ir eismo organizavimo skyriaus vedėjo Martyno Matusevičiaus.

„2024 m. rugpjūčio 1 d. įsigaliojo Senamiesčio sumažintos taršos zona (STZ).

Pagal Kauno miesto savivaldybės Tarybos nustatytą tvarką asmenims, gyvenantiems šioje Zonoje išduodamas vienas leidimas vienai patalpai (vienam unikaliam numeriui). Esant poreikiui, gyventojai pasikeisti valstybinius numerius leidime gali savitarnoje – parkavimas.kaune.lt. Svarbu pažymėti, kad vienu metu zonoje būtų viena transporto priemonė.

Įvažiavus į STZ zoną ir pastačius automobilį sumokėti rinkliavą reikia nedelsiant. Sumokėjus STZ mokestį, rinkliava už parkavimą netaikoma (pirmąsias 60 min senamiesčio zonoje., o oranžinėje zonoje – pirmąsias 120 min.).

Šios zonos prieigose yra įrengtos 3 trumpalaikio sustojimo vietos, kuriose iki 15 min galima parkuoti automobilį nemokamai“, – komentavo M. Matusevičius.

Jis pridūrė, kad Kauno miesto savivaldybė ragina gyventojus susiformuoti ir įsiregistruoti žemės sklypus, tokiu atveju išduodama tiek leidimų, kiek fiziškai transporto priemonių telpa suformuotuose sklypuose.

Daugiau skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA