Kaune už privalomosios karo tarnybos vengimą teisiamas „suverenas“ buvo pašalintas iš teismo salės – Kas vyksta Kaune

Kaune už privalomosios karo tarnybos vengimą teisiamas „suverenas“ buvo pašalintas iš teismo salės

ELTA / Ingrida Steniulienė 2024/06/25 17:21
ELTA nuotr.
ELTA nuotr.

Kauno apylinkės teismo teisėja antradienį iš teismo salės trumpam buvo pašalinusi save „suverenu“ laikantį vyrą, nes jis nenutraukė savo teismo posėdžio filmavimo, nors teisėja leido daryti tik garso įrašą.

Svajūnas V. teisiamas dėl šaukimo į privalomąją karo tarnybą sistemingo vengimo. Jaunas vyras teigė nesilaikysiąs teismo nustatytos tvarkos, jis esąs žmogus, o kiti yra tik asmenys.

„Filmuoju dėl savo paties saugumo, tik garso įrašų nepakaktų“, – teigė kaltinamasis.

„Jūs esate valstybinėje institucijoje, jūs saugus“, – kaltinamąjį ramino teisėja Inga Ambrulevičiūtė-Januškevičė.

Ji pažymėjo, kad kaltinamasis turi laikytis nustatytos tvarkos ir dar kartą įspėjo Svajūną V., priminė, kad už teismo nurodymų nevykdymą gali būti skirta bauda.

„Man nereikia leidimo, aš esu žmogus, aš esu gyvas. Kodėl aš turiu vykdyti, jūs asmenys, o aš žmogus, aš nesu vergas, jūs esate vergai. Aš nieko nesu įpareigotas, būčiau asmuo, būčiau įpareigotas“, – teigė kaltinamasis.

Jis teisme atsisakė advokato ir nepriėmė prokuratūros į namus jam siųsto kaltinamojo akto nuorašo.

„Tapatybės (dokumentų – ELTA) neturiu, nes esu žmogus“, – teismo posėdžio pradžioje sakė Svajūnas V.

„Aš save filmuoju, nėra ką čia ginčytis“, – teisėjai Ingai Ambrulevičiūtei-Januškevičei pareiškė Svajūnas V.

ELTA nuotr.

„Atsižvelgiant į tai, kad nevykdomas teismo įpareigojimas, jūs pašalinamas iš teismo salės iki įrodymo tyrimo pradžios. Būsite pakviestas, kai bus pradėtas įrodymų tyrimas“, – paskelbė teisėja.

Pašalinus kaltinamąjį iš salės, prokuroras Valdas Tarasevičius perskaitė kaltinamąjį aktą. Jame skelbiama, kad Svajūnas V. 2023 m. buvo įtrauktas į karo prievolininkų sąrašą, tris kartus buvo baustas už tai, kad nevykdė karo prievolininko pareigų, neatvyko ir nesusiekė su karo prievolės poskyriu.

Atvyko be advokato, atsisakė prisėsti

Prokurorui perskaičius kaltinamųjų aktą, vyras grąžintas į teismo salę.

„Taip, suprantu, kuo kaltinamas, bet jūs kaltinate ne mane, o mano fizinį asmenį“, – teisme pareiškė vyras.

Jis atvyko į bylą be advokato, su savo palaikytoju, teismo salėje visą laiką stovėjo, atsisakė prisėsti ant kėdės.

„Ne, neturiu ką, ką aš turiu pasakyti, jūs skiriate, kur žmogus ir kur ne žmogus?“, – stebėjosi vyras.

Kadangi jis atsisakė duoti parodymus, kitame teismo posėdyje, kuris vyks liepos 22 dieną, bus apklaustas vienintelis bylos liudytojas, karo prievolės centro darbuotojas.

„Asmuo nelinkęs bendradarbiauti su teismu, atsisakė duoti parodymus, buvo pašalintas iš teismo posėdžių salės, dėl to, kad nevykdė teisėtų nurodymų – įjungė vaizdo ir garso įrašymo įrangą, nors ir prašymas buvo tenkintas iš dalies, tęsė teismo posėdžio filmavimą“, – žurnalistams po posėdžio sakė teisėja I. Ambrulevičiūtė-Januškevičė.

Pasak teisėjos, jis pateikė savo religinės bendruomenės išduotą pažymėjimą, tačiau ikiteisminio tyrimo metu buvo pateikęs ir galiojantį savo asmens dokumentą – pasą, pagal jį ir buvo nustatyta tapatybė. Teisėjos teigimu, vyras pateikė prieš keletą metų įsteigtos „Suverenų“ bendruomenės dokumentą.

Prokuroras: tokia byla mano praktikoje pirma

Prokuroras E. Tarasevičius sakė, kad už neatvykimą į karo prievolės centrą buvo baustas tris kartus administracinėmis baudomis po 100, 150 eurų, jas sumokėjo, tačiau pareigos toliau vengė.

„Argumentuoja, kad yra laisvas žmogus, turi teises, bet neturi pareigų“, – po posėdžio teisme žurnalistams sakė prokuroras. Per ikiteisminį tyrimą „suverenas“ davė parodymus pareigūnams.

ELTA nuotr.

Pagal pareikštus kaltinimus Svajūnui V. vėl gresia bauda ir netgi areštas.

„Tokia byla mano praktikoje pirma, bet tokių bylų Lietuvoje yra, bet, kad asmuo būtų save laikantis suverenu, pirma“, – sakė prokuroras E. Tarasevičius.

Kaip skelbė Kauno apylinkės teismas, per ikiteisminį tyrimą kaltinamasis pripažino dėl jam inkriminuojamos nusikalstamos veikos ir nurodė, kad privalomosios karo tarnybos vengia dėl savo religinių įsitikinimų.

Asmens įsitikinimu, jis negali atlikti privalomosios karo tarnybos ir laikyti ginklo dėl savo suverenaus tikėjimo – privalomosios karo tarnybos atlikimas pažeistų jo teisę į laisvę bei asmeninę žmogaus neliečiamybę.

Valstybės saugumo departamentas yra skelbęs, kad vadinamieji „suverenai“ vadovaujasi valstybės teisėtumą neigiančia antivalstybine ekstremistine ideologija. „Suverenais“ pasiskelbę asmenys nepripažįsta valstybės institucijų sprendimų ir yra įsitikinę, kad gali nevykdyti teisės aktuose įtvirtintų gyventojų pareigų.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA