Atsako advokatė: ar galima nutraukti valdomo objekto sutartį be bendraturčio sutikimo? – Kas vyksta Kaune

Atsako advokatė: ar galima nutraukti valdomo objekto sutartį be bendraturčio sutikimo?

Advokatė Raimonda Lazauskienė / „ADVOCATERA“ nuotr.
Advokatė Raimonda Lazauskienė / „ADVOCATERA“ nuotr.
Advokatė Raimonda Lazauskienė / „ADVOCATERA“ nuotr.
Advokatė Raimonda Lazauskienė / „ADVOCATERA“ nuotr.

„Kas vyksta Kaune“ skaitytojas kreipėsi į redakciją, siekdamas išsiaiškinti dėl panaudos sutarties nutraukimo be bendraturčio sutikimo.

„Bendraturčių sutarimu trečiajam asmeniui panaudos sutartimi perdavėme pastatą su administracinėmis patalpomis neribotam laikui jomis naudotis su teise nuomoti. Noriu sužinoti, ar galima nutraukti bendrosios dalinės nuosavybės teise valdomo objekto panaudos sutartį be kito bendraturčio sutikimo? Naudojimosi bendrąja nuosavybe tvarka tarp bendraturčių nėra nustatyta” – plačiau klausimą advokatei pateikė skaitytojas.

Į klausimą atsako advokatų kontoros „ADVOCATERA“ advokatė Raimonda Lazauskienė.

Įvertinus skaitytojo situaciją, pirmiausiai pažymėtina, kad kasacinis teismas, aiškindamas bendraturčio teisę disponuoti bendrąja daline nuosavybe jos įgyvendinimo kontekste (pavyzdžiui, bendraturčiui savo dalį nuomojant, perduodant panaudai ar pan.), teisiškai reikšminga aplinkybe laiko tai, ar nustatyta naudojimosi bendru turtu tvarka, ar tokios nėra nustatyta.

Taip pat, jei vienas iš bendraturčių siekia nutraukti panaudos sutartį, teisiškai reikšminga aplinkybė yra tai, ar bendraturtis siekia nutraukti dalį panaudos sutarties ar visą panaudos sutartį.

Nesant nustatytos naudojimosi bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektu tvarkos, kai bendraturčių sutarimu visas bendrosios nuosavybės objektas sutartimi perduotas naudotis kitam asmeniui, sutartis gali būti nutraukta tik bendraturčių sutarimu, o tokio sutarimo nepasiekus – teismo tvarka.

Teismas, spręsdamas, ar yra pagrindas leisti nutraukti sutartį be kito bendraturčio sutikimo, privalo pasverti kiekvieno iš bendraturčių interesus ir įvertinti galimus bendraturčių teisių pažeidimus dėl panaudos sutarties tęsimo ar jos nutraukimo.

Praktikoje vertinama, kaip atsisakymas leisti nutraukti sutartį be kito bendraturčio sutikimo pažeistų reikalavimą pareiškusio bendraturčio teises ir kaip sutarties nutraukimas pažeistų sutarties nutraukimui prieštaraujančio bendraturčio teises. Šiuo atveju interesų pusiausvyros pažeidimas gali būti tiek teisinio, tiek ekonominio pobūdžio.

Svarbu, kad bendraturtis, esminio intereso naudotis savo nuosavybe (jam priklausančia bendro pastato dalimi) pažeidimą įrodinėtų į bylą pateiktais įrodymais, patvirtinančiais faktines aplinkybes: pavyzdžiui, kad bendraturčiui nėra sudaromos galimybės patekti į pastatą, patikrinti patalpas, aprodyti pastatą potencialiems pirkėjams ar nuomininkams, ar tai, kad nuomininkas naudoja pastatą ne pagal jo tiesioginę paskirtį, patalpų funkcionalumas pakeistas ir patalpose atliktas tiek paprastasis, tiek kapitalinis remontas, neturint tam reikiamų leidimų, minėti pakeitimai nėra įregistruoti teisės aktuose numatyta tvarka.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA